Jak dochodzi do zapłodnienia?

Zapłodnienie wymaga spotkania komórki jajowej i plemnika. Jak do tego dochodzi? Jakie warunki muszą być spełnione, by doszło do zapłodnienia?

Jak dochodzi do zapłodnienia?

Do spotkania komórki jajowej i plemnika dochodzi podczas stosunku płciowego.  Wtedy, podczas wytrysku nasienia, miliony plemników dostają się do pochwy kobiety, następnie płyną przez szyjkę macicy aż do samej macicy. Do jajowodów dociera już ich niespełna 3 tysiące.

Jeśli kobieta jest w trakcie owulacji, czyli jajeczkowania (a więc komórka jajowa uwolniła się a jej jajnika), plemniki mogą natknąć się na jajo (jeśli nie, mogą "przeczekać" nawet trzy dni). Do zapłodnienia następuje ostatecznie wtedy, kiedy plemnik (ten jeden, najsilnieszy) spotka się z komórką jajową w jajowodzie. Główka plemnika zawiera jądro komórkowe, które wnika do jaja, łącząc się z jądrem komórki jajowej.

Na tym etapie otoczka jaja uniemożliwia wnikanie do niego kolejnych plemników. Uwolnione jajo żyje w ciele kobiety od 12 do 24 godzin, a plemniki 3-4 dni. Co miesiąc istnieje więc około czterech płodnych dni, podczas których stosunek seksualny będzie prowadził do zapłodnienia. Zarówno u kobiety, jak i mężczyzny funkcje rozrodcze obniżając się w trakcie okresu przekwitania (u kobiet cykle stają się najpierw bezowulacyjne, by wreszcie ustać całkowicie, u mężczyzn  obniża się sprawność seksualna oraz jakość plemników).

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!