JAK CZYŚCIĆ SREBRO. Najprostsze DOMOWE SPOSOBY na nalot na srebrnej biżuterii i naczyniach?

Ciemnienie wyrobów srebrnych i srebrzonych jest związane z zanieczyszczeniem powietrza spowodowanym rozwojem przemysłowym. Jeszcze 200 lat temu domowe srebra wystarczyło wypolerować dla połysku, proces czernienia (jest to kolor siarczku srebra) powierzchni nie występował.

Najłatwiej sięgnąć po preparat chemiczny, szmatkę i wyczyścić mechanicznie, ale nie jest to dobry sposób, bo zawsze zostawia mikrorysy, wymaga dodatkowo polerowania, a w przypadku naczyń platerowanych (srebrzonych) doprowadza do wytarcia warstwy srebra.

>>> CZYSZCZENIE ZŁOTA. Czym i jak czyścić złotą biżuterię? SPRAWDZONE SPOSOBY

Lepiej posłużyć się metodą najmniej inwazyjną wykorzystując roztwór solny. Oto co trzeba przygotować:

  • dużą misę z tworzywa albo szkła (byle nie metalową), 
  • folię aluminiową, która należy wyłożyć dno i boki naczynia (podwójna warstwa), 
  • ciepłą woda, 
  • 5 łyżeczek na 1 l wody. 

Przedmiot, który chcemy oczyścić myjemy wodą z mydłem lub detergentem w celu odtłuszczenia powierzchni. Po opłukaniu wkładamy do roztworu. Zależnie od grubości warstwy zanieczyszczenia zostawiamy go w roztworze na na kilka minut - do kilku godzin. Wszystkie zanieczyszczenia przejmie na siebie aluminiowa folia. Jeśli masz więcej rzeczy do oczyszczenia należy w trakcie zbiegu wymienić folię i roztwór solny na świeży, bo w brudnym roztworze reakcja przebiega coraz wolniej. Każdy przedmiot ponownie przemywamy wodą z mydłem i płuczemy dokładnie, żeby nie została ani kropla roztworu z soli.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!