Jak dbać o jedwab? Jak prać jedwab? SPRAWDZONE PORADY

Jedwabna bluzka czy sukienka to marzenie niejednej kobiety. Niestety jedwab jest nie tylko drogi, ale i trudny w utrzymaniu. Sprawdź, jak dbać o ubrania z jedwabiu.

– Z jedwabnymi ubraniami nie ma żartów – mówi projektantka Ewa Krajewska. – Dbanie o jedwabne ubrania to poważna sprawa. Jest to materiał tak delikatny, ekskluzywny i kosztowny, że nie można sobie pozwolić na lekkomyślność – podkreśla. – Ubrania jedwabne trzeba delikatnie płukać w roztworze wody i cukru, cytryny, octu bądź soli. Co ważne, jedwab płuczemy tylko w zimnej wodzie! – dodaje.

Jak prać i płukać jedwab?

Płukanie ubrań z jedwabiu powinno odbywać się czterokrotnie. Na początku trzy razy w czystej wodzie bez wyżymania; ewentualnie można lekko wygniatać wodę. Ostatnie płukanie powinno odbyć się w wodzie z dodatkiem kawałka cukru i dużej ilości soku z cytryny.

– Dodaje się go w proporcji sok z jednego owocu na 1 litr wody. Sok można zastąpić także kwaskiem cytrynowym. Takie płukanie pozwoli uszlachetnić i nadać połysk jedwabnym tkaninom. Jeśli doda się do ostatniego płukania większą ilość cukru tkanina będzie bardziej usztywniona – radzi Krajewska. – Do ostatniego płukania białego jedwabiu należy dodać octu – 1 łyżka na 1 litr wody.

Jak prać i suszyć jedwab?

Ciemny jedwab po praniu najlepiej płukać w wodzie z niewielką ilością soli. Pożółkły jedwab po płukaniu trzeba wymoczyć kilka minut w roztworze wody z wodą utlenioną 12-proc. w proporcji 4:1 oraz dodatkiem kilku kropel amoniaku. Ten ostatni najlepiej dodać do wody na chwilę przed włożeniem jedwabiu – zaznacza Krajewska.

Okazuje się również, że biały jedwab jest szczególnie narażony na zżółkniecie. – Aby temu zapobiec, przed praniem moczy się go w mleku przez 1 godzinę. Z kolei już pożółkły jedwab należy prać w płatkach mydlanych w proporcji 1 ich łyżka na 1 litr wody – tłumaczy projektantka.

Jak prać jedwabne chustki i szaliki?

Jedwabne szaliki i chusty trzeba prać osobno, aby uniknąć zafarbowania. Pierze się je w letniej wodzie z mydłem, a płucze w wodzie z dodatkiem cukru. – Jedwabne szaliki i chusty można prać w wystudzonym wywarze z gotowanych kilka minut otrąb pszennych. Po płukaniu należy jedwabne ubrania wygnieść i delikatnie odsączyć z wody oraz zawinąć w kilka grubych ręczników. Następnie po upływie około godziny można wyprasować ciepłym żelazkiem odzież po lewej stronie – podkreśla Krajewska.

Bardzo ważną sprawą jest odpowiednie suszenie. Nie wolno jedwabnych tkanin suszyć na słońcu, bo zżółkną.

Pamiętajmy, że jeśli boimy się sami zająć naszym ciuchem, możemy oddac go do pralni. – To zawsze jest bezpieczne – mówi Ewa.

>>> Jak dbać o futro naturalne? Jak je nosić, by nie zniszczyć? SPRAWDZONE RADY [kliknij!]

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Zobacz też

Ceny aut elektrycznych - ile kosztuje w Polsce samochód elektryczny? Ceny aut elektrycznych - ile kosztuje w Polsce samochód elektryczny? Samochody elektryczne mają wiele zalet, zwłaszcza dla stojących w korkach mieszkańców miast. Dostępne na polskim rynku pojazdy EV przejeżdżają ok. 100-150 km na jednym ładowaniu, a punktów, w których można je "zatankować" przybywa z każdym rokiem. Mówimy, ile kosztują samochody elektryczne, które można kupić w Polsce. Ceny iPhone 5 w Polsce - sprawdź oferty operatorów! Ceny iPhone 5 w Polsce - sprawdź oferty operatorów! iPhone 5 od 28 września jest dostępny w Polsce. Można go kupić bez abonamentu, ale już wkrótce trafi do ofert trzech polskich operatorów: Orange, T-Mobile i Play. iPhone 5 niestety jest i będzie jednym z najdroższych smartfonów na rynku. Za topową wersję 64 GB bez abonamentu zapłacimy nawet 5000 zł. Co robić, żeby zarobić – gdzie pracują studenci? Miejsca, gdzie możesz dorobić, albo zdobywać doświadczenie w przyszłym zawodzie… Co robić, żeby zarobić – gdzie pracują studenci? Miejsca, gdzie możesz dorobić, albo zdobywać doświadczenie w przyszłym zawodzie… Studiowanie zazwyczaj kojarzy się wszystkim (oprócz studentów) z imprezowaniem, masowym piciem alkoholu i uczeniem się raz na pół roku. Ale niektórzy w trakcie ponadlicealnej nauki skupiają się również na zarabianiu własnych pieniędzy. Gdzie mogą pracować studenci? Akademik – szkoła przeżycia. Co musisz wiedzieć o życiu w akademiku? Akademikowy savoir vivre - jak korzystać ze wspólnej kuchni i łazienki? Akademik – szkoła przeżycia. Co musisz wiedzieć o życiu w akademiku? Akademikowy savoir vivre - jak korzystać ze wspólnej kuchni i łazienki? Rozpoczynając studia i wyprowadzając się do innego miasta, trzeba dobrze zastanowić się nad tym, gdzie można zamieszkać – czy na stancji, wynajmując pokój lub mieszkanie, czy może w akademiku. Jak zachowywać się w tym drugim wypadku?

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!