Jak dojadę na miejsce? Jak wyznaczyć trasę dojazdu? Jak dojechać wprost do celu?

Niezależnie od tego czy wybierasz się w długą podróż czy zamierzasz przemieszczać się tylko w granicach jednego miasta, internetowe mapy czy nawigacja mogą okazać się bardzo przydatne. Jak wyznaczyć wygodną trasę dojazdu?

Mapy w internecie – nawigacja, mapy, satelita

1. Google maps

Wybór internetowych map jest bardzo duży. Najbardziej znaną jest www.maps.google.pl, tam możesz zaplanować trasę przebiegającą w dowolnym miejscu na świecie. System wyliczy, ile to kilometrów i ile średnio zajmie ci jej pokonanie (możesz wybrać czy chcesz pokonywać trasę pieszo czy samochodem).

Można planować nawet dalekie trasy z wieloma przystankami. Jest tam też funkcja „wyszukiwania w okolicy”, kiedy wpiszesz adres a potem „wyszukaj w okolicy” i np. „salon fryzjerski” na mapie pokażą się wszystkie salony w pobliżu.

Możesz też zapisywać lub drukować swoje trasy. W mapach Google są też dodatkowe opcje podglądu – można zobaczyć teren przez satelitę, sprawdzić czy na wyznaczonej trasie są korki oraz gdzie znajdują się np. przystanki autobusowe lub stacje metra. Mapy aktualizowane są bardzo często, co sprawia, że raczej nie zostaniesz przez nie zmylony.

2. Zumi

Możesz skorzystać też z lokalizatora www.zumi.pl. Jego atutem jest to, że pomaga wyszukiwać konkretne miejsca, np. gdy wpiszemy „pizzeria” na mapie pojawiają się strzałki z nazwami pizzerii w okolicy. Niestety, Zumi ogranicza swój zasięg tylko do Polski. Zumi występuje też w wersji na telefony komórkowe.

3. Targeo

Inne nawigacje internetowe to: www.targeo.pl z zasięgiem w prawie całej Europie czy www.mapgo.pl – ograniczające się tylko do Polski.

GPS

Przed wyjazdem możesz też zaopatrzyć się w osobną nawigację samochodową GPS. Urządzenia można kupić już od 150 zł. Jest to wygodne rozwiązanie. Gdy nawigacja jest uruchomiona w samochodzie przez całą podróż, nie trzeba zapamiętywać wskazówek. Można ją też ustawić tak, żeby „mówiła” komendy, tak aeby kierowca, w trakcie prowadzenia samochodu, nie musiał się rozpraszać spoglądaniem na wyślwietlającą się na ekranie urządzenia mapę. Minusem nawigacji jest to, że mapy nie są aktualizowane automatycznie, trzeba samemu je zgrywać. GPS to nawigacja tylko dla zmotoryzowanych.

Nawigacja w telefonie

To dobre wyjście zarówno dla pieszych, jak i kierowców. Telefon masz zawsze przy sobie, a jeśli jest to smartfon z dostępem do internetu, to bez problemu możesz w każdej sytuacji skorzystać z funkcji GPS. To bardzo się przydaje na krótkich trasach lub kiedy niespodziewanie zgubisz drogę.

Komunikacja miejska

Jeśli podróżujesz po mieście transportem publicznym i chcesz pokonać trasę jak najszybciej i jak najwygodniej, skorzystaj z www.jakdojade.pl. To serwis wyszukujący trasy, z którego można korzystać już w 12 miastach Polski (Białystok, Bydgoszcz, Górnośląski Okręg Przemysłowy, Kraków, Łódź, Trójmiasto, Poznań, Radom, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wrocław).

Na stronie wybierasz miasto, wpisujesz skąd i dokąd chcesz pojechać, a serwis wyszukuje najlepszy dojazd. Jeśli sam opis budzi twoje wątpliwości, możesz zobaczyć też poszczególne etapy podróży na mapie.

Przy wyznaczaniu trasy jest też dużo dodatkowych opcji, możesz zaznaczyć czy wolisz jechać dłużej, ale wygodniej, bez chodzenia czy bardzo się śpieszysz.

Możesz wybrać środek transportu lub zaznaczyć że pojazd musi być niskopodłogowy. Możesz też bardzo szybko sprawdzić jak dojechać z jednego przystanku na drugi lub o której będzie następny autobus.

W rubryce „szybki dojazd” musisz wpisać np. cen 131 (kiedy z przystanku centrum odjeżdża następny autobus 131) lub cen # rac ( kiedy odjeżdża następny autobus z przystanku centrum, do przystanku racławicka). Jakdojade,.pl występuje też w wersji na telefony komórkowe – m.jakdojade.pl, można też pobrać specjalną aplikację z App Store (na iPhone), Google Play (na telefony z systemem Android) czy Nokia Store.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 13/08/2012

Zobacz też

BOŻE CIAŁO. Na czym polega ta tradycja? Co Kościół czci w Boże Ciało? BOŻE CIAŁO. Na czym polega ta tradycja? Co Kościół czci w Boże Ciało? Boże Ciało to nie tylko wolny czwartek 4 czerwca 2015 r. To ważne święto kościelne. Jaka to uroczystość? Co w Kościele upamiętnia Boże Ciało? Kim jest PRISCILLA CHAN - obecnie pani ZUCKERBERG, żona miliardera i założyciela Facebooka? Kim jest PRISCILLA CHAN - obecnie pani ZUCKERBERG, żona miliardera i założyciela Facebooka? Mark Zuckerberg 19 maja 2012 ożenił się, czym zaskoczył większość gości zaproszonych na przyjęcie w jego domu. Ci ostatni myśleli, że zostali zaproszeni na świętowanie wejścia Facebooka na giełdę i ukończenia przez dziewczynę Marka – Priscillę Chan, studiów medycznych na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco. Kim jest Priscilla Chan – żona miliardera? Co to jest schizma? Czy apostazja to schizma? Co to jest schizma? Czy apostazja to schizma? Schizma, herezja i apostazja to ważne pojęcia w krytycznym podejściu do wiary. Nie każdy schizmatyk i heretyk pragnie apostazji, czyli oderwania się od wiary katolickiej. Heretyk to ten, który sprzeciwia się poszczególnym kapłanom, ale czym tak naprawdę jest schizma? Na czym polega APOSTAZJA? Akt i procedura apostazji czyli wystąpienie z Kościoła co to takiego? Dlaczego pierwsza Polka urodzona dzięki in vitro mówi o apostazji? Na czym polega APOSTAZJA? Akt i procedura apostazji czyli wystąpienie z Kościoła co to takiego? Dlaczego pierwsza Polka urodzona dzięki in vitro mówi o apostazji? Współcześnie Kościół katolicki nie cieszy się tak duża popularnością jak kiedyś. Coraz więcej osób jest wierzącymi, ale niepraktykującymi. Część wiernych zaś całkowicie odsunęło się od religii i zdecydowało się na apostazję. Co to takiego? Na czym polega? Na czym polega procedura apostazji? Dlaczego pierwsza Polka urodzona dzięki metodzie in vitro, Agnieszka Ziółkowska, planuję apostazje?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!