Jak czyścić buty ze skóry?

Dobrze wyczyszczone i wypastowane będą się pięknie prezentowały i dłużej służyły właścicielowi. O buty ze skóry trzeba dbać systematycznie. Można wykorzystywać specjalne gotowe preparaty, ale skuteczne są także domowe sposoby.

Pierwszym krokiem po kupnie skórzanych butów  powinno być ich zaimpregnowanie. Najlepiej wykorzystać do tego gotowe, przeznaczone do danego rodzaju skóry - preparaty, które sprzedawane są w sklepach obuwniczych. To szczególnie ważne przy butach z zamszu lub nubuku, bo plamy, które powstają na ich powierzchni bardzo trudno zlikwidować.

Buty z jasnej skóry czyścimy szmatką maczaną np. w zimnym mleku lub letnich mydlinach. Gdy już wyschną, nacieramy je pastą, a następnie polerujemy.

Plamy na butach z ciemnej skóry można zlikwidować, przecierając je tamponem zwilżonym spirytusem denaturowanym. Następnie pastujemy buty (uwaga na odcień pasty, by nie zmienić koloru skóry) i polerujemy je.

Buty z lakierowanej skóry przecieramy wilgotną szmatką, może być nasączona w mleku. Natomiast do zamszu i nubuku wykorzystujemy gumkę-myszkę.

Anthea Turner w „Perfekcyjnej pani domu” podpowiada, że skórzane buty można wyczyścić wewnętrzną stroną skórki od banana. Po wyschnięciu nie trzeba ich polerować.

Pamiętaj! Czyszczenie rozpocznij od wyjęcia sznurowadeł. Wysusz buty (ale tylko w sposób naturalny, nie np. na kaloryferze), następnie usuń z nich błoto i kurz (tu przyda się szczotka o gęstym włosiu). Na koniec wypastuj buty (pastę nakładaj szczoteczką o miękkim włosiu) i wypoleruj delikatną szmatką.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 15/11/2011

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!