Jackie Kennedy bez Johna - ikona mody, trendsetterka, kobieta, która po śmierci męża stworzyła sama siebie. Jak powstał nieśmiertelny styl Jackie Kennedy?

Życie nie oszczędziło jej cierpienia. Jackie Kennedy w tragicznych okolicznościach straciła męża, którego kochała, a wraz z nim pozycję pierwszej damy. Zdołała jednak swoje nieszczęście przekuć w sukces, zapomnieć o rozpaczy i na gruzach starego zbudować nowe życie. Zasłynęła jako ikona mody i trendsetterka. Wielbiona i otaczana kultem jest do dziś, a styl Jackie Kennedy na zawsze wszedł do historii mody.Od pierwszych chwil, kiedy pojawiła się publicznie, zachwycała stylem i elegancją. Suknia ślubna, którą przywdziała na ślub z Johnem F. Kennedym, wówczas senatorem, do dziś uważana jest za jedną z najpiękniejszych sukien ślubnych w powojennej historii mody. Otaczała się najlepszymi projektantami i kostiumografami USA.

Gdy 20 stycznia 1961 roku jej mąż został 35. prezydentem Stanów Zjednoczonych, jako pierwsza dama nie mogła już korzystać z usług europejskich projektantów, należących do światowej elity mody, jednak mimo to radziła sobie doskonale, zatrudniając najbardziej utalentowanych kostiumografów i projektantów współpracujących z amerykańskim przemysłem filmowym.

Stworzyła przy ich pomocy swój własny, niepowtarzalny styl. Jej garderobę tworzyły sukienki w kształcie litery A, z dekoltem „łódką", szerokimi ramiączkami, odcięte pod biustem lub z wyraźnie zaznaczoną talią. Wylansowała toczki, okrągłe okulary, sznury pereł - jeden z charakterystycznych elementów stylu Chanel, którego Jackie była adoratorką. Uwielbiała ubierać się w pudełkowe kostiumy w stylu słynnej francuskiej kreatorki mody.

Bazą, na której opiera się program „Jackie Kennedy bez Johna" są wywiady z panią Kennedy, których udzieliła ona już po śmierci męża. Jego autorzy przyglądają się, jak wdowa po prezydencie wytrwale budowała swoją pozycję ikony mody, jak krok po kroku, konsekwentnie tworzyła swój własny wizerunek, dbając jednocześnie o kreowanie legendy zmarłego męża. Jak stworzyć własny styl i zostać ikoną mody? FOKUS TV, bezpłatna telewizja poświęcona odkrywaniu świata, pasjom i stylom życia zaprasza na program poświęcony jednej z najciekawszych postaci powojennej historii Stanów Zjednoczonych „Jackie Kennedy bez Johna". 

Redakcja 19/01/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!