Irlandia – zaginione dzieci. Tajemnica Filomeny ma dalszy ciąg!

Irlandia – zaginione dzieci to film, który powstał jako pokłosie nominowanej do Oskara Tajemnicy Filomeny. Fabularna, choć oparta na faktach historia Irlandki, której odebrano dziecko, zaowocowała napływem podobnych historii. Zajął się nimi dziennikarz Martin Sixsmith, przeprowadzając dziennikarskie śledztwo. O jego rezultatach opowiada film Irlandia – zaginione dzieci.Powodzenie filmu tajemnica Filomeny sprawiło, że do dziennikarza, który pomógł Filomenie w poszukiwaniach syna zaczęły napływać listy od innych kobiet, którym odebrano dzieci. Martin Sixsmith, bo to on był tym dziennikarzem, podjął się dziennikarskiego śledztwa, w sprawie przytułków, prowadzonych przez siostry zakonne dla „grzesznych” kobiet.

W latach 50., 60., a nawet 70. XX wieku w Irlandii młode, niezamężne dziewczyny, które zaszły w ciążę, były skazane na społeczny ostracyzm. Trafiały do prowadzonych przez katolickie siostry zakonne przytułków, gdzie zamiast pomocy czekał je jednak dramat. Bezprawnie odbierano im dzieci i sprzedawano do nowych rodzin, zazwyczaj do Stanów Zjednoczonych. Haniebny proceder trwał latami i objął tysiące nieślubnych dzieci. Losy wielu z nich były dramatyczne, a a dodatek połączenie rodzin niezwykle trudne.

Dramatyczne losy zaginionych irlandzkich dzieci Martin Sixmith splata z refleksjami nad kondycją irlandzkiego społeczeństwa, które stygmatyzowało samotne matki. Przygląda się także instytucjom, które przez lata po cichu przyzwalały na handel dziećmi.

 

Redakcja 14/06/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!