Jak długo trzeba ładować akumulator samochodowy?

Jeżeli samochód nie chce odpalić, powodem może być rozładowany akumulator. Gdy bateria jest całkowicie pozbawiona mocy, pozostaje jedynie ładowanie akumulatora za pomocą prostownika. Czynność nie należy do skomplikowanych, ale zajmuje trochę czasu. Warto uzbroić się w cierpliwość!
Zdjęcie z artykułu: Jak długo trzeba ładować akumulator samochodowy?
Jak długo trzeba ładować akumulator samochodowy?źródło:Thinkstockphotos.com/Joe Belanger

Ile czasu trwa ładowanie akumulatora samochodowego?

Zwykle przyjmuje się, że przy maksymalnym prądzie ładowania jako 1/10 pojemności akumulatora, to czas ładowania akumulatora samochodowego wynosi 10 godzin. W praktyce jednak należy wziąć pod uwagę zużycie akumulatora i jego długą eksploatację. Fachowcy podkreślają, że niezależnie od stanu akumulatora, czas ładowania ok. 10-12 godzin powinien wystarczyć. Zatem pozostawienie rozładowanego akumulatora samochodowego, podłączonego pod prostownik na noc, powinno wystarczyć, i rano bateria będzie naładowana. Jeśli po takim czasie akumulator się nie naładuje, oznacza to jakąś usterkę, np.: niewystarczająca ilość elektrolitu, co powoduje zaburzenia przewodzenia prądu.

Ładowanie akumulatora. Dobry prostownik to podstawa

10 godzin to oczywiście orientacyjny czas ładowania. Jeżeli akumulator zaczyna intensywnie odgazowywać to znak dla nas, że bateria jest już naładowana. Nie można pominąć roli prostownika w tej czynności. Warto zainwestować w dobre urządzenie. Na niektórych prostownikach są zamontowane zielone i czerwone indykatory, które wskazują na stan naładowania akumulatora. Kiedy zaświeci się zielona lampka, to znak, że akumulator jest naładowany i można odłączyć go od prostownika i zamontować w samochodzie. Auto powinno odpalić bez problemów.

Podsumowując: na ładowanie akumulatora przeznaczmy około 10 godzin!

Redakcja 04/01/2016

Podobne

Sposoby na zamarznięte szyby. Jak usunąć szron i lód z okien samochodu? Sposoby na zamarznięte szyby. Jak usunąć szron i lód z okien samochodu? Zima – najbardziej uciążliwy okres dla kierowców. Ileż to razy musieliśmy wyjść wcześniej do pracy tylko po to, by usunąć zalegający na dachu naszego auta śnieg oraz by zeskrobać lód z szyb? Nikt tego nie lubi, jednak przedstawimy kilka skutecznych sposobów, by w kolejny mroźny poranek nie mieć problemu z zamarzniętą szybą samochodową. Zamarznięte paliwo. Jak tego uniknąć? Co robić, gdy benzyna lub ropa zamarznie? Zamarznięte paliwo. Jak tego uniknąć? Co robić, gdy benzyna lub ropa zamarznie? Lód w układzie paliwowym potrafi unieruchomić każde, nawet najnowsze auto – i to na benzynę, i to na ropę, czyli olej. Gdy paliwo zamarznie, możemy zrobić niewiele, dlatego działać trzeba już przed pierwszymi mrozami. Podstawowa zasada to tankowanie do pełna i używanie depresatorów. Zobacz, jak zapobiec zamarzaniu paliwa w dieslu, a jak w samochodzie na benzynę. Jak długo trzeba ładować akumulator samochodowy? Jak długo trzeba ładować akumulator samochodowy? Jeżeli samochód nie chce odpalić, powodem może być rozładowany akumulator. Gdy bateria jest całkowicie pozbawiona mocy, pozostaje jedynie ładowanie akumulatora za pomocą prostownika. Czynność nie należy do skomplikowanych, ale zajmuje trochę czasu. Warto uzbroić się w cierpliwość! Samochód zimą. Jak go ochronić przed solą i korozją? Samochód zimą. Jak go ochronić przed solą i korozją? Zima niesie ze sobą dwa poważne zagrożenia dla samochodu – mróz i sól. Przed oboma trzeba zabezpieczyć samochód, ale ze szczególnym naciskiem na sól, bo szkody przez nią wyrządzone mogą być bardzo poważne.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!