Jak często trzeba wymieniać wodomierze i ile to kosztuje? Wymiana wodomierza

Zużycie wody wodociągowej rozliczamy na podstawie wskazań wodomierza. Co zrobić, by mieć gwarancję, że jego skazania są precyzyjne? Jak często trzeba wymieniać wodomierze?

Substancje zawarte w wodzie wodociągowej, takie jak związki żelaza, manganu, wapnia, mogą odkładać się na wewnętrznych ściankach przewodów wodociągowych, a tym samym powodować zmniejszenie wewnętrznej średnicy rur rozprowadzających wodę. Zarastanie wewnętrznych powierzchni rur sprawia, że wzrasta prędkość przepływającej wody. Jaki to ma wpływ na wodomierz? Wirnik wodomierza kręci się szybciej, a wskazania zużycia wody są większe. Osad może też pojawiać się na tych elementach wodomierza, które mają kontakt z wodą wodociągową. Niekorzystnie wpływa to na jego pracę.

Konieczność wymiany wodomierzy wynika również z tego, że – jak w każdym urządzeniu mechanicznym - z czasem zużywają się jego elementy, co powoduje błędy w jego wskazaniach.

Każdy wodomierz po wyprodukowaniu podlega legalizacji, czyli sprawdzeniu, że spełnia wymagania stawiane urządzeniom pomiarowym. Jeśli tak, to wystawiany jest dowód legalizacji. Jest on ważny przez pięć lat, niezależnie od tego czy wodomierz pracuje, czy nie. Po tym okresie, aby wodomierz mógł być dalej stosowany, należy poddać regeneracji i ponownej legalizacji, przy czym musi on spełniać takie same warunki, jak wodomierz nowy. Jest to koszt w zależności od wielkości wodomierza od 50 do 80 zł.

Inne rozwiązanie to zakup nowego wodomierza. Jest to koszt 60-200 zł.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 26/10/2012

Zobacz też

Jak ma na imię CÓRKA BEYONCE i Jaya-Z? Z czego zasłynęła dziewczynka? Jak ma na imię CÓRKA BEYONCE i Jaya-Z? Z czego zasłynęła dziewczynka? Córka amerykańskiej piosenkarki Beyonce i rapera Jaya-Z ma dopiero roczek, a już jest sławna niemal na całym świecie - głównie za sprawą znanych rodziców. Do szumu medialnego wokół córki Beyonce przyczyniło się także jej imię, które świeżo upieczeni rodzice chcieli opatentować. Jak ma na imię córeczka Beyonce?  Świetlówki - czy wyrzucać je do kosza? Gdzie można je wyrzucać? Świetlówki - czy wyrzucać je do kosza? Gdzie można je wyrzucać? Tradycyjne żarówki zostały zastąpione przez żarówki energooszczędne, czyli świetlówki kompaktowe. Czy jednak wiemy co z nimi robić po ich zużyciu? Czy zdajemy sobie sprawę, że wyrzucając je do kosza łamiemy prawo, narażamy zdrowie i życie oraz ryzykujemy karę grzywny do 5000 zł? Skoczek wzwyż z Kataru Mutaz Essa Barshim co ma wspólnego z Polską? Skoczek wzwyż z Kataru Mutaz Essa Barshim co ma wspólnego z Polską? On jest Katarczykiem pochodzącym z rodziny imigrantów sudańskich. Znakomity skoczek wzwyż Mutaz Essa Barshim urodził się w roku 1991 w Katarze. Jego trener, Stanisław Szczyrba (ur. 1946) jest Polakiem, który przez prawie 20 lat pracował w Szwecji i tam osiągnął największe sukcesy. Którą rasę psa wybrać, gdy w domu jest dziecko? Którą rasę psa wybrać, gdy w domu jest dziecko? Pies może stać się najwierniejszym przyjacielem dziecka, trzeba tylko wybrać odpowiednią rasę. Pamiętajmy - nawet najbardziej łagodny pies w pewnych okolicznościach może stać się agresywny. Z drugiej strony zdarza się, że rasy uznawane za agresywne np. amstaffy są wspaniałym towarzyszem dla dziecka. Jakiego psa polecam dla dziecka?

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!