Jak długo trzeba ładować akumulator samochodowy?

Jeżeli samochód nie chce odpalić, powodem może być rozładowany akumulator. Gdy bateria jest całkowicie pozbawiona mocy, pozostaje jedynie ładowanie akumulatora za pomocą prostownika. Czynność nie należy do skomplikowanych, ale zajmuje trochę czasu. Warto uzbroić się w cierpliwość!

Na lodowym szlaku 1, odc. 1

Na lodowym szlaku 1, odc. 1
Kraj produkcji: USA Kategoria wiekowa Czas trwania 00:41:49
Zdjęcie z artykułu: Jak długo trzeba ładować akumulator samochodowy?
Jak długo trzeba ładować akumulator samochodowy?źródło:Thinkstockphotos.com/Joe Belanger

Ile czasu trwa ładowanie akumulatora samochodowego?

Zwykle przyjmuje się, że przy maksymalnym prądzie ładowania jako 1/10 pojemności akumulatora, to czas ładowania akumulatora samochodowego wynosi 10 godzin. W praktyce jednak należy wziąć pod uwagę zużycie akumulatora i jego długą eksploatację. Fachowcy podkreślają, że niezależnie od stanu akumulatora, czas ładowania ok. 10-12 godzin powinien wystarczyć. Zatem pozostawienie rozładowanego akumulatora samochodowego, podłączonego pod prostownik na noc, powinno wystarczyć, i rano bateria będzie naładowana. Jeśli po takim czasie akumulator się nie naładuje, oznacza to jakąś usterkę, np.: niewystarczająca ilość elektrolitu, co powoduje zaburzenia przewodzenia prądu.

Ładowanie akumulatora. Dobry prostownik to podstawa

10 godzin to oczywiście orientacyjny czas ładowania. Jeżeli akumulator zaczyna intensywnie odgazowywać to znak dla nas, że bateria jest już naładowana. Nie można pominąć roli prostownika w tej czynności. Warto zainwestować w dobre urządzenie. Na niektórych prostownikach są zamontowane zielone i czerwone indykatory, które wskazują na stan naładowania akumulatora. Kiedy zaświeci się zielona lampka, to znak, że akumulator jest naładowany i można odłączyć go od prostownika i zamontować w samochodzie. Auto powinno odpalić bez problemów.

Podsumowując: na ładowanie akumulatora przeznaczmy około 10 godzin!

Redakcja 04/01/2016

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!