Jak myć okna, by nie było smug?

Większość z nas za mycie okien zabiera się dwa razy do roku: przed świętami. Jednak po tak długim okresie przerwy ich dokładne wymycie jest dość trudne. Dlatego okna warto myć tuż przed nadejściem zimy, przy pierwszej większej odwilży, a w ciepłe miesiące raz na kilka tygodni. Ale w jaki sposób robić to skutecznie? Jak myć okna, aby były czyste, błyszczące i wolne od smug?

Podstawowe zasady mycia okien

Okien nie należy myć pełnym słońcu w środku dnia. Najłatwiej okna myje się kiedy są one jeszcze w cieniu lub w pochmurne dni.

Mycie okien zawsze zaczynamy od ram. Z zależności od stopnia ich zabrudzenia, czasem do ich wyczyszczenia wystarczy woda z płynem do mycia naczyń, a czasem jest potrzebne mleczko czyszczące lub inny tego typu środek na tzw. „trudne zabrudzenia”. Należy pamiętać, aby dokładnie umyć ramy wokół szyby, gdzie często zbiera się kurz i pyłki.

Sposób na szyby bez smug

Szyby wyjątkowo zabrudzone (na przykład po zimie) warto najpierw oczyścić mokrą ścierką, a dopiero później dokładnie umyć ją przy użyciu płynu do szyb, wody z płynem do mycia naczyń czy octem z wodą (proporcja pół na pół). Najskuteczniej brud usunie ściereczka z mikrofibry, jeśli takiej nie mamy do mycia okien bez smug użyjmy miękkiej, bawełnianej szmatki (np. ze starego podkoszulka).

Nadmiar wody z szyby usuwamy ściągaczką do okien. Na koniec szyby wycieramy suchą ściereczką z mikrofibry lub najzwyklejszą gazetą (ważne, aby wycierać okno pionowo lub poziomo, nigdy okrężnymi ruchami).

Sprawdzonym i skutecznym pomysłem na czyste okna jest też przetarcie już umytej szyby, wilgotną ściereczką z kilkoma kroplami gliceryny, co nada jej połysk i uchroni przed nadmiernym osadzaniem się kurzu.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Zobacz też

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!