Jak malować pistoletem natryskowym?

Wystarczy wycelować, nacisnąć spust i strzelać. Tak działa elektryczny pistolet do malowania, pomocne narzędzie do wielu prac wykończeniowych i remontowych.

Budowa i obsługa elektrycznego pistoletu do malowania jest dziecinnie prosta. Serce urządzenia to elektryczny silnik o mocy od 45 do 600 W, do którego prąd dostarczany jest z sieci lub akumulatora. Silnik spręża powietrze, które porywa cząsteczki płynu i wypycha je w kierunku dyszy, a stamtąd prosto na malowaną powierzchnię. Droższe modele pistoletów mają również regulator wielkości strumienia – ustawia się nim kąt rozprysku farby - płynnie lub kilkustopniowo. Dzięki regulatorowi można malować pionowym pasem, wąskim pasem uzyskanym dzięki poziomemu rozproszeniu strumienia albo punktowo. Odbywa się to nieco podobnie jak w wężach ogrodowych.

Zasady malowania natryskowego

  • Przed malowaniem warto zrobić próbę natrysku na jakimś niepotrzebnym przedmiocie, na przykład na kawałku dykty.

  • Podczas malowania dysza powinna być utrzymywana wciąż w jednakowej odległości od podłoża - około 30 cm.

  • Lepiej nanosić farbę kilkoma cienkimi warstwami niż jedną grubą. Nie będą się wtedy tworzyć zacieki.

  • Po każdym użyciu pistoletu trzeba go przeczyścić. Robi się to w ten sposób, że do zbiorniczka wlewa się nieco wody lub rozpuszczalnika i rozpryskuje go aż do końca.

  • Przed napełnieniem zbiornika trzeba sprawdzić, czy płyn nie przekracza maksymalnej lepkości dopuszczalnej przez producenta. W przeciwnym razie mechanizm natryskowy może się zatkać, a urządzenie straci gwarancję. Płyn warto najpierw przefiltrować, aby pozbyć się grud lub większych zanieczyszczeń.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!