Jak grać w tysiąca dobieranego?

Gra w karty to świetny sposób na nudę. Do rozegrania tysiąca dobieranego wystarczą dwie osoby i kartka papieru. Zasady gry są proste, a najważniejsze to zapamiętać wartość kart.

To gra dobra na każdą okazję. Kiedyś tysiąc był przebojem deszczowych wakacji, dziś warto wrócić do pasjonujących rozgrywek.  

Zasady gry w tysiąca

Do gry potrzebna jest talia 24 kart (od 9 do asów)

Gracze otrzymują po 6 kart. Reszta czeka na kupce, to tzw. talon zapasowy.

Partia dzieli się na dwa etapy, tzw. bitki. Każda z nich kończy się, kiedy na kupce zapasowej zabraknie kart. Wygrywa ten z graczy, który jako pierwszy zdobędzie 1000 punktów.

Bitka I

Zaczyna przeciwnik rozdającego i to on jako pierwszy wykłada kartę na stół. Przeciwnik musi dołożyć kartę wyższą, a więc jeśli ktoś położy króla, należy przebić tę kartę asem albo dziesiątką. Wygrany zgarnia wszystkie karty i odkłada na bok, następnie zapisuje punktację i dobiera kartę z góry talonu zapasowego. Po następną sięga przeciwnik. Gracze zawsze w ręku muszą mieć po 6 kart (dopóki jest co dobierać z talonu zapasowego).

Bitka II

To trudniejszy etap. Teraz należy przebijać także kolorem albo tzw. atutem.

Wartość koloru to: pik 40 punktów, trefl 60 punktów, karo 80 punktów, a kier 100 punktów.

Gracz może także zgłosić meldunek. To para - król i dama w jednym kolorze. Od zgłoszenia meldunku przez gracza to kolor atutowy, czyli tryumf, który bije inne kolory. I tak na przykład walet trefl w takim przypadku przebija króla karo. Kolor atutowy zmienia się dopiero po zgłoszeniu kolejnego meldunku.

Punktacja (wartość kart):

as - 11

10 - 10

Król - 4

Dama - 3

Walet - 1

9 - 0

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!