Jak dochodzi do zapłodnienia?

Zapłodnienie wymaga spotkania komórki jajowej i plemnika. Jak do tego dochodzi? Jakie warunki muszą być spełnione, by doszło do zapłodnienia?

Jak dochodzi do zapłodnienia?

Do spotkania komórki jajowej i plemnika dochodzi podczas stosunku płciowego.  Wtedy, podczas wytrysku nasienia, miliony plemników dostają się do pochwy kobiety, następnie płyną przez szyjkę macicy aż do samej macicy. Do jajowodów dociera już ich niespełna 3 tysiące.

Jeśli kobieta jest w trakcie owulacji, czyli jajeczkowania (a więc komórka jajowa uwolniła się a jej jajnika), plemniki mogą natknąć się na jajo (jeśli nie, mogą "przeczekać" nawet trzy dni). Do zapłodnienia następuje ostatecznie wtedy, kiedy plemnik (ten jeden, najsilnieszy) spotka się z komórką jajową w jajowodzie. Główka plemnika zawiera jądro komórkowe, które wnika do jaja, łącząc się z jądrem komórki jajowej.

Na tym etapie otoczka jaja uniemożliwia wnikanie do niego kolejnych plemników. Uwolnione jajo żyje w ciele kobiety od 12 do 24 godzin, a plemniki 3-4 dni. Co miesiąc istnieje więc około czterech płodnych dni, podczas których stosunek seksualny będzie prowadził do zapłodnienia. Zarówno u kobiety, jak i mężczyzny funkcje rozrodcze obniżając się w trakcie okresu przekwitania (u kobiet cykle stają się najpierw bezowulacyjne, by wreszcie ustać całkowicie, u mężczyzn  obniża się sprawność seksualna oraz jakość plemników).

Tagi: fokus tv,

Redakcja 14/04/2015

Zobacz też

Tanie bilety LOT: jak kupić tanie bilety lotnicze? Tanie bilety LOT: jak kupić tanie bilety lotnicze? Oto kolejny dowód na to, że latanie może być mało kosztowne i coraz bardziej się opłaca. Różne linie lotnicze oferują nam coraz tańsze podróżowanie zarówno w kraju, jak i na terenie całej Europy. Ostatnio dołączyły do nich również Polskie Linie Lotnicze LOT. Jak kupić tanie bilety LOT? Na jakie zniżki możemy liczyć? Czego kobieta nie powinna robić mężczyźnie? RECEPTA na UDANY ZWIĄZEK Czego kobieta nie powinna robić mężczyźnie? RECEPTA na UDANY ZWIĄZEK Są rzeczy i sprawy właściwe kobietom. Są rzeczy i sprawy właściwe mężczyznom. Są rzeczy i sprawy, które robią tylko mężczyźni lub tylko kobiety. Są w końcu i takie, które mężczyźni mogą zrobić kobietom oraz dla kobiet i odwrotnie. Jest też jednak sporo sprawi rzeczy, których kobiety nigdy nie powinny robić mężczyznom. Co to jest? Jakimi kategoriami kierować się przy wyborze rasy psa? Jakimi kategoriami kierować się przy wyborze rasy psa? Wybór rasy psa nie jest sprawą łatwą. Wymaga przemyśleń i analizy. Musisz się zastanowić, czego dokładnie oczekujesz od pupila i ile czasu będziesz mógł mu poświęcić. Ważne jest. czy pies będzie pasował do twojego trybu życia. Obowiązkowe wyposażenie auta w Polsce: co trzeba mieć w samochodzie? Obowiązkowe wyposażenie auta w Polsce: co trzeba mieć w samochodzie? Przewóz w aucie takich przedmiotów, jak: apteczka, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, zapasowa żarówka czy kamizelka odblaskowa, w różnych europejskich państwach jest uregulowany odmiennymi przepisami. Które z tych elementów muszą obowiązkowo znaleźć się na wyposażeniu pojazdu w Polsce?

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!