Jak często trzeba wymieniać wodomierze i ile to kosztuje? Wymiana wodomierza

Zużycie wody wodociągowej rozliczamy na podstawie wskazań wodomierza. Co zrobić, by mieć gwarancję, że jego skazania są precyzyjne? Jak często trzeba wymieniać wodomierze?

Substancje zawarte w wodzie wodociągowej, takie jak związki żelaza, manganu, wapnia, mogą odkładać się na wewnętrznych ściankach przewodów wodociągowych, a tym samym powodować zmniejszenie wewnętrznej średnicy rur rozprowadzających wodę. Zarastanie wewnętrznych powierzchni rur sprawia, że wzrasta prędkość przepływającej wody. Jaki to ma wpływ na wodomierz? Wirnik wodomierza kręci się szybciej, a wskazania zużycia wody są większe. Osad może też pojawiać się na tych elementach wodomierza, które mają kontakt z wodą wodociągową. Niekorzystnie wpływa to na jego pracę.

Konieczność wymiany wodomierzy wynika również z tego, że – jak w każdym urządzeniu mechanicznym - z czasem zużywają się jego elementy, co powoduje błędy w jego wskazaniach.

Każdy wodomierz po wyprodukowaniu podlega legalizacji, czyli sprawdzeniu, że spełnia wymagania stawiane urządzeniom pomiarowym. Jeśli tak, to wystawiany jest dowód legalizacji. Jest on ważny przez pięć lat, niezależnie od tego czy wodomierz pracuje, czy nie. Po tym okresie, aby wodomierz mógł być dalej stosowany, należy poddać regeneracji i ponownej legalizacji, przy czym musi on spełniać takie same warunki, jak wodomierz nowy. Jest to koszt w zależności od wielkości wodomierza od 50 do 80 zł.

Inne rozwiązanie to zakup nowego wodomierza. Jest to koszt 60-200 zł.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 26/10/2012

Zobacz też

Megalotnisko w Dubaju: najlepsza droga do Zjednoczonych Emiratów Arabskich Megalotnisko w Dubaju: najlepsza droga do Zjednoczonych Emiratów Arabskich Lotnisko w Dubaju - nawet najmniejsza pomyłka może kosztować ten port lotniczy utratę reputacji na międzynarodowej arenie, a na to orientalny kolos nie może sobie pozwolić! Zobaczcie, jak działa jeden z największych portów lotniczych na świecie! FOKUS TV zaprasza na kolejny odcinek z serii „Megalotnisko w Dubaju"! Tuż przed tragedią. World Trade Center - czy zamachowi można było zapobiec? Tuż przed tragedią. World Trade Center - czy zamachowi można było zapobiec? World Trade Center - po 14 latach od zamachów terrorystycznych w Stanach Zjednoczonych na Ground Zero stoi już nowa budowla - One World Trade Center. Kolejne trzy są w budowie. Ale wspomnienia o tym, co wydarzyło się 11 września wciąż są żywe. Ludzie na całym świecie wciąż zadają sobie także pytanie, czy tragedii można było uniknąć. FOKUS TV zaprasza na film z cyklu „Tuż przed tragedią" poświęcony atakowi na WTC. Jeździectwo: dlaczego warto jeździć konno? Jeździectwo: dlaczego warto jeździć konno? Dlaczego warto jeździć konno? Oprócz niesamowitości samego przebywania ze zwierzęciem, nawiązania i utrzymania z nim kontaktu, jazda konna wpływa pozytywnie na cały nasz organizm. Dlatego też jeździectwo jest doskonałą formą aktywnego i zdrowego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Model Creightona - jak stosować? [INSTRUKCJA] Model Creightona - jak stosować? [INSTRUKCJA] Model Creightona to jedna z metod naturalnego planowania rodziny. Polega na obserwacji śluzu w cyklu menstruacyjnym. Mówimy, jak stosować model Creightona na co dzień. Oto instrukcja!

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!