Jak czyścić różne rodzaje podłóg? JAK MYĆ DREWNIANĄ PODŁOGĘ?

Mycie podłogi jest dość pracochłonne i często uważane za jedną z najbardziej nieprzyjemych prac domowych. Lśniące podłogi to duży sukces, warto więc nauczyć się dobrze czyścić podłogi. Radzimy, jak skutecznie myć podłogi.

Nie lubimy mycia podłóg, ponieważ jest to dość pracochłonna czynność. Uważa się, że najtrudniejsze jest mycie drewnianych podłóg.

Jak skutecznie czyścić podłogi?

Przede wszystkim zanim zabierzemy się za mycie podłóg najpierw warto odkurzyć lub zamieść podłogi. Pamiętajcie, by nie omijać róznych zakamarków i kątów, bo tam zbiera się zazwyczaj najwięcej kurzu. Stosunkowo najłatwiejsza do mycia jest podłoga z terakoty. Wystarczy mop i np. płyn do mycia naczyń. Po umyciu płynem podłogę warto spłukać czystą wodą i najlepiej wytrzeć do sucha. Podłogi z paneli najlpiej myć lekko wilgotnym mopem. W sklepach dostępne są specjalne preparaty do czyszczenia paneli laminowanych. Warto użyc specjalnego płynu, wtedy podłoga nie będzie się tak szybko kurzyła i nie powstana zacieki, szczególnie widoczne na ciemnych panelach.

Jak czyścić podłogi z drewna?

Do mycia i pielęgnacji podłóg drewnianych trzeba używać specjalnych płynów. Takich podłóg nie należy myć na mokro, bo drewno można się wypaczać pod wpływem wilgoci. Polakierowane drewno wystarczy przetrzeć co jakiś czas wilgotną szmatką z dodatkiem odpowiedniego płynu do mycia drewna. Białe podłogi olejowane można czyścić używając specjalnego mydła pielęgnacyjnego do podłóg olejowanych w kolorze białym. Drewniane podłogi można też pastować specjalnym środkiem nabłyszczającym, który nie tylko nadaje im połysku, ale i pogłębia kolor drewna.

Najtrudniejsze do pielęgnacji są podłogi drewniane woskowane. Do ich pielęgnacji służy np. specjalny olej do podłóg woskowanych, chroniący przed zabrudzeniami i plamami. Ponadto taki olej wzmacnia kolor oraz uwidacznia strukturę drewna. Myjąc podłogi, pamietajmy też że drewniane podłogi czy podłogi z terkatot warto polerować. Do polerowania podłóg drewnianych służa specjalne preparaty do drewna lub wosku.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!