JAK CZYŚCIĆ PLAMY z drewnianych mebli?

Co zrobić, gdy na drewniany mebel wyleje się alkohol, klej lub postawimy na nim gorące naczynie, które spowoduje brzydkie plamy? Nie martwmy się, bo jeśli będziemy szybko działać, po plamach nie pozostanie nawet ślad. Podpowiadamy, jak usunąć różne plamy z drewnianych mebli.

Przedstawiamy skuteczne sposoby na pozbycie się najczęstszych plam z drewnianych mebli. Takie plamy bardzo łatwo jest usunąć, ale pamiętajmy, że drewno nie lubi wody, dlatego można je przecierać jedynie wilgotną, miękką szmatką. Unikajmy szorstkich tkanin, które mogą zarysować powierzchnię oraz kuchennych detergentów, mogących spowodować odbarwienia.

 Plamy od gorących naczyń

  • Do wywabienia tych plam najlepiej sprawdza się oliwa z oliwek i sól. Przygotuj z nich papkę i gęstą warstwą posmaruj ślad po naczyniu. Pozostaw papkę na ok. 3 godziny.
  • Oliwa i sól sprawdzą się także na plamy z wody. Wystarczy przetrzeć zaplamione miejsce szmatką z kilkoma kroplami oliwy i szczyptą soli.

Plamy od alkoholu

Gdy na mebel wyleje nam się alkohol, trzeba jak najszybciej go zetrzeć i przeciągnąć dłonią po zalanej powierzchni. Nie dopuści to do powstania plamy i uzupełni ubytek tłuszczu, który został wymyty przez alkohol. W osuszone miejsce wcieramy olej lniany lub politurę.

Plamy od pleśni

Plamy od pleśni usuwamy jedynie naftą. Powoduje ona matowienie czyszczonych powierzchni, dlatego meble czyścimy tylko i wyłącznie w miejscach, gdzie znajdują się plamy od pleśni. Do czyszczenia najlepiej sprawdzi się patyczek do czyszczenia uszu. Na koniec, gdy drewno wyschnie polerujemy wyczyszczoną powierzchnię korkiem od butelki i wełnianą szmatką.

Rozlany klej

Klej należy niezwłocznie usunąć zanim wyschnie. Uszkodzoną powierzchnię przecieramy dowolnym olejem lub masłem z orzeszków ziemnych.

Plamy z atramentu

  • Na tego typu plamy najlepiej sprawdzi się wilgotna chusteczka. Ścieramy nią atrament z drewna, a następnie przecieramy miejsce po plamie sokiem z cytryny lub rabarbaru.
  • Na plamę po wodzie na politurowanych meblach świetnie działa popiół z papierosów wymieszany z oliwa z oliwek. Papkę pozostawiamy na 30 minut, a na koniec polerujemy meble miękką ściereczką.

 

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!