Irlandia – zaginione dzieci. Tajemnica Filomeny ma dalszy ciąg!

Irlandia – zaginione dzieci to film, który powstał jako pokłosie nominowanej do Oskara Tajemnicy Filomeny. Fabularna, choć oparta na faktach historia Irlandki, której odebrano dziecko, zaowocowała napływem podobnych historii. Zajął się nimi dziennikarz Martin Sixsmith, przeprowadzając dziennikarskie śledztwo. O jego rezultatach opowiada film Irlandia – zaginione dzieci.Powodzenie filmu tajemnica Filomeny sprawiło, że do dziennikarza, który pomógł Filomenie w poszukiwaniach syna zaczęły napływać listy od innych kobiet, którym odebrano dzieci. Martin Sixsmith, bo to on był tym dziennikarzem, podjął się dziennikarskiego śledztwa, w sprawie przytułków, prowadzonych przez siostry zakonne dla „grzesznych” kobiet.

W latach 50., 60., a nawet 70. XX wieku w Irlandii młode, niezamężne dziewczyny, które zaszły w ciążę, były skazane na społeczny ostracyzm. Trafiały do prowadzonych przez katolickie siostry zakonne przytułków, gdzie zamiast pomocy czekał je jednak dramat. Bezprawnie odbierano im dzieci i sprzedawano do nowych rodzin, zazwyczaj do Stanów Zjednoczonych. Haniebny proceder trwał latami i objął tysiące nieślubnych dzieci. Losy wielu z nich były dramatyczne, a a dodatek połączenie rodzin niezwykle trudne.

Dramatyczne losy zaginionych irlandzkich dzieci Martin Sixmith splata z refleksjami nad kondycją irlandzkiego społeczeństwa, które stygmatyzowało samotne matki. Przygląda się także instytucjom, które przez lata po cichu przyzwalały na handel dziećmi.

 

Redakcja 11/06/2015

Zobacz też

Co radzi MAŁGORZATA ROZENEK jako PERFEKCYJNA PANI DOMU? Jak pozbyć się sierści z ubrań i kanapy? Jak zrobić obrączki na serwetki? Co radzi MAŁGORZATA ROZENEK jako PERFEKCYJNA PANI DOMU? Jak pozbyć się sierści z ubrań i kanapy? Jak zrobić obrączki na serwetki? Małgorzata Rozenek jako Perfekcyjna Pani Domu uczy Polki, jak dbać o czystość i porządek w domu. W piątym odcinku programu Perfekcyjna Pani Domu podzieliła się swoimi sposobami na zrobienie obrączek na serwetki, pozbycie się sierści zwierząt z ubrań i mebli czy zrobienie cukru pudru. Mówimy, co radzi polska Anthea Turner. Czy katastrofa Titanica była największą katastrofą w historii żeglugi? Czy katastrofa Titanica była największą katastrofą w historii żeglugi? Katastrofa RMS Titanica w świadomości wielu osób uchodzi za największą w historii żeglugi. 1500 ofiar przemawia do wyobraźni, a dodatkowo film Jamesa Camerona pomaga tą wyobraźnię oblec w obraz. Czy była to największa katastrofa morska w historii? Co warto zobaczyć na Jasnej Górze, w częstochowskim klasztorze? Co warto zobaczyć na Jasnej Górze, w częstochowskim klasztorze? To najbardziej znane polskie sanktuarium. Klasztor na Jasnej Górze Papież odwiedzał wielokrotnie. U stóp Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej złożył nawet zakrwawiony pas, który miał na sobie podczas zamachu 13 maja 1981 roku. Co warto zobaczyć w Częstochowie? Co to jest DZ-ta? Co wiesz o tej kultowej łodzi? Czy to dobra łódź szkoleniowa? Co to jest DZ-ta? Co wiesz o tej kultowej łodzi? Czy to dobra łódź szkoleniowa? Tę szkoleniową dziesięciowiosłową łódź znamy prawie wszyscy. Większość sterników jachtowych na niej właśnie zdobywała swój patent. Jest to najstarsza do dziś wytwarzana konstrukcja na naszym rynku. I ciągle ma swoich fanów! Czy naprawdę fajnie się na niej żegluje?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!