Jak dbać o skórzane buty?

Dobre skórzane buty kosztują niemało. Warto więc tak o nie dbać, by służyły nam jak najdłużej. Pierwszą istotna kwestią jest utrzymywanie ich w czystości, drugą – odpowiednie przechowywanie.

Zaraz po zakupie

Spryskaj buty specjalnym preparatem (do kupienia w sklepie obuwniczym), który zaimpregnuje skórę i zabezpieczy ją przed wilgocią.

Przemoczone buty

Wypychamy je gazetami, które często zmieniamy. Buty najlepiej położyć na boku, z dala od źródła ciepła. Po wyschnięciu smarujemy je wazeliną, której nadmiar ścieramy po 3-4 godzinach. Na koniec pastujemy i polerujemy. Jeżeli po wyschnięciu buty mocno stwardniały, należy natrzeć je naftą (potem pasta i polerowanie).

Aby skóra nie pękała

Co jakiś czas warto natrzeć buty olejem rycynowym. Pozostawiamy go na około tydzień i po tym czasie ścieramy nadmiar ligniną. Następnie pastujemy i polerujemy.

ZOBACZ >>  Jak usunąć zacieki z soli na butach?

Gdy odstawiamy buty na jakiś czas

Czyścimy je, natłuszczamy i wkładamy do nich prawidła albo po prostu zwinięte gazety.

Kozaki

O nie dbamy specjalnie, bo skóra na cholewkach łatwo pęka. Wysokie buty, po zdjęciu, najlepiej powiesić – albo za końcówki od suwaka albo wykorzystując drewniane klamerki (pod nie trzeba włożyć kawałek materiału, by na skórze nie pozostał odciśnięty ślad). Warto też w cholewki włożyć dopasowane plastikowe butelki, które je wypełnią.

Anthea Turner („Perfekcyjna pani domu”) radzi:

Zadrapania na białych butach przed czyszczeniem można zamalować korektorem w płynie. Zabrudzenia na obcasach białych szpilek usuniesz odrobiną zmywacza do paznokci. Poprawisz wygląd zamszowych butów, przez jakiś czas trzymając je nad parą.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!