Jak ludzie na świecie świętują pierwszy dzień wiosny?

W Polsce z okazji pierwszego dnia wiosny organizuje się różne festiwale i topienie marzanny. Niektórzy uczniowie udają się na wagary, bo pierwszy dzień wiosny kalendarzowej, 21 marca, to także Dzień Wagarowicza. A jak wygląda pierwszy dzień wiosny w innych krajach świata?

Pierwszy dzień wiosny: Hiszpania

W Hiszpanii święto wiosny przypada nie na jeden, a na kilka dni. Od 16 do 19 marca obchodzone jest w Walencji Święto Ognia. Hiszpanie również przygotowują kukły, które u nich nazywa się fallami. Kukły tworzy się z wosku, drewna, plastrów i kartonów. Odbywa się ich uroczysta parada, a po niej - podobnie jak w Polsce - spalenie. Kulminacyjny moment obchodów święta wiosny to 19 marca.

Pierwszy dzień wiosny: Indie

Hindusi mają swoje święto Holi, które przypada na moment zrównania dnia z nocą, w miesiącu phalguna, czyli na przełomie lutego i marca. To bardzo kolorowe święto - w ten sposób mieszkańcy Indii wyrażają swoja radość z odejścia zimy i witają wiosnę. Posypują się kolorowym proszkiem i polewają barwioną wodą. Warto dodać, że Holi nazywa się również Festiwalem Kolorów i obchodzi się je również m. in. w Nepalu.

Pierwszy dzień wiosny: Bułgaria

Bułgarzy witają wiosnę 1 marca. Ich święto nazywa się dniem Babci Marzec, Baby Marty lub Martenicą. Zwyczaj ten sięga aż 681 roku - to data powstania państwa bułgarskiego. Tego dnia Bułgarzy obdarowują się czerwono-białymi włóczkowymi gałgankami. Mogą mieć one różną postać: figurek, lalek, wstążek. Święto jest wyrazem radości z nadejścia wiosny, z tego, że przyroda budzi się do życia, że nadchodzą jaśniejsze i radośniejsze dni.

Pierwszy dzień wiosny: Japonia

3 i 4 lutego Japończycy odpędzają demony. Najstarsze osoby w domu lub mężczyźni, którzy urodzili się w roku, któremu patronuje dane zwierzę, rzucają ziarnami, przeważnie soi, w złe duchy. Wszystkie osoby zbierają te ziarenka i jedzą ich tyle, ile mają lat plus jedno za szczęśliwy nadchodzący rok.

Pierwszy dzień wiosny: Szwajcaria

W Szwajcarii odbywa się Wiosenny Festiwal. O ile nie koliduje to z obchodami Wielkiego Tygodnia, przypada on na trzeci poniedziałek kwietnia w danym roku. I w Szwajcarii z okazji nadejścia wiosny musi być coś spalone - tym razem jest to bałwanek. Festiwalowi towarzyszy oczywiście muzyka, ogromne pochody w historycznych strojach. Wiosenny Festiwal ma bowiem swoje źródło w średniowiecznej tradycji. 

.. Jak zrobić ekologiczną marzannę? [VIDEO]

Redakcja 21/03/2016

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!