Jak dodawać i odejmować ułamki o różnych mianownikach?

Nie wiesz, jak odjąć od siebie 4/7 i 1/5 albo dodać te ułamki? To niezwykle proste! Podpowiadamy, jak dodawać i odejmować ułamki o różnych mianownikach.

Aby odjąć od siebie ułamki o różnych mianownikach, mianowniki muszą zostać sprowadzone do wspólnej liczby. Przykładowo, gdy pierwszy ułamek ma mianownik 7 and drugi 5, wspólnym mianownikiem będzie 35 (czyli najmniejsza liczba, podzielna przez obie cyfry).

Jak uzyskać ułamki o wspólnym mianowniku?

Aby uzyskać ułamki o wspólnym mianowniku, mnożymy cały ułamek przez taką wielokrotność, dzięki której uzyskamy wspólny mianownik. Przykładowo, gdy od 4/7 chcemy odjąć 1/5, pierwszy licznik i mianownik pierwszego ułamka mnożymy przez 5, a drugiego przez 7. W rezultacie od 20/35 musimy odjąć 7/35. Potem już tylko odejmujemy od pierwszego licznika drugi, wspólny mianownik pozostawiając bez zmian. Wynik to 13/35.

W podobny sposób dodajemy ułamki. Gdy do 4/7 chcemy dodać 1/5, tą samą drogą uzyskujemy z nich 20/35 i 7/35, po czym dodajemy liczniki. Wynik to 27/35.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 04/10/2012

Zobacz też

JAROSŁAW GÓRCZYŃSKI, poseł BEZPARTYJNY - KIM JEST poseł BEZPARTYJNY z Ostrowca Świętokrzyskiego. Zobacz SYLWETKĘ posła JAROSŁAW GÓRCZYŃSKI, poseł BEZPARTYJNY - KIM JEST poseł BEZPARTYJNY z Ostrowca Świętokrzyskiego. Zobacz SYLWETKĘ posła Jarosław Górczyński, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Polskiego Stronnictwa Ludowego, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 33 (OKW Kielce). Inżynier, urzędnik i działacz samorządowy powiatu ostrowieckiego. W obecnej kadencji Sejmu RP bierze udział w pracach Komisji Spraw Zagranicznych, jest też członkiem Komisji do Spraw Unii Europejskiej. MAREK GOS, poseł PSL - KIM JEST poseł PSL z Białegostoku. Zobacz SYLWETKĘ posła MAREK GOS, poseł PSL - KIM JEST poseł PSL z Białegostoku. Zobacz SYLWETKĘ posła Marek Gos, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Polskiego Stronnictwa Ludowego, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 33 (OKW Kielce). Samorządowiec, inżynier rolnictwa i debiutant w sejmowych ławach. W obecnej kadencji Sejmu zasiada w Komisji Zdrowia oraz Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. JAN BURY, poseł PSL - KIM JEST poseł PSL z Przeworska. Zobacz SYLWETKĘ posła JAN BURY, poseł PSL - KIM JEST poseł PSL z Przeworska. Zobacz SYLWETKĘ posła Jan Bury, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Polskiego Stronnictwa Ludowego, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 23 (OKW Rzeszów). Przewodniczący Klubu Parlamentarnego PSL, sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa i poseł z wieloletnim stażem. KRZYSZTOF BORKOWSKI, poseł PSL - KIM JEST poseł PSL z Siedlec. Zobacz SYLWETKĘ posła KRZYSZTOF BORKOWSKI, poseł PSL - KIM JEST poseł PSL z Siedlec. Zobacz SYLWETKĘ posła Krzysztof Borkowski, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Polskiego Stronnictwa Ludowego, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 18 (OKW Siedlce). Przedsiębiorca, były senator i wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego partii na Mazowszu. W obecnej kadencji Sejmu RP bierze udział w pracach Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!