JAK CZYŚCIĆ SREBRO. Najprostsze DOMOWE SPOSOBY na nalot na srebrnej biżuterii i naczyniach?

Ciemnienie wyrobów srebrnych i srebrzonych jest związane z zanieczyszczeniem powietrza spowodowanym rozwojem przemysłowym. Jeszcze 200 lat temu domowe srebra wystarczyło wypolerować dla połysku, proces czernienia (jest to kolor siarczku srebra) powierzchni nie występował.

Najłatwiej sięgnąć po preparat chemiczny, szmatkę i wyczyścić mechanicznie, ale nie jest to dobry sposób, bo zawsze zostawia mikrorysy, wymaga dodatkowo polerowania, a w przypadku naczyń platerowanych (srebrzonych) doprowadza do wytarcia warstwy srebra.

>>> CZYSZCZENIE ZŁOTA. Czym i jak czyścić złotą biżuterię? SPRAWDZONE SPOSOBY

Lepiej posłużyć się metodą najmniej inwazyjną wykorzystując roztwór solny. Oto co trzeba przygotować:

  • dużą misę z tworzywa albo szkła (byle nie metalową), 
  • folię aluminiową, która należy wyłożyć dno i boki naczynia (podwójna warstwa), 
  • ciepłą woda, 
  • 5 łyżeczek na 1 l wody. 

Przedmiot, który chcemy oczyścić myjemy wodą z mydłem lub detergentem w celu odtłuszczenia powierzchni. Po opłukaniu wkładamy do roztworu. Zależnie od grubości warstwy zanieczyszczenia zostawiamy go w roztworze na na kilka minut - do kilku godzin. Wszystkie zanieczyszczenia przejmie na siebie aluminiowa folia. Jeśli masz więcej rzeczy do oczyszczenia należy w trakcie zbiegu wymienić folię i roztwór solny na świeży, bo w brudnym roztworze reakcja przebiega coraz wolniej. Każdy przedmiot ponownie przemywamy wodą z mydłem i płuczemy dokładnie, żeby nie została ani kropla roztworu z soli.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 02/07/2012

Zobacz też

Jak walczyć z parującymi szybami w samochodzie? Jak walczyć z parującymi szybami w samochodzie? Parujące szyby to jeden z najpoważniejszych problemów w codziennej eksploatacji auta, można jednak z nim walczyć dość prostymi metodami. Gumowe dywaniki, stale włączony nawiew czy codzienne używanie klimatyzacji to najprostsze z nich. Czy warto myć auto w zimie? Jak to robić? Czy warto myć auto w zimie? Jak to robić? Wielu kierowców nie myje samochodu przez kilka miesięcy zimy. To nie jest dobra praktyka. W zimie auto należy myć bardzo regularnie, ponieważ sól drogowa bardzo niszczy lakier i elementy podwozia. Żeby nie mieć problemów, warto wiedzieć jednak, jak uniknąć problemów z zamarzniętym zamkiem lub szybami. Rady dla turysty górskiego. Co trzeba zabrać ze sobą na wycieczkę w góry i o czym pamiętać? Rady dla turysty górskiego. Co trzeba zabrać ze sobą na wycieczkę w góry i o czym pamiętać? Górski krajobraz potrafi odebrać mowę, wielu turystów, by móc go podziwiać, maszeruje przez śnieg i lód, nie zważając na zagrożenia. Jednak góry potrafią być okrutne. Przed wyjściem na szlak, zwłaszcza zimą, trzeba się dobrze do tego przygotować. Co trzeba wiedzieć na temat turystyki górskeij przed wyruszeniem w góry? Co koniecznie trrzeba zabrać ze sobą do plecaka? Jaki jest najbardziej precyzyjny zegar na świecie? Tekst NIE dla kobiet Jaki jest najbardziej precyzyjny zegar na świecie? Tekst NIE dla kobiet Mierzenie czasu ma początek w starożytności, ale końca tego procederu nie widać. Nadal w tej dziedzinie nie jesteśmy precyzyjni. Ale jest co badać i do czego dążyć. Tylko, czy na pewno patrzymy na właściwą rękę? Mówimy, jakie były zegarki i jaki jest najlepszy na świecie zegarek. Mówimy, gdzie on tyka, bo tyka dla ciebie...

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!