Jak czytać KODY KRESKOWE? Co oznaczają tajemnicze kreski i cyfry na opakowaniu produktów?

Dziś kody kreskowe znajdziemy na każdym niemal produkcie. Ten "szlaczek" to swoisty dowód osobisty produktu. Co kryje się pod czarnymi kreskami, jakie informacje i dla kogo?

Tajemnicze kreski i zestawy cyfr to nic innego, jak zakodowane informacje o produkcie. Na Zachodzie kod kreskowy stosowany jest już od wielu lat. W Polsce z czarnymi kreskami mamy do czynienia dopiero od 1990 r. Wtedy właśnie nasz kraj przystąpił do Międzynarodowego Stowarzyszenia Kodowania Towarów (IANA – International Article Numbering Association). 

59 czarno-białych linii, które potrafi odczytać komputer oraz 13 cyfr czytelnych dla człowieka nie zawiera informacji o cenie produktu. Zarówno linie, jak i cyfry kryją tę samą informację: identyfikują konkretny produkt i jego wytwórcę. Kod kreskowy zawiera indywidualny numer. Numer ten przekazuje głównemu komputerowi w sklepie informację, z jakim produktem mamy do czynienia. W komputerze zapisane są wszystkie dostępne produkty wraz z cenami, które są przekazywane do poszczególnych kas. Jeżeli ceny podane przy półkach sklepowych nie są, w przypadku zmiany, aktualizowane w komputerze, konsument płaci niewłaściwą kwotę. Co ciekawe, częściej mamy do czynienia z ceną zawyżoną. Odwrotne przypadki zdarzają się niezmiernie rzadko. Pamiętajmy jednak, że zgodnie z prawem cena, którą powinniśmy zapłacić przy kasie to ta, która jest uwidoczniona przy półce sklepowej lub na produkcie, a nie ta, którą wskaże komputer.

Choć wiele jest metod kodowania informacji za pomocą pasków i cyfr, w Polsce najbardziej znany i najczęściej używany jest system Europejskich Kodów Towarowych (EAN). Symbol kodu składa się z różnej grubości kresek (grubszych – ciemniejszych i cieńszych – jaśniejszych) oraz grup cyfr. Na opakowaniach produktów występują symbole w pełnej wersji (trzynastocyfrowej, EAN-13) lub skróconej (ośmiocyfrowej, EAN-8).

Pierwsze trzy cyfry (tzw. prefiks) oznaczają producenta. Polska otrzymała liczbę 590, a zatem od niej rozpoczynają się kody wszystkich towarów wyprodukowanych w naszym kraju. Kolejne cztery cyfry – to numer producenta lub dystrybutora, następnych pięć symbolizuje konkretny asortyment.

Zarówno w kodzie EAN-13, jak i EAN-8 ostatnia cyfra (tzw. kontrolna, ustalana na podstawie algorytmu z pozostałych cyfr) umożliwia sprzedawcom poprawne odczytywanie symbolu za pomocą skanerów połączonych z elektronicznymi kasami.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!