Jak dbać o podłogi drewniane? SPRAWDZONE RADY

Podłogi drewniane są ponadczasowe. Mimo obróbki technologicznej drewna, lakierom czy olejom zabezpieczających ich powierzchnię, nie są niezniszczalne. O podłogi z drewna trzeba dbać. Wystarczy stosować kilka prostych zabiegów, aby podłoga z drewna długo była ozdobą naszego wnętrza.

Podłogi drewniane na co dzień

Podłogi drewniane wymagają systematycznej pielęgnacji. Zaleca się, aby podłogi z litego drewna czyścić przynajmniej 2 razy w tygodniu. Powierzchnia podłogi powinna być zamiatana miękką szczotką lub odkurzana specjalną szczotką z włosiem – w innym razie w czasie odkurzania można ją porysować, zwłaszcza jeśli pod szczotkę od odkurzacza dostaną się drobiny piasku.

Do czyszczenia podłóg drewnianych poleca się także używanie mopa z mikrofibry, który, w przeciwieństwie do mopa sznurowanego, nie pozostawia nadmiaru wody na podłodze, co może zaszkodzić podłogom z litego drewna.

>>> Jak czyścić podłogę z drewna? [KLIKNIJ!]

Raz w miesiącu zaleca się odświeżenie podłogi z drewna. Dotyczy to podłogi drewniane wykończonej zarówno lakierem, jak i olejem. Służą do tego specjalne środki, które można kupić w niemal każdym markecie budowlanym. Środki do pielęgnacji podłóg olejowanych i lakierowanych oferują także producenci podłóg z drewna. Preparat pielęgnacyjny stosuje się po wcześniejszym odkurzeniu i umyciu podłogi. 

Specjalną pielęgnację warto zastosować szczególnie na podłodze olejowanej – preparat stworzy warstwę ochronną przed uszkodzeniami, ponadto dzięki odpowiedniemu środkowi podłoga drewniana będzie się mniej elektryzować i kurzyć.

Podłogi drewniane – kilka wskazówek

Pamiętajmy, aby nogi mebli, zwłaszcza krzeseł, które przecież często odsuwamy, zabezpieczyć filcem – uchroni to podłogę przed porysowaniem. W przypadku foteli obrotowych polecane są specjalne kółka do drewnianych powierzchni. Właściciele psów i kotów powinni z kolei pomyśleć o regularnym obcinaniu pazurów swoim pupilom – ostre pazury zwierząt domowych szczególnie łatwo rysują podłogi z drewna. Pamiętajmy też o wycieraczkach do butów przy drzwiach wejściowych – korzystanie z nich zmniejszy ilość wnoszonego do mieszkania piachu, a tym samym ryzyko porysowania czy starcia podłogi. Regularne wietrzenie pomieszczeń, zwłaszcza zimą, dobrze zrobi nie tylko nam, ale także podłogom z drewna (drewno dąży do równowagi higroskopijnej z otoczeniem).

>>> Podłoga drewniana w kuchni: czy warto? [KLIKNIJ!]

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!