Jak dbać o skórzane buty?

Dobre skórzane buty kosztują niemało. Warto więc tak o nie dbać, by służyły nam jak najdłużej. Pierwszą istotna kwestią jest utrzymywanie ich w czystości, drugą – odpowiednie przechowywanie.

Zaraz po zakupie

Spryskaj buty specjalnym preparatem (do kupienia w sklepie obuwniczym), który zaimpregnuje skórę i zabezpieczy ją przed wilgocią.

Przemoczone buty

Wypychamy je gazetami, które często zmieniamy. Buty najlepiej położyć na boku, z dala od źródła ciepła. Po wyschnięciu smarujemy je wazeliną, której nadmiar ścieramy po 3-4 godzinach. Na koniec pastujemy i polerujemy. Jeżeli po wyschnięciu buty mocno stwardniały, należy natrzeć je naftą (potem pasta i polerowanie).

Aby skóra nie pękała

Co jakiś czas warto natrzeć buty olejem rycynowym. Pozostawiamy go na około tydzień i po tym czasie ścieramy nadmiar ligniną. Następnie pastujemy i polerujemy.

ZOBACZ >>  Jak usunąć zacieki z soli na butach?

Gdy odstawiamy buty na jakiś czas

Czyścimy je, natłuszczamy i wkładamy do nich prawidła albo po prostu zwinięte gazety.

Kozaki

O nie dbamy specjalnie, bo skóra na cholewkach łatwo pęka. Wysokie buty, po zdjęciu, najlepiej powiesić – albo za końcówki od suwaka albo wykorzystując drewniane klamerki (pod nie trzeba włożyć kawałek materiału, by na skórze nie pozostał odciśnięty ślad). Warto też w cholewki włożyć dopasowane plastikowe butelki, które je wypełnią.

Anthea Turner („Perfekcyjna pani domu”) radzi:

Zadrapania na białych butach przed czyszczeniem można zamalować korektorem w płynie. Zabrudzenia na obcasach białych szpilek usuniesz odrobiną zmywacza do paznokci. Poprawisz wygląd zamszowych butów, przez jakiś czas trzymając je nad parą.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 15/11/2011

Zobacz też

Milan, syn Shakiry i Gerarda Pique. Jakie jest znaczenie imienia MILAN? Milan, syn Shakiry i Gerarda Pique. Jakie jest znaczenie imienia MILAN? Shakira urodziła swoje pierwsze dziecko - synka - w klinice w Barcelonie. Przy porodzie przez cesarskie cięcie towarzyszył jej partner i ojciec dziecka - 25-letni Hiszpan Gerard Pique, gwiazda piłkarskiej drużyny FC Barcelona. Jakie imię wybrała para dla swojego pierwszego dziecka? Pożyczka w rodzinie. Co jest lepsze - umowa ustna czy pisemna, gdy pożyczasz pieniądze w rodzinie? Pożyczka w rodzinie. Co jest lepsze - umowa ustna czy pisemna, gdy pożyczasz pieniądze w rodzinie? Często zdarza się, że pożyczasz pieniądze komuś z rodziny, przyjaciołom lub znajomym. W takiej sytuacji dosyć niezręczne wydaje się ci żądanie od bliskich osób potwierdzenia pożyczki na piśmie i najczęściej jest to tylko umowa ustna. Czy taka umowa pożyczki będzie ważna i czy w razie sporu uda ci się odzyskać dług? Skąd się wziął zwyczaj obchodzenia walentynek? Gdzie i kiedy zaczęto obchodzić święto zakochanych? Skąd się wziął zwyczaj obchodzenia walentynek? Gdzie i kiedy zaczęto obchodzić święto zakochanych? Walentynki to dzisiaj przemysł na skalę światową. Sposób, w jaki obchodzone jest święto zakochanych, jest niewątpliwie potwierdzeniem, że trafiony pomysł może się przełożyć na sukces handlowy.  Wszyscy wiemy, że 14 lutego to dzień św. Walentego, ale mało kto wie dlaczego... Mowimy, jak zaczęło się obchodzenie walentynek. SZATAN to DAR BOGA dla duszy. Jak wierzyć w szatana? SZATAN to DAR BOGA dla duszy. Jak wierzyć w szatana? Kardynał Georges Cottier, były teolog Domu Papieskiego ostrzega, że upadły anioł wyrządza ludziom coraz więcej krzywdy i nie czuje skruchy. Niczego nie żałuje. Mąci ludziom w głowach i pragnienieniami kusi. Wiara w Szatana skazuje człowieka na wieczne Piekło, stan bytu, w którym znajduje się dusza. Jak wierzyć w szatana?

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!