Jak chronić psa przed atakiem kleszczy?

Już wczesną wiosną wzrasta ryzyko ukąszenia przez kleszcza. Z nadejściem ciepłej pory roku gwałtownie zwiększa się liczba tych bardzo niebezpiecznych pasożytów. Najbardziej narażone na ukąszenia są psy. Mówimy, jak uchronić nasze pupile przed kleszczami.

Kleszcze roznoszą bardzo niebezpieczne choroby, które mogą być nawet śmiertelne. Ryzyko przeniesienia zarazków chorobotwórczych z kleszcza na psa jest proporcjonalne do czasu ssania krwi przez pasożyta. Jest stosunkowo niskie do 48 godzin od momentu przyczepienia się kleszcza, ale po upływie tego czasu staje się coraz większe.

Dlatego warto stosować preparaty, które uśmiercają kleszcze krótko po ich kontakcie ze skórą zwierzęcia. Leki powinny zwalczać kleszcze przytwierdzone do nosiciela tak szybko, aby jak najbardziej ograniczyć możliwość przeniesienia przez nie chorób. Substancją, która działa w ten sposób, jest fipronil.

Fipronil zazwyczaj zawierają preparaty umieszczone w tubce. Na psa zakraplamy substancję metodą spot-on. Odgarniamy sierść między łopatkami zwierzęcia i wyciskamy ciecz na gołą skórę. Ilość niezbędnej substancji zależy od ciężaru psa (dokładne wskazówki są na instrukcji).

Po podaniu bezpośrednio na skórę zwierzęcia substancja rozprzestrzenia się po całym jego ciele. Gromadzi się w gruczołach łojowych skóry, warstwach tłuszczowych i mieszkach włosowych, skąd w sposób ciągły uwalnia się na powierzchnię skóry wraz z fizjologicznie wydzielanym łojem. W ten sposób preparat chroni psa przed kleszczami przez nawet 4 tygodnie. Fipronil jako substancja czynna zabija pchły i kleszcze w chwili, gdy wejdą one w kontakt ze skórą psa. Martwe pasożyty odpadają od zwierzaka, co łatwo zaobserwować, bo zasuszone kleszcze leżą potem na podłodze w domu.

Na rynku istnieje wiele preparatów na kleszcze zawierających fipronil. Różnią się one głównie ceną, w zależności od marki producenta. Skład jest w zasadzie ten sam, ważne tylko, żeby preparaty zawierały odpowiednią ilość fipronilu. Dlatego warto pomyśleć, czy nie zastąpić produktów znanych i rozreklamowanych firm tańszymi odpowiednikami. Krótkie przejrzenie ofert sklepów zoologicznych (najlepiej internetowych, bo są tańsze) pozwoli dokonać właściwego wyboru.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 15/03/2012

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!