Jak działa drukarka 3D?

Drukarki 3D to urządzenia, które za pare lat staną się standardem. Drukarka do tej pory kojarzyła się nam wyłącznie z tuszem, papierem i płaskim wydrukiem. Obecnie słowo to zyskało nowe znaczenie.

Jak działa drukarka 3D?

Drukarka 3D umożliwia drukowanie przestrzennych modeli. Jej działanie polega na nanoszeniu warstwami specjalnego proszku, który następnie jest utwardzany za pomocą światła lub wiązką laserową. Nanoszenie proszku jest sterowane komputerowo według odpowiednich wytycznych zapisanych w programie graficznym. Wydrukowany obiekt zbudowany jest z szeregu utwardzonych i sklejonych ze sobą warstw.

Do czego stosuje się drukarki 3D?

Obecnie drukarek 3D używa się najczęściej do drukowania modeli architektonicznych oraz prototypów, w których ważne jest uzyskanie realistycznego kształtu obiektu w celu jego przetestowania. Na razie nie ma możliwości wykorzystania drukarek 3D w procesach masowej produkcji, ale w różnych ośrodkach badawczych trwają prace nad materiałami używanymi do wydruków oraz nad wielkością drukowanych przedmiotów. Prace i badania są bardzo dynamiczne, niewykluczone więc, że niedługo w halach produkcyjnych staną olbrzymie maszyny drukarskie, które będą drukowały w 3D rozmaite nawet duże obiekty. Umożliwi to elastyczne dostosowanie produkcji do zapotrzebowania rynku.

Zmiana koloru i kształtu obiektu będzie niezwykle łatwa, związana jedynie z modyfikacją pliku zapisanego w programie graficznym. Być może za kilkanaście lat znikną tradycyjne sklepy, zastąpią je salony wystawowe z pojedynczymi egzemplarzami, a zakupy będą oznaczać druk 3D "na żądanie".

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Co to znaczy SOFTWARE i HARDWARE?

Tagi: fokus tv,

Redakcja 19/12/2012

Zobacz też

PIELĘGNACJA KOTÓW. Jak dbać o kota? Wszystko o kotach opieka i żywienie PIELĘGNACJA KOTÓW. Jak dbać o kota? Wszystko o kotach opieka i żywienie Jak pielęgnować koty? Jak dbać o koty przebywające wyłącznie w domu? Każdy, kto ma kota dobrze wie, że sama miłość nie wystarczy. I o naszego ukochanego pupila trzeba koniecznie dbać. Najważniejsze jest oczywiście prawidłowe odżywianie i regularne zabiegi pielęgnacyjne. Później dobra opieka nad kotem procentuje. Bo zadbane zwierzątko jest szczęśliwe. I właściciel kota też. Dlaczego rozmowa przez telefon komórkowy w aucie jest groźna? Dlaczego rozmowa przez telefon komórkowy w aucie jest groźna? Rozmowa przez telefon bez zestawu głośnomówiącego podczas jazdy samochodem stwarza poważne zagrożenie na drodze. Według ekspertów prowadzenie takich rozmów z aparatem komórkowym w dłoni w trakcie prowadzenia auta jest tak niebezpieczne jak jazda pod wpływem alkoholu. Dlaczego? Czy wiesz kim był Kazimierz Kelles–Krauz? Czy wiesz kim był Kazimierz Kelles–Krauz? Kazimierz Kelles – Krauz ( 1872 – 1905) był polskim socjalistą, od wczesnej młodości zafascynowany tekstami Karola Marksa i Fryderyka Engelsa. Ostry polemista Rózy Luksemburg – internacjonalistki. Przeciwstawiał jej swoje koncepcje o odrodzeniu narodowym Polski. Jakie jest najbezpieczniejsze auto w historii testów Euro NCAP? Jakie jest najbezpieczniejsze auto w historii testów Euro NCAP? Głównym źródłem informacji o bezpieczeństwie samochodów są zderzeniowe testy, którym poddawane są wszystkie nowe auta wprowadzane do produkcji. W motoryzacyjnym świecie jedną z najważniejszych ocen jest nota wystawiana przez instytut badań Euro NCAP. Jaki samochód okazuje się najbezpieczniejszy?

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!