Irlandia – zaginione dzieci. Tajemnica Filomeny ma dalszy ciąg!

Irlandia – zaginione dzieci to film, który powstał jako pokłosie nominowanej do Oskara Tajemnicy Filomeny. Fabularna, choć oparta na faktach historia Irlandki, której odebrano dziecko, zaowocowała napływem podobnych historii. Zajął się nimi dziennikarz Martin Sixsmith, przeprowadzając dziennikarskie śledztwo. O jego rezultatach opowiada film Irlandia – zaginione dzieci.Powodzenie filmu tajemnica Filomeny sprawiło, że do dziennikarza, który pomógł Filomenie w poszukiwaniach syna zaczęły napływać listy od innych kobiet, którym odebrano dzieci. Martin Sixsmith, bo to on był tym dziennikarzem, podjął się dziennikarskiego śledztwa, w sprawie przytułków, prowadzonych przez siostry zakonne dla „grzesznych” kobiet.

W latach 50., 60., a nawet 70. XX wieku w Irlandii młode, niezamężne dziewczyny, które zaszły w ciążę, były skazane na społeczny ostracyzm. Trafiały do prowadzonych przez katolickie siostry zakonne przytułków, gdzie zamiast pomocy czekał je jednak dramat. Bezprawnie odbierano im dzieci i sprzedawano do nowych rodzin, zazwyczaj do Stanów Zjednoczonych. Haniebny proceder trwał latami i objął tysiące nieślubnych dzieci. Losy wielu z nich były dramatyczne, a a dodatek połączenie rodzin niezwykle trudne.

Dramatyczne losy zaginionych irlandzkich dzieci Martin Sixmith splata z refleksjami nad kondycją irlandzkiego społeczeństwa, które stygmatyzowało samotne matki. Przygląda się także instytucjom, które przez lata po cichu przyzwalały na handel dziećmi.

 

Redakcja 14/06/2015

Zobacz też

Czy wiesz, czego nigdy nie mówić mężczyźnie? Czy wiesz, czego nigdy nie mówić mężczyźnie? Są takie rzeczy, których lepiej nie mówić mężczyźnie, zwłaszcza, gdy jeszcze nie jest mężczyzna twojego życia, ale bardzo chciałabyś, aby tak właśnie się stało. Bo oni, choć podobno są wzrokowcami, to jednak też zważają na słowa. A czasami jednym słowem można wiele zepsuć. Czy wiesz, czego nigdy nie mówić mężczyźnie?  Seks w wodzie - wady i zalety. Czy warto się kochać w morzu lub jeziorze? Seks w wodzie - wady i zalety. Czy warto się kochać w morzu lub jeziorze? Słońce, plaża, wakacje... To wszystko sprzyja erotycznym igraszkom. Nic dziwnego, skoro pod wpływem promieni słonecznych zaczynają w nas buzować hormony, zwłaszcza te odpowiedzialne za seksualne reakcje. Seks w wodzie może być niesamowitym przeżyciem, ale nie dla każdego. Kto powinien się kochać w wodzie, a kto nie? Czy seks w wodzie chroni przed zajściem w ciążę? Kim jest Piotr Jasek, ukochany aktorki Julii Kamińskiej? Kim jest Piotr Jasek, ukochany aktorki Julii Kamińskiej? Piotr Jasek, poeta, prozaik, scenarzysta. Jeden z najbardziej w tej chwili pożądanych scenarzystów. Sławę przyniosła mu praca nad serialem „BrzydUla” i związek z odtwórczynią głównej roli, młodszą o 20 lat aktorką - Julią Kamińską. Kim jest Natalia Rodziewicz, gwiazda internetu? Jak trafiła do Ruchu Palikota? Kim jest Natalia Rodziewicz, gwiazda internetu? Jak trafiła do Ruchu Palikota? 23-letnia Natalia Rodziewicz stała się gwiazdą internetu po tym, jak udzieliła wywiadu jednemu z lokalnych mediów w Elblągu, gdzie startowała w wyborach do Rady Miasta. Nietuzinkowa pani polityk skupiła się w swoim programie na samouzdrawianiu, dietetyce i wegetarianizmie. Mówimy, kim Natalia Rodziewicz.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!