Jak dobrać najlepszy rozmiar felg i opon?

Zmieniając rozmiar opon i felg, trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze, opona z felgą musi mieć odpowiedni obwód, inaczej samochodowy licznik będzie przekłamywał. Ponadto im większe felgi i niższy profil opony, tym lepiej auto będzie się prowadzić, ale spadnie również komfort jazdy.

Liczy się obwód koła

Wielu kierowców kupując nowe aluminiowe felgi dąży do tego, żeby były one jak największe. To poprawia wygląd auta, ale niesie ze sobą też zagrożenie. Im większa będzie felga, tym niższy profil musi mieć opona na nią założona, żeby zgadzał się ODWÓD koła.

Dlaczego to takie ważne? Ponieważ obwód koła jest wartością braną pod uwagę przy kalibracji samochodowych liczników prędkości i dystansu. Generalnie większość producentów twierdzi, że ich liczniki są bardzo precyzyjne, ale mogą zawyżać lub zaniżać prędkość o maksymalnie 3%. Taką też wartość (+ 3%) przyjmuje się jako dopuszczalną w zwiększeniu obwodu koła w stosunku do ogumienia montowanego w fabryce.

Im mniejszy profil opony, tym lepiej? Nie do końca...

Zmieniając profil opony, co jest nieuniknione przy zmianie rozmiaru felgi, warto wiedzieć jedno. Opony o niższym profilu, czyli takie, które mają niską ścianę boczną, są bardziej "sportowe". Dają wrażenie lepszego prowadzenia się auta w zakrętach, ale poważnie wpływają na komfort (są głośniejsze, a samochód staje się twardszy). Opony o wysokim profilu są bardziej komfortowe, ale wysokie i bardziej miękkie ściany boczne powodują, że w zakręcie samochód może zachowywać się bardziej "leniwie".

Dodajmy, że opony niskoprofilowe to takie, których stosunek szerokości do wysokości ściany bocznej nie przekracza wartości 45. Opony o profilu powyżej 60 to opony o profilu wysokim - najczęściej terenowe lub ciężarowe. Profil 55 jest "uniwersalny".

Jaka szerokość opony?

Jedynym parametrem, który tak naprawdę limituje szerokość opony, jest głębokość i szerokość wnęki koła. Pamiętajmy jednak, że koła szersze więcej niż o dwa rozmiary od fabrycznych mogą przy skręcie obcierać o nadkola lub elementy zawieszenia.

Warto również dodać, że szerokość opony pozytywnie wpływa na przyczepność, tylko gdy poruszamy się po suchym równym asfalcie. W warunkach zimowych (również na mokrej lub luźnej nawierzchni) warto stosować opony węższe.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!