Jak czyścić buty ze skóry?

Dobrze wyczyszczone i wypastowane będą się pięknie prezentowały i dłużej służyły właścicielowi. O buty ze skóry trzeba dbać systematycznie. Można wykorzystywać specjalne gotowe preparaty, ale skuteczne są także domowe sposoby.

Pierwszym krokiem po kupnie skórzanych butów  powinno być ich zaimpregnowanie. Najlepiej wykorzystać do tego gotowe, przeznaczone do danego rodzaju skóry - preparaty, które sprzedawane są w sklepach obuwniczych. To szczególnie ważne przy butach z zamszu lub nubuku, bo plamy, które powstają na ich powierzchni bardzo trudno zlikwidować.

Buty z jasnej skóry czyścimy szmatką maczaną np. w zimnym mleku lub letnich mydlinach. Gdy już wyschną, nacieramy je pastą, a następnie polerujemy.

Plamy na butach z ciemnej skóry można zlikwidować, przecierając je tamponem zwilżonym spirytusem denaturowanym. Następnie pastujemy buty (uwaga na odcień pasty, by nie zmienić koloru skóry) i polerujemy je.

Buty z lakierowanej skóry przecieramy wilgotną szmatką, może być nasączona w mleku. Natomiast do zamszu i nubuku wykorzystujemy gumkę-myszkę.

Anthea Turner w „Perfekcyjnej pani domu” podpowiada, że skórzane buty można wyczyścić wewnętrzną stroną skórki od banana. Po wyschnięciu nie trzeba ich polerować.

Pamiętaj! Czyszczenie rozpocznij od wyjęcia sznurowadeł. Wysusz buty (ale tylko w sposób naturalny, nie np. na kaloryferze), następnie usuń z nich błoto i kurz (tu przyda się szczotka o gęstym włosiu). Na koniec wypastuj buty (pastę nakładaj szczoteczką o miękkim włosiu) i wypoleruj delikatną szmatką.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Zobacz też

Choinka sztuczna czy naturalna? Dlaczego warto mieć sztuczną choinkę? Choinka sztuczna czy naturalna? Dlaczego warto mieć sztuczną choinkę? Ci, którzy wybierają proekologiczną sztuczną choinkę, kryją się z tym nieco, bo w Polsce istnieje kult prawdziwej choinki. Żywe drzewko po okrutnym wycięciu z miejsca, w którym dotychczas bezpiecznie rosło, trafia do naszych domów, gdzie kona w powolnej agonii w stojaku z wodą. Gdy dokona żywota, bezlitośnie wyrzucane jest na śmietnik. A to wszystko w imię cieszenia się zapachem igieł - przez dzień, góra dwa! Zwolennicy sztucznych drzewek, wyjdźcie z ukrycia, pochwalcie się swym wyborem. My mówimy, dlaczego sztuczna choinka jest lepsza od prawdziwej! Przepowiednie. Co przepowiedział „Czeladnik”? Przepowiednie. Co przepowiedział „Czeladnik”? Jasnowidz podpisujący się imieniem „Czeladnik” doznał objawień Chrystusa i Matki Boskiej. Większość jego przepowiedni dotyczyła losów Kościoła i papieża. Mówimy, co w swoich objawieniach zobaczył „Czeladnik”. TOMASZ NOWAK, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Kwidzyna. Zobacz SYLWETKĘ posła TOMASZ NOWAK, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Kwidzyna. Zobacz SYLWETKĘ posła Tomasz Nowak, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Platformy Obywatelskiej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 37 (OKW Konin). Przedsiębiorca, filolog i działacz lokalnych struktur partii. Do 2000 roku bezpartyjny, a od 2001 roku współorganizator Platformy Obywatelskiej w Koninie, członek Zarządu Wielkopolskiego Platformy Obywatelskiej, a od roku 2003 – Wiceprzewodniczący Zarządu Wielkopolskiego PO w Poznaniu. Kto musi rozmawiać przez komórkę w autobusie? Kto musi rozmawiać przez komórkę w autobusie? Telefon komórkowy cudownie ułatwia życie. Ale jednocześnie utrudnia w niektórych sytuacjach. Niekończące się rozmowy telefoniczne w komunikacji miejskiej to plaga, z którą trudno walczyć. Kiedyś nawet zwykłe rozmowy były prowadzone szeptem, teraz pasażerom powinno się rozdawać... zatyczki do uszu. Czy rozmawianie przez telefon w środkach masowej komunikacji jest eleganckie?

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!