Jak kupować laptopa? Jakie parametry powinien mieć komputer? PORADY dla KUPUJĄCYCH

Jak kupować laptopa? Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze? Jakie parametry notebooków są najważniejsze? Sprawdź, co powinien mieć dobry komputer i jak zdobyć naprawdę przyzwoitą maszynę, a nie przepłacić!

Procesor, karta muzyczna, karta graficzna, pamięć RAM, ekran, rozmiar dysku... Nie jest łatwo wybrać dobrego laptopa, jeśli nie ma się pojęcia o najważniejszych parametrach, jakie powinien posiadać odpowiedni notebook. Na co zatem zwrócić uwagę przy kupnie nowego laptopa?

Procesor i pamięć RAM

Szybki procesor to jeden z podstawowych parametrów, na jakie warto zwrócić uwagę przy kupnie laptopa. Szybki procesor to duża moc obliczeniowa komputera, czyli szybkie działanie. Nie warto oszczędzać i inwestować w przestarzałe technologie. Warto postawić na najnowsze procesory, dzięki którym komputer posłuży nam przez wiele lat.

Będziemy musieli wybrać między firmą Intel a AMD. Istnieje tu odwieczny konflikt – na jaką markę postawić? Większość specjalistów twierdzi, że w XXI wieku, jakość procesorów obu firm jest tak naprawdę identyczna. Wśród użytkowników panuje jednak wciąż teza, że Intel nadal ma palmę pierwszeństwa. Najnowszym dziełem tej marki są procesory Intel Core i7-4650U, które mają zapewnić jeszcze lepszy czas pracy na baterii.

> > > Jak kupić laptopa? Jaki laptop wybrać – poradnik [KLIKNIJ!]

Jednak sam procesor to nie wszystko. Nawet najlepszy i najszybszy procesor nie będzie mógł dobrze pracować, jeśli laptop nie będzie posiadał odpowiedniej ilości pamięci RAM. Dziś absolutnym minimum dla szybkich procesorów wydaje się 4-6 GB. Warto też zwrócić uwagę na technologię pamięci RAM i jej taktowanie. Najszybsze obecnie kości to DDR3 w taktowaniu 2133MHz.

Dysk w laptopie

Dobry laptop to sprzęt z dużą pojemnością dysku. Współczesne gry, programy czy muzyka i wideo wymagają coraz większej przestrzeni dyskowej. Dysk 500 GB dla przeciętnego użytkownika może okazać się wystarczający, jednak wymagający właściciel, który ściąga dużo muzyki i filmów, powinien postawić przynajmniej na 1TB.

Dysk dyskowi także nierówny. Przy wyborze dysku należy zwrócić uwagę na jego technologię i prędkość. Najszybsze, a zarazem wciąż piekielnie drogie, są dyski SSD. Sprzęt tej technologii montowany jest m.in. w komputerach Apple. Są tak szybkie, że uruchomienie komputera trwa dosłownie sekundy. Niestety, mimo ich rosnącej popularności, rośnie także ich cena.

Karta graficzna, muzyczna i ekran

Jeśli laptop ma służyć do grania, musimy postawić na dobrą kartę graficzną. Absolutnie nie może to być karta zintegrowana z płytą główną. Warto kupić sprzęt wyposażony w szybką i nowoczesną kartę graficzną, dysponującą własną pamięcią. Jednymi z najpopularniejszych, a zarazem najlepszych są układy graficzne z rodziny Nvidia GeForce.

Jeśli komputer ma służyć do odtwarzania muzyki, warto również zwrócić uwagę na kartę muzyczną. Większość notebooków wyposażona jest w zintegrowane karty dźwiękowe, które w zasadzie nigdy nie potrafią zaprezentować jakości godnej dobrej karty zewnętrznej. Audiofil w większości wypadków będzie musiał zainwestować w osobną, zewnętrzną kartę.

> > > Jak wybrać DOBRY LAPTOP? Na co zwrócić uwagę, kupując notebook? [KLIKNIJ!]

Ostatnim ważnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę przy kupnie nowego laptopa, jest ekran. Jego rozmiar to kwestia upodobań i sposobu użytkowania komputera. Jednak jakość powinna być priorytetem bez względu na przeznaczenie sprzętu. Standardem są już dziś ekrany Full HD. Warto również postawić na technologię LED. Takie podświetlanie ekranu zapewnia lepsze efekty i dłuższy czas pracy na baterii.

Jaką markę laptopa wybrać?

To kolejny problem, podobny do wyboru procesora. Jedno jest pewne. Mimo wszystkich zarzutów wobec sprawdzonych producentów laptopów,  zawsze lepiej jest dołożyć kilkaset złotych do dobrej marki. W większości przypadków komputer Sony czy Samsung sprzęt będzie działał bez zarzutów znacznie dłużej niż tańszych marek – jak Accer czy Asus.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!