JAK CZYŚCIĆ PLAMY z drewnianych mebli?

Co zrobić, gdy na drewniany mebel wyleje się alkohol, klej lub postawimy na nim gorące naczynie, które spowoduje brzydkie plamy? Nie martwmy się, bo jeśli będziemy szybko działać, po plamach nie pozostanie nawet ślad. Podpowiadamy, jak usunąć różne plamy z drewnianych mebli.

Przedstawiamy skuteczne sposoby na pozbycie się najczęstszych plam z drewnianych mebli. Takie plamy bardzo łatwo jest usunąć, ale pamiętajmy, że drewno nie lubi wody, dlatego można je przecierać jedynie wilgotną, miękką szmatką. Unikajmy szorstkich tkanin, które mogą zarysować powierzchnię oraz kuchennych detergentów, mogących spowodować odbarwienia.

 Plamy od gorących naczyń

  • Do wywabienia tych plam najlepiej sprawdza się oliwa z oliwek i sól. Przygotuj z nich papkę i gęstą warstwą posmaruj ślad po naczyniu. Pozostaw papkę na ok. 3 godziny.
  • Oliwa i sól sprawdzą się także na plamy z wody. Wystarczy przetrzeć zaplamione miejsce szmatką z kilkoma kroplami oliwy i szczyptą soli.

Plamy od alkoholu

Gdy na mebel wyleje nam się alkohol, trzeba jak najszybciej go zetrzeć i przeciągnąć dłonią po zalanej powierzchni. Nie dopuści to do powstania plamy i uzupełni ubytek tłuszczu, który został wymyty przez alkohol. W osuszone miejsce wcieramy olej lniany lub politurę.

Plamy od pleśni

Plamy od pleśni usuwamy jedynie naftą. Powoduje ona matowienie czyszczonych powierzchni, dlatego meble czyścimy tylko i wyłącznie w miejscach, gdzie znajdują się plamy od pleśni. Do czyszczenia najlepiej sprawdzi się patyczek do czyszczenia uszu. Na koniec, gdy drewno wyschnie polerujemy wyczyszczoną powierzchnię korkiem od butelki i wełnianą szmatką.

Rozlany klej

Klej należy niezwłocznie usunąć zanim wyschnie. Uszkodzoną powierzchnię przecieramy dowolnym olejem lub masłem z orzeszków ziemnych.

Plamy z atramentu

  • Na tego typu plamy najlepiej sprawdzi się wilgotna chusteczka. Ścieramy nią atrament z drewna, a następnie przecieramy miejsce po plamie sokiem z cytryny lub rabarbaru.
  • Na plamę po wodzie na politurowanych meblach świetnie działa popiół z papierosów wymieszany z oliwa z oliwek. Papkę pozostawiamy na 30 minut, a na koniec polerujemy meble miękką ściereczką.

 

Tagi: fokus tv,

Redakcja 07/11/2012

Zobacz też

Blog modowy i kulinarny. Jak zarobić na blogu? Blog modowy i kulinarny. Jak zarobić na blogu? Chcesz założyć bloga lub prowadzisz bloga, ale nie wiesz jak uczynić go popularnym? Przedstawiamy ci siedem przykazań dobrej blogerki/blogera, które pomogą twojej stronie stać się konkurencją nawet dla Make Life Easier! Tajemnice Anny German. Kim była Anna German? Ciekawostki z życia piosenkarki Tajemnice Anny German. Kim była Anna German? Ciekawostki z życia piosenkarki Anna German ma dość burzliwy i skomplikowany życiorys, dlatego jej postać budzi żywe zainteresowanie. Szczególnie teraz, gdy wielką popularność zdobył serial „Anna German” z Joanną Moro w roli głównej. Jakie są tajemnice Anny German? Czego jeszcze o niej nie wiemy? Ciekawostki z życia Anny German. Jak odczytywać karty pentakli w Tarocie? Co znaczą denary w talii Tarota? Jak odczytywać karty pentakli w Tarocie? Co znaczą denary w talii Tarota? Poszczególne karty można odczytywać na kilka sposobów – w praktyce każdy tarocista interpretuje karty nieco „po swojemu”, gdyż aby wróżyć z Tarota, trzeba nawiązać z nim osobistą, emocjonalną i duchową relację. Karty pentakli, inaczej zwanych denarami czy monetami, wiążą się z żywiołem ziemi i kwestiami materialnymi. Jak odczytywać denary w Tarocie? Karty mieczy w Tarocie: jak je odczytywać? Co znaczą miecze w Tarocie? Karty mieczy w Tarocie: jak je odczytywać? Co znaczą miecze w Tarocie? Karty Mieczy w Arkanach Mniejszych Tarota wiążą się z życiem umysłowym, sferą intelektualną człowieka. Mogą odnosić się do kariery, projektów, nauki, ale też można je interpretować szerzej jako wróżbę dotyczącą życiowych wydarzeń. Jak odczytywać znaczenie kart mieczy w Tarocie?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!