Jak chronić rośliny wieloletnie na balkonie?

Zima jest trudnym okresem dla wieloletnich roślin balkonowych. Niebezpieczne są zwłaszcza duże spadki temperatury i mróz. Nawet niezbyt silny może uszkodzić byliny i krzewy.

Szczególnie wrażliwe są krzewy zimozielone narażone na tzw. suszę fizjologiczną: przy słonecznej pogodzie liście wyparowują wodę, a korzenie nie są w stanie jej pobrać z zamarzniętej ziemi. To właśnie korzenie są najbardziej narażone na przemarzanie. Chroni je tylko cienka ścianka pojemnika.

>>> Jesień w ogrodzie. O czym pamiętać przed zimą? [KLIKNIJ]

Krzewy iglaste odporne na mróz i wiatr dobrze przezimują, jeżeli skrzynki balkonowe owiniemy folią termoizolacyjną, papierem falistym, matą słomianą albo obłożymy styropianem.

Wiciokrzewy i powojniki także nie boją się mrozu. Nie trzeba więc osłaniać pędów, jeśli nawet przemarzną, na wiosnę wypuszczą nowe. Skrzynkę należy okryć.

Wrzosy, wrzośce, żagwin i ubiorek dosyć dobrze znoszą zimowanie na balkonie. Jednak na okres mrozów należy przykryć je, najlepiej gałązkami drzew iglastych. Folia nie przepuszcza powietrza i powoduje gnicie roślin.

Wszystkie rośliny wieloletnie (pelargonie, fuksje, uczep, werbeny długopędowe czy drobnokwiatowe chryzantemy) przechowujemy w pomieszczeniu, w którym będą miały zapewnione światło i temperaturę nie przekraczającą 10 st. C. W takich warunkach wzrost jest zahamowany i młode pędy nie „wyciągają się” przy niedostatku światła. Rośliny można od razu przyciąć po przeniesieniu do nowego miejsca lub poczekać do wiosny. Podlewać małymi dawkami, przeciętnie raz w tygodniu.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!