Jak i gdzie złożyć WNIOSEK O ZWROT VAT za MATERIAŁY BUDOWLANE. Ile się czeka na pieniądze?

Jeśli budujesz albo remontujesz dom lub mieszkanie, możesz żądać od urzędu skarbowego zwrotu części VAT zawartego w cenie niektórych materiałów budowlanych. Warunkiem zwrotu jest posiadanie faktur dokumentujących zakupy. Mówimy, gdzie złożyć wniosek o zwrot VAT za materiały budowlane.

Wniosek o zwrot VAT za materiały budowlane składa się w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania w dniu złożenia wniosku. Małżonkowie mogą złożyć odrębne wnioski lub jeden wspólny (ale każdy wniosek muszą podpisać oboje). Jeżeli składają odrębne wnioski do różnych urzędów skarbowych, muszą zawiadomić o złożeniu wniosku urząd drugiego małżonka.

Który formularz?

Wniosek składa się na formularzu VZM-1. Należy w nim podać:

  • dane osobowe inwestora;
  • rodzaj inwestycji (budowa, przebudowa, remont) i rok jej rozpoczęcia;
  • kwotę zwrotu (trzeba ją samodzielnie obliczyć);
  • oświadczenie o zakresie przeprowadzonego remontu;
  • sposób wypłaty kwoty zwrotu (gotówka w kasie urzędu, przekaz pocztowy lub przelew bankowy).

Do wniosku załącza się:

  • kopię pozwolenia na budowę albo – w przypadku remontu – dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego (może to być wypis z księgi wieczystej, notarialna umowa kupna, przydziału, umowa najmu lub użyczenia);
  • kopie faktur dokumentujących poniesione wydatki;
  • wykaz faktur i wartości poniesionych wydatków na dodatkowych formularzach: VZM-1/A (jeśli wydatki nie były odliczane w ramach ulg mieszkaniowych) albo VZM-1/B (gdy zostały odliczone).

Kiedy dostaniemy pieniądze?

Kwota zwrotu zostanie wypłacona:

  • w terminie czterech miesięcy od dnia złożenia wniosku, jeżeli urząd skarbowy nie będzie wydawał decyzji (urząd zwróci VAT bez wydawania decyzji, gdy wyliczenie zwrotu przez wnioskodawcę jest prawidłowe) albo
  • w terminie 25 dni od doręczenia wnioskodawcy decyzji o zwrocie (decyzja będzie konieczna, gdy wyliczenia urzędu będą inne niż wnioskodawcy). Na wydanie tej decyzji urząd ma cztery miesiące od złożenia wniosku.
Tagi: fokus tv,

Redakcja 05/01/2012

Zobacz też

Joanna Kos-Krauze - kim jest? Joanna Kos-Krauze - kim jest? Joanna Kos-Krauze przez kilka lat bardzo blisko współpracowała ze swoim mężem, Krzysztofem Krauze. Razem z nim stworzyła jeden z najznakomitszych duetów w polskim kinie. Wspólnie nakręcili takie filmy jak "Mój Nikifor", "Plac Zbawiciela" czy "Papusza". Krzysztof Krauze: kim był reżyser filmu Dług? Krzysztof Krauze: kim był reżyser filmu Dług? Krzysztof Krauze miał niezwykłą wrażliwość, która pozwalała mu podejmować trudne tematy i robić z nich bardzo dobre, głębokie filmy. Jego dzieła to m.in. „Dług”, „Mój Nikifor” czy „Plac Zbawiciela”, „Papusza”. Tym razem FOKUS TV zaprasza na słynny Dług! Dług - wstrząsający film Krzysztofa Krauze. Dlaczego warto zobaczyć Dług? Dług - wstrząsający film Krzysztofa Krauze. Dlaczego warto zobaczyć Dług? W świecie, w którym rządzi pieniądz, nie ma miejsca na sentymenty. Coraz częściej słyszymy o bezwzględnych porachunkach, o wyrokach, szantażach, zabójstwach - ktoś np. stracił życie dlatego, że nie spłacił na czas zaciągniętego długu. Myślimy jednak: To przydarza się innym - gangsterom, skorumpowanym policjantom, podejrzanym biznesmenom. A co by się stało, gdyby podobna historia przytrafiła się właśnie nam? Film Krzysztofa Krauze to odpowiedź dla tych, którzy uważają, że polskie kino ma dług wobec rzeczywistości. Tę historię naprawdę napisało życie. Sala operacyjna sezon 2, odcinek 9. Operacja guza piersi. Aldona wróci do zdrowia? WIDEO Sala operacyjna sezon 2, odcinek 9. Operacja guza piersi. Aldona wróci do zdrowia? WIDEO Guzy piersi zabijają rocznie 5 tysięcy Polek, codziennie umiera z tego powodu 13 kobiet. Jednak statystyki nie muszą być tak dramatyczne, jeśli rak piersi jest wcześnie wykryty. Tak było w przypadku Aldony, bohaterki 9 odcinka Sali operacyjnej. Zobacz, jak zwiększyły się szanse Aldony, dzięki wczesnemu wykryciu guza!

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!