Jak często trzeba wymieniać wodomierze i ile to kosztuje? Wymiana wodomierza

Zużycie wody wodociągowej rozliczamy na podstawie wskazań wodomierza. Co zrobić, by mieć gwarancję, że jego skazania są precyzyjne? Jak często trzeba wymieniać wodomierze?

Substancje zawarte w wodzie wodociągowej, takie jak związki żelaza, manganu, wapnia, mogą odkładać się na wewnętrznych ściankach przewodów wodociągowych, a tym samym powodować zmniejszenie wewnętrznej średnicy rur rozprowadzających wodę. Zarastanie wewnętrznych powierzchni rur sprawia, że wzrasta prędkość przepływającej wody. Jaki to ma wpływ na wodomierz? Wirnik wodomierza kręci się szybciej, a wskazania zużycia wody są większe. Osad może też pojawiać się na tych elementach wodomierza, które mają kontakt z wodą wodociągową. Niekorzystnie wpływa to na jego pracę.

Konieczność wymiany wodomierzy wynika również z tego, że – jak w każdym urządzeniu mechanicznym - z czasem zużywają się jego elementy, co powoduje błędy w jego wskazaniach.

Każdy wodomierz po wyprodukowaniu podlega legalizacji, czyli sprawdzeniu, że spełnia wymagania stawiane urządzeniom pomiarowym. Jeśli tak, to wystawiany jest dowód legalizacji. Jest on ważny przez pięć lat, niezależnie od tego czy wodomierz pracuje, czy nie. Po tym okresie, aby wodomierz mógł być dalej stosowany, należy poddać regeneracji i ponownej legalizacji, przy czym musi on spełniać takie same warunki, jak wodomierz nowy. Jest to koszt w zależności od wielkości wodomierza od 50 do 80 zł.

Inne rozwiązanie to zakup nowego wodomierza. Jest to koszt 60-200 zł.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!