Jak działa drukarka 3D?

Drukarki 3D to urządzenia, które za pare lat staną się standardem. Drukarka do tej pory kojarzyła się nam wyłącznie z tuszem, papierem i płaskim wydrukiem. Obecnie słowo to zyskało nowe znaczenie.

Jak działa drukarka 3D?

Drukarka 3D umożliwia drukowanie przestrzennych modeli. Jej działanie polega na nanoszeniu warstwami specjalnego proszku, który następnie jest utwardzany za pomocą światła lub wiązką laserową. Nanoszenie proszku jest sterowane komputerowo według odpowiednich wytycznych zapisanych w programie graficznym. Wydrukowany obiekt zbudowany jest z szeregu utwardzonych i sklejonych ze sobą warstw.

Do czego stosuje się drukarki 3D?

Obecnie drukarek 3D używa się najczęściej do drukowania modeli architektonicznych oraz prototypów, w których ważne jest uzyskanie realistycznego kształtu obiektu w celu jego przetestowania. Na razie nie ma możliwości wykorzystania drukarek 3D w procesach masowej produkcji, ale w różnych ośrodkach badawczych trwają prace nad materiałami używanymi do wydruków oraz nad wielkością drukowanych przedmiotów. Prace i badania są bardzo dynamiczne, niewykluczone więc, że niedługo w halach produkcyjnych staną olbrzymie maszyny drukarskie, które będą drukowały w 3D rozmaite nawet duże obiekty. Umożliwi to elastyczne dostosowanie produkcji do zapotrzebowania rynku.

Zmiana koloru i kształtu obiektu będzie niezwykle łatwa, związana jedynie z modyfikacją pliku zapisanego w programie graficznym. Być może za kilkanaście lat znikną tradycyjne sklepy, zastąpią je salony wystawowe z pojedynczymi egzemplarzami, a zakupy będą oznaczać druk 3D "na żądanie".

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!