Jak czyścić buty ze skóry?

Dobrze wyczyszczone i wypastowane będą się pięknie prezentowały i dłużej służyły właścicielowi. O buty ze skóry trzeba dbać systematycznie. Można wykorzystywać specjalne gotowe preparaty, ale skuteczne są także domowe sposoby.

Pierwszym krokiem po kupnie skórzanych butów  powinno być ich zaimpregnowanie. Najlepiej wykorzystać do tego gotowe, przeznaczone do danego rodzaju skóry - preparaty, które sprzedawane są w sklepach obuwniczych. To szczególnie ważne przy butach z zamszu lub nubuku, bo plamy, które powstają na ich powierzchni bardzo trudno zlikwidować.

Buty z jasnej skóry czyścimy szmatką maczaną np. w zimnym mleku lub letnich mydlinach. Gdy już wyschną, nacieramy je pastą, a następnie polerujemy.

Plamy na butach z ciemnej skóry można zlikwidować, przecierając je tamponem zwilżonym spirytusem denaturowanym. Następnie pastujemy buty (uwaga na odcień pasty, by nie zmienić koloru skóry) i polerujemy je.

Buty z lakierowanej skóry przecieramy wilgotną szmatką, może być nasączona w mleku. Natomiast do zamszu i nubuku wykorzystujemy gumkę-myszkę.

Anthea Turner w „Perfekcyjnej pani domu” podpowiada, że skórzane buty można wyczyścić wewnętrzną stroną skórki od banana. Po wyschnięciu nie trzeba ich polerować.

Pamiętaj! Czyszczenie rozpocznij od wyjęcia sznurowadeł. Wysusz buty (ale tylko w sposób naturalny, nie np. na kaloryferze), następnie usuń z nich błoto i kurz (tu przyda się szczotka o gęstym włosiu). Na koniec wypastuj buty (pastę nakładaj szczoteczką o miękkim włosiu) i wypoleruj delikatną szmatką.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 15/11/2011

Zobacz też

Kiedy zaczęto organizować świąteczne jarmarki w Europie? Z czego one słyną? Kiedy zaczęto organizować świąteczne jarmarki w Europie? Z czego one słyną? Tradycja organizowania świątecznych Jarmarków w Europie sięga średniowiecza. Gdzie odbywają się najpopularniejsze z nich? Jakie smakołyki tam znajdziemy? Jakie dodatkowe atrakcje towarzyszą jarmarkom? BOŻENA SZYDŁOWSKA, posłanka PO. KIM JEST posłanka PO z Poznania. Zobacz SYLWETKĘ posła BOŻENA SZYDŁOWSKA, posłanka PO. KIM JEST posłanka PO z Poznania. Zobacz SYLWETKĘ posła Bożena Szydłowska, posłanka Sejmu VII kadencji. Wybrana z list Platformy Obywatelskiej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 39 (OKW Poznań). Doradca podatkowy i działaczka lokalnych struktur PO. Matka dwójki dzieci, pozytywnie nastawiona do świata. "Nie polityka powinna rządzić ludźmi, lecz ludzie polityką" - uważa za Napoleonem Bonaparte. KRYSTYNA SZUMILAS, posłanka PO - KIM JEST posłanka PO z Knurowa. Zobacz SYLWETKĘ posła KRYSTYNA SZUMILAS, posłanka PO - KIM JEST posłanka PO z Knurowa. Zobacz SYLWETKĘ posła Krystyna Szumilas, posłanka Sejmu VII kadencji. Wybrana z list Platformy Obywatelskiej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 29 (OKW Gliwice). Pedagog z wieloletnim doświadczeniem i obecna minister edukacji w rządzie Donalda Tuska. Uważa, że "Parlament potrzebuje ludzi, którzy znają i rozumieją problemy społeczności lokalnej i mają pomysły na ich rozwiązywanie". Właśnie dlatego została posłem. Zobacz kim jest i co osiągnęła Krystyna Szumilas.  MICHAŁ SZCZERBA, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Warszawy. Zobacz SYLWETKĘ posła MICHAŁ SZCZERBA, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Warszawy. Zobacz SYLWETKĘ posła Michał Szczerba, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Platformy Obywatelskiej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 19 (OKW Warszawa). Syn gwiazdy polskiego boksu Kazimierza Szczerby, były asystent Bronisława Komorowskiego i działacz lokalny PO. Inspiruje go Warszawa, dlatego chciałby w tym mieście zmienić najwięcej. Zobacz kim jest i co osiągnął Michał Szczerba. 

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!