Jak dbać o skórzane buty?

Dobre skórzane buty kosztują niemało. Warto więc tak o nie dbać, by służyły nam jak najdłużej. Pierwszą istotna kwestią jest utrzymywanie ich w czystości, drugą – odpowiednie przechowywanie.

Zaraz po zakupie

Spryskaj buty specjalnym preparatem (do kupienia w sklepie obuwniczym), który zaimpregnuje skórę i zabezpieczy ją przed wilgocią.

Przemoczone buty

Wypychamy je gazetami, które często zmieniamy. Buty najlepiej położyć na boku, z dala od źródła ciepła. Po wyschnięciu smarujemy je wazeliną, której nadmiar ścieramy po 3-4 godzinach. Na koniec pastujemy i polerujemy. Jeżeli po wyschnięciu buty mocno stwardniały, należy natrzeć je naftą (potem pasta i polerowanie).

Aby skóra nie pękała

Co jakiś czas warto natrzeć buty olejem rycynowym. Pozostawiamy go na około tydzień i po tym czasie ścieramy nadmiar ligniną. Następnie pastujemy i polerujemy.

ZOBACZ >>  Jak usunąć zacieki z soli na butach?

Gdy odstawiamy buty na jakiś czas

Czyścimy je, natłuszczamy i wkładamy do nich prawidła albo po prostu zwinięte gazety.

Kozaki

O nie dbamy specjalnie, bo skóra na cholewkach łatwo pęka. Wysokie buty, po zdjęciu, najlepiej powiesić – albo za końcówki od suwaka albo wykorzystując drewniane klamerki (pod nie trzeba włożyć kawałek materiału, by na skórze nie pozostał odciśnięty ślad). Warto też w cholewki włożyć dopasowane plastikowe butelki, które je wypełnią.

Anthea Turner („Perfekcyjna pani domu”) radzi:

Zadrapania na białych butach przed czyszczeniem można zamalować korektorem w płynie. Zabrudzenia na obcasach białych szpilek usuniesz odrobiną zmywacza do paznokci. Poprawisz wygląd zamszowych butów, przez jakiś czas trzymając je nad parą.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 15/11/2011

Zobacz też

TABLET myTAB 10 w Biedronce za 500 zł. Czy warto kupić TANI TABLET z Biedronki? TABLET myTAB 10 w Biedronce za 500 zł. Czy warto kupić TANI TABLET z Biedronki? 13 grudnia w sklepach Biedronka pojawi się tablet myTAB 10 polskiej firmy myPhone. Kosztować będzie tylko 499 złotych, co w porównaniu z cenami innych podobnych urządzeń stanowi dużą okazję. Co potrafi myTAB? Czy warto kupić tani tablet z Biedronki, na przykład w prezencie pod choinkę? Horoskop tygodniowy klasyczny 17.12.12 – 23.12.12. Horoskop tygodniowy dla każdego znaku zodiaku. Co czeka znaki od 17.12 do 23.12.12.?  Horoskop tygodniowy klasyczny 17.12.12 – 23.12.12. Horoskop tygodniowy dla każdego znaku zodiaku. Co czeka znaki od 17.12 do 23.12.12.? Sprawdź, co cię czeka w życiu prywatnym i zawodowym - przeczytaj horoskop tygodniowy dla każdego znaku zodiaku. Horoskop tygodniowy klasyczny na dni 17.12 – 23.12.12 opracował Rosarius z portalu wrozbyonline.pl Najpopularniejsze hasła GOOGLE 2012. Co najczęściej wpisywaliśmy do wyszukiwarki GOOGLE w 2012 r. Zeitgeist? Najpopularniejsze hasła GOOGLE 2012. Co najczęściej wpisywaliśmy do wyszukiwarki GOOGLE w 2012 r. Zeitgeist? Zeitgeist to coroczne podsumowanie haseł, które odnotowały największy wzrost wyszukiwań w wyszukiwarce internetowej GOOGLE. Jak wiadomo wyszukiwarka Google jest numerem jeden na świecie. Czego Polacy szukali w sieci w 2012 roku? Zobacz listę najbardziej popularnych słów i fraz w różnych kategoriach - najpopularniejsze hasła z wyszukiwarki Google. Jak KONSERWOWAĆ ODŚNIEŻARKĘ? Jak dbać o odśnieżarkę, aby służyła wiele lat? Jak KONSERWOWAĆ ODŚNIEŻARKĘ? Jak dbać o odśnieżarkę, aby służyła wiele lat? Odśnieżarka, jak każde eksploatowane urządzenie w domu wymaga regularnych konserwacji, które zapewnią jej dłuższą żywotność i większą niezawodność. Podpowiadamy, jak przygotować odśnieżarkę do pracy i jak o nią dbać na co dzień, aby zawsze równie skutecznie radziła sobie z usuwaniem śniegu. 

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!