Dzień Babci i Dzień Dziadka. Jak obchodzi się je na świecie?

W Polsce Dzień Babci i Dzień Dziadka obchodzi się odpowiednio 21 i 22 stycznia. Święta te mają w naszym kraju już ponad 30-letnią tradycję. Jest to czas, kiedy wnukowie mogą podziękować swoim dziadkom za wszystko, co ci dla nich zrobili, za ich opiekę i troskę. A jak i kiedy inne kraje dziękują dziadkom?
Zdjęcie z artykułu: Dzień Babci i Dzień Dziadka. Jak obchodzi się je na świecie?
Dzień Babci, Dzień Dziadkaźródło:Photos.com

Jak i kiedy obchodzony jest Dzień Dziadków w Bułgarii?

W Bułgarii obchodzi się jedynie Dzień Babci. Święto to, nazwane "Babin den", według kalendarza juliańskiego obchodzone było 8 stycznia. Obecnie, zgodnie z kalendarzem gregoriańskim, święto babć wypada w Bułgarii tak samo jak w Polsce, czyli 21 stycznia. Mimo to większa część kraju obchodzi święto babci 20 stycznia. Interesujące jest to, że w dniu babci świętują także bułgarskie mamy ze swoimi dziećmi. W dniu tym w bułgarskich wsiach cała uwaga skupia się na dziecku, które urodziło się w ostatnim roku. Wówczas matka tego dziecka odwiedza wraz ze swym potomkiem swoich krewnych, obdarowuje ich prezentami i życzy im zdrowia i wszelkiej pomyślności. 

Historia Dnia Dziadków w USA

Święto Dziadków ma w USA dość burzliwą historię. Gospodyni domowa - Marian Lucille Herndon McQuade, pochodząca z Zachodniej Wirginii dążyła do przekonania społeczeństwa, że dzień, który w całości byłby poświęcony osobom starszym jest bardzo potrzebny. Apelując o wprowadzenie tego święta gospodyni domowa chciała zwrócić uwagę ludzi na los osób starszych, które przebywają w domach opieki oraz na ich samotność. Początkowo udało jej się wprowadzić to święto w rodzinnym stanie, gdzie obchodzono Dzień Dziadków od roku 1973. W roku 1978 prezydent Jimmy Carter ustanowił ten dzień świętem ogólnonarodowym. Dzień Dziadków obchodzony jest w USA w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy, które to święto z kolei obchodzone jest w pierwszy poniedziałek września. Amerykański Dzień Dziadków jest więc świętem ruchomym.

Dlaczego Japonia nie obchodzi Dnia Dziadków?

Japonia jest krajem, w którym ludzie starsi traktowani są z należnymi im honorami. W kraju tym nie obchodzi się co prawda dnia Babci czy Dnia Dziadka, ale niezmiennie od 1966 roku Japończycy świętują Dzień Szacunku dla Wieku. Święto to obchodzone jest 15 września. Japonia jest krajem, w którym osoby starsze darzone są niezwykłym szacunkiem i właśnie dlatego można powiedzieć, że Dzień Dziadków obchodzony jest przez cały rok. Szacunkiem obdarzają dziadków przeważnie ludzie młodzi, dla których starsi są autorytetem w kwestii życia i moralności. 

Kiedy obchodzony jest Dzień dziadków w innych krajach?

W kalendarzu wielu innych państw również wydzielono jeden dzień, w którym swoje święto obchodzą babcie lub dziadkowie. I tak:

  • we Francji obchodzi się Dzień Dziadków w pierwszą niedzielę marca;
  • we Włoszech Dzień Babci i Dziadka przypada na 2 października, w dniu, kiedy obchodzone jest kościelne świeto aniołów stróżów;
  • w Holandii święto dziadków jest świętem ruchomym;
  • w Brazylii dziadkowie świętują 26 lipca;
  • w Wielkiej Brytanii Dzień Babci świętuje się 11 lutego;
  • w Meksyku święto dziadków obchodzi się w czerwcu.

.. Wszystko o Dniu Babci i Dniu Dziadka

.. Prezenty na Dzień Babci i Dzień Dziadka. Jak wykonać je własnoręcznie?

Redakcja 18/01/2017

Zobacz też

Centrum dowodzenia. Jak zarządzać wielkimi przedsięwzięciami? Centrum dowodzenia. Jak zarządzać wielkimi przedsięwzięciami? Fascynujący obraz zza kulis funkcjonowania największych centrów zarządzania. Widzowie poznają ludzi zatrudnionych na stanowiskach kluczowych dla pracy ogromnych portów lotniczych, dworców kolejowych, nowojorskiej straży pożarnej czy ogromnego przedsiębiorstwa rozrywkowego, jakim jest Cirque du Soleil. Ucieczka z ISIS. Wstrząsający dokument o niewolnicach państwa islamskiego Ucieczka z ISIS. Wstrząsający dokument o niewolnicach państwa islamskiego Nakręcony z ukrycia wstrząsający dokument o cierpieniach kobiet żyjących w brutalnym reżimie tzw. państwa islamskiego. Film ukazuje również niezwykłą historię podziemnej organizacji, która stara się im pomóc. I wojna światowa – Dzień zagłady. Jak fronty „wielkiej wojny” wykuwały aktorów II wojny światowej? ZDJĘCIA ARCHIWALNE I wojna światowa – Dzień zagłady. Jak fronty „wielkiej wojny” wykuwały aktorów II wojny światowej? ZDJĘCIA ARCHIWALNE I wojna światowa okazała się masakrą na niespotykaną wcześniej skalę. Nazywano ją wojną, która zakończy wszystkie wojny, tymczasem stała się zaledwie początkiem najbardziej krwawych 30 lat w historii ludzkości. Autorzy trzyczęściowego dokumentu opowiadają o pierwszej wojnie światowej, prezentując indywidualne losy biorących w niej udział postaci, które odegrały kluczową rolę w kolejnym globalnym konflikcie – m.in. Hitlera, Goringa, de Gaulle'a, Montgomery'ego, Pattona, Modla. 7 nowych planet, czyli system Trappist-1. Co już wiadomo? Czy istnieje życie pozaziemskie? ZDJĘCIA 7 nowych planet, czyli system Trappist-1. Co już wiadomo? Czy istnieje życie pozaziemskie? ZDJĘCIA Odkrycie siedmiu nowych planet z systemu nazwanego Trapist-1, o którym NASA poinformowała podczas konferencji prasowej 22 lutego, daje nadzieję na poznanie życia pozaziemskiego. Przynajmniej trzy z tych egzoplanet znajdują się bowiem w tzw. ekosferze, zwanej też sferą życia.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!