Jak chronić psa przed atakiem kleszczy?

Już wczesną wiosną wzrasta ryzyko ukąszenia przez kleszcza. Z nadejściem ciepłej pory roku gwałtownie zwiększa się liczba tych bardzo niebezpiecznych pasożytów. Najbardziej narażone na ukąszenia są psy. Mówimy, jak uchronić nasze pupile przed kleszczami.

Kleszcze roznoszą bardzo niebezpieczne choroby, które mogą być nawet śmiertelne. Ryzyko przeniesienia zarazków chorobotwórczych z kleszcza na psa jest proporcjonalne do czasu ssania krwi przez pasożyta. Jest stosunkowo niskie do 48 godzin od momentu przyczepienia się kleszcza, ale po upływie tego czasu staje się coraz większe.

Dlatego warto stosować preparaty, które uśmiercają kleszcze krótko po ich kontakcie ze skórą zwierzęcia. Leki powinny zwalczać kleszcze przytwierdzone do nosiciela tak szybko, aby jak najbardziej ograniczyć możliwość przeniesienia przez nie chorób. Substancją, która działa w ten sposób, jest fipronil.

Fipronil zazwyczaj zawierają preparaty umieszczone w tubce. Na psa zakraplamy substancję metodą spot-on. Odgarniamy sierść między łopatkami zwierzęcia i wyciskamy ciecz na gołą skórę. Ilość niezbędnej substancji zależy od ciężaru psa (dokładne wskazówki są na instrukcji).

Po podaniu bezpośrednio na skórę zwierzęcia substancja rozprzestrzenia się po całym jego ciele. Gromadzi się w gruczołach łojowych skóry, warstwach tłuszczowych i mieszkach włosowych, skąd w sposób ciągły uwalnia się na powierzchnię skóry wraz z fizjologicznie wydzielanym łojem. W ten sposób preparat chroni psa przed kleszczami przez nawet 4 tygodnie. Fipronil jako substancja czynna zabija pchły i kleszcze w chwili, gdy wejdą one w kontakt ze skórą psa. Martwe pasożyty odpadają od zwierzaka, co łatwo zaobserwować, bo zasuszone kleszcze leżą potem na podłodze w domu.

Na rynku istnieje wiele preparatów na kleszcze zawierających fipronil. Różnią się one głównie ceną, w zależności od marki producenta. Skład jest w zasadzie ten sam, ważne tylko, żeby preparaty zawierały odpowiednią ilość fipronilu. Dlatego warto pomyśleć, czy nie zastąpić produktów znanych i rozreklamowanych firm tańszymi odpowiednikami. Krótkie przejrzenie ofert sklepów zoologicznych (najlepiej internetowych, bo są tańsze) pozwoli dokonać właściwego wyboru.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 15/03/2012

Zobacz też

HENRYK KMIECIK, poseł RUCHU PALIKOTA. KIM JEST poseł RUCHU PALIKOTA z Lubawki. Zobacz SYLWETKĘ posła HENRYK KMIECIK, poseł RUCHU PALIKOTA. KIM JEST poseł RUCHU PALIKOTA z Lubawki. Zobacz SYLWETKĘ posła Henryk Kmiecik, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Ruchu Palikota, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 1 (OKW Legnica). Mechanik, przedsiębiorca i działacz lokalnych struktur partii. KRZYSZTOF KŁOSOWSKI, poseł RUCHU PALIKOTA - KIM JEST poseł RUCHU PALIKOTA z Mogilna . Zobacz SYLWETKĘ posła KRZYSZTOF KŁOSOWSKI, poseł RUCHU PALIKOTA - KIM JEST poseł RUCHU PALIKOTA z Mogilna . Zobacz SYLWETKĘ posła Krzysztof Kwiatkowski, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Ruchu Palikota w okręgu wyborczym do Sejmu nr 36 (OKW Kalisz). Jest pierwszym od blisko 20 lat parlamentarzystą pochodzącym z terenu Ziemi Jarocińskiej. W obecnej kadencji Sejmu RP bierze udział w pracach Komisji Gospodarki i Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. ADAM KĘPIŃSKI, poseł RUCHU PALIKOTA - KIM JEST poseł RUCHU PALIKOTA z Ozimka. Zobacz SYLWETKĘ posła ADAM KĘPIŃSKI, poseł RUCHU PALIKOTA - KIM JEST poseł RUCHU PALIKOTA z Ozimka. Zobacz SYLWETKĘ posła Adam Kępiński, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Ruchu Palikota, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 21 (OKW Opole). Przedsiębiorca i działacz lokalnych struktur partii. W obecnej kadencji Sejmu RP bierze udział w pracach Komisji Skarbu Państwa, jest też członkiem Komisji do Spraw Unii Europejskiej. MICHAŁ KABACIŃSKI, poseł RUCHU PALIKOTA - KIM JEST poseł RUCHU PALIKOTA z Lublina. Zobacz SYLWETKĘ posła MICHAŁ KABACIŃSKI, poseł RUCHU PALIKOTA - KIM JEST poseł RUCHU PALIKOTA z Lublina. Zobacz SYLWETKĘ posła Michał Kabaciński, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Ruchu Palikota, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 6 (OKW Lublin). Student prawa i jeden z najmłodszych posłów obecnej kadencji. W wyborach parlamentarnych w 2011 roku po raz pierwszy otrzymał mandat posła i bierze udział w pracach Komisji Ustawodawczej, jest też członkiem Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Z Ruchem Palikota związał się w 2010 roku kiedy to objął funkcję Dyrektora Regionalnego Ruchu Poparcia Palikota. O swojej przygodzie w polityce pisze: "przełomowym wydarzeniem w moim podejmowaniu decyzji o zaangażowaniu się w politykę była "walka o krzyż" i próby wyrzucenia Janusza Palikota z PO, gdy zawiązało się Stowarzyszenie Ruch Poparcia Palikota i doszło do I Kongresu, wiedziałem że to jest to, to jest ta szansa dla mnie i dla całej Polski". Zobacz kim jest i co osiągnął Michał Kabaciński.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!