Irlandia – zaginione dzieci. Tajemnica Filomeny ma dalszy ciąg!

Irlandia – zaginione dzieci to film, który powstał jako pokłosie nominowanej do Oskara Tajemnicy Filomeny. Fabularna, choć oparta na faktach historia Irlandki, której odebrano dziecko, zaowocowała napływem podobnych historii. Zajął się nimi dziennikarz Martin Sixsmith, przeprowadzając dziennikarskie śledztwo. O jego rezultatach opowiada film Irlandia – zaginione dzieci.Powodzenie filmu tajemnica Filomeny sprawiło, że do dziennikarza, który pomógł Filomenie w poszukiwaniach syna zaczęły napływać listy od innych kobiet, którym odebrano dzieci. Martin Sixsmith, bo to on był tym dziennikarzem, podjął się dziennikarskiego śledztwa, w sprawie przytułków, prowadzonych przez siostry zakonne dla „grzesznych” kobiet.

W latach 50., 60., a nawet 70. XX wieku w Irlandii młode, niezamężne dziewczyny, które zaszły w ciążę, były skazane na społeczny ostracyzm. Trafiały do prowadzonych przez katolickie siostry zakonne przytułków, gdzie zamiast pomocy czekał je jednak dramat. Bezprawnie odbierano im dzieci i sprzedawano do nowych rodzin, zazwyczaj do Stanów Zjednoczonych. Haniebny proceder trwał latami i objął tysiące nieślubnych dzieci. Losy wielu z nich były dramatyczne, a a dodatek połączenie rodzin niezwykle trudne.

Dramatyczne losy zaginionych irlandzkich dzieci Martin Sixmith splata z refleksjami nad kondycją irlandzkiego społeczeństwa, które stygmatyzowało samotne matki. Przygląda się także instytucjom, które przez lata po cichu przyzwalały na handel dziećmi.

 

Redakcja 11/06/2015

Zobacz też

Jakie są DYSCYPLINY na PARAOLIMPIADZIE? LISTA dyscyplin paraolimpijskich w Londynie Jakie są DYSCYPLINY na PARAOLIMPIADZIE? LISTA dyscyplin paraolimpijskich w Londynie Paraolimpiada w Londynie jeszcze przed rozpoczęciem cieszyła się sporym zainteresowaniem. Zanim się zaczęła, już sprzedano 2,1 milionów biletów. Liczba ta stale rosła wraz z coraz bliższą datą startu zmagań niepełnosprawnych sportowców. Zobacz jakie są  dyscypliny paraolimpijskie? Jakie są funkcje i zalety bielizny termoaktywnej? Jakie są funkcje i zalety bielizny termoaktywnej? Bielizna termoaktywna jest wykonywana z włókien z tworzyw sztucznych, najczęściej z nylonu i poliestru. Podstawowym zadaniem takiej bielizny jest odprowadzanie potu na zewnątrz, tak aby było ciepło w chłodne dni, a jednocześnie ma pozostawać przewiewna i oddychająca w cieplejszych warunkach. Co warto wiedzieć o bieliźnie termoaktywnej zanim ją kupimy? Co warto zobaczyć w Monachium?  Przedstawiamy 5 atrakcji Monachium, które trzeba poznać Co warto zobaczyć w Monachium? Przedstawiamy 5 atrakcji Monachium, które trzeba poznać Monachium będące stolicą Bawarii to jedno z najpiękniejszych miast w Niemczech. Warte odwiedzenia o każdej porze roku. Oprócz starego miasta i licznych kościołów Monachium ma także wiele innych atrakcji do zaoferowania. Dowiedz się, co jeszcze warto odwiedzić podczas pobytu w tym mieście? Kto jest lepszy w parkowaniu samochodu? Mężczyźni czy kobiety? Kto jest lepszy w parkowaniu samochodu? Mężczyźni czy kobiety? Parkowanie samochodu nie należy do łatwych czynności, dlatego też na kursach nauki jazdy instruktorzy przywiązują wiele wagi do nauki tego manewru. Co ciekawe okazuje się, że parkowanie pojazdów o wiele lepiej wychodzi paniom. Co sprawia, że płeć piękna bije mężczyzn?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!