Inteligentny i czysty jak świnia: kąpiele w błocie to ochrona skóry! WIDEO

Gdy poznasz nieznane fakty z życia świń, zorientujesz się, że powiedzenie „ty świnio!” powinno zamiast wyzwiskiem, stać się komplementem. Świnie są bardziej inteligentne niż psy – pod względem bystrości umysłu przypominają raczej małpy. Mają też doskonały węch...

Zwierzęta superInteligentne – część druga

Zwierzęta superInteligentne – część druga
Kraj produkcji: Wielka Brytania Kategoria wiekowa Czas trwania 00:49:52
Zdjęcie z artykułu: Inteligentny i czysty jak świnia: kąpiele w błocie to ochrona skóry! WIDEO
Inteligentny i czysty jak świnia: kąpiele w błocie to ochrona skóry! WIDEOźródło:Pixel-mixer Marcel Langthim/Pixabay, domena publiczna

Kto tylko trafi na wyspę Big Major Spot w archipelagu Bahamów, przeciera oczy ze zdumienia. Mieszka tu stadko wolnych świń, które całe dnie spędzają na... plaży. Skąd się tu wzięły? Prawdopodobnie dawno, dawno temu pierwsze prosiaki zostały tu przywiezione przez żeglarzy. Mieli po nie wrócić, by je zjeść, ale widać zapomnieli.

Trudno uwierzyć, że wielu uważa świnie za brudasy. Tymczasem świnia, jeśli tylko nie mieszka w przyciasnym chlewie, zawsze starannie rozdziela miejsce, w którym śpi, od tego, gdzie się załatwia. A kąpiele błotne służą świniom do ochrony wrażliwej, pozbawionej gruczołów potowych skóry przed działaniem promieni słonecznych i pasożytami.

Naukowcy od lat wiedzą, że świnie szybko się uczą i są bardzo inteligentne. Podobno ich poziom umysłowy można porównać do 3-letniego dziecka. Wyprzedzają pod tym względem psy, a niektóre zadania wykonują nawet na poziomie szympansów. Już w latach 90. przeprowadzono badanie, w którym świnie za pomocą ryjka miały poruszać kursorem na ekranie komputera, gdy pojawiał się tam po raz drugi ten sam kształt. Nauczyły się tego równie szybko jak małpy.

Świnie szybko uczą się też rozpoznawać własne odbicie w lustrze. Mają ponadto doskonały węch, przez co bywają zatrudniane do wykrywania materiałów wybuchowych czy narkotyków. Ostatnio głośno zaś było o pewnej świni z Chin, która znalazła sposób na ucieczkę z transportu do rzeźni. Wspięła się po kracie na pace jadącej ciężarówki i wyskoczyła na drogę. Nie tylko przeżyła, ale i oszczędzono jej życie.

Zofia Dąbrowska 25/08/2016

Zobacz też

Dlaczego współczesny człowiek to morderca wróbli? Dlaczego współczesny człowiek to morderca wróbli? Wyraźny brak wróbli zauważają ornitolodzy z całej Europy. - Kryzys widać wszędzie – mówi ornitolog z PAN, prof. Maciej Luniak. W Warszawie w ciągu 30 lat ubyło aż 40 %  tych szaro brązowych ptaków. I choć wciąż można je spotkać na osiedlach, to niemal całkiem znikły z parków i działek. Dlaczego tak się dzieje, co stało się ze stadami wróbli? Czy po kolejnym drinku kobieta wydaje się ładniejsza? Czy po kolejnym drinku kobieta wydaje się ładniejsza? Drink może podziałać rozweselająco, sprawić, że u mężczyzn narasta chęć zaciągnięcia do łóżka napotkanej na imprezie kobiety. Według brytyjskich naukowców wcale nie oznacza to, że panowie nagle tracą po alkoholu ostrość widzenia i wszystkie panie jawią się im jako przepiękne boginie! Jak malować farbami akwarelowymi? Jak malować farbami akwarelowymi? Malowanie akwarelami jest dość trudne, szczególnie dla artystów, którzy dopiero zaczynają przygodę z farbami. Ta trudność wynika z faktu, że do końca nie wiadomo jaki będzie efekt. Plama farby nie zawsze rozlewa się tak jak tego chce malarz, a powstałe dzieło często jest po prostu przypadkiem. Omówimy podstawowe metody, takie jak malowanie na mokrym papierze, czy zdejmowanie farby. Potrzebujesz dopłaty państwa do nieruchomości? Zobacz, na jakie wsparcie możesz liczyć Potrzebujesz dopłaty państwa do nieruchomości? Zobacz, na jakie wsparcie możesz liczyć Specjalny program „Rodzina na swoim” miał sprzyjać przede wszystkim młodym małżeństwom, które chciały kupić mieszkanie. Jednak zgodnie z nowelizacją ustawy, program „Rodzina na swoim” obejmuje również singli i obowiązuje do końca 2012 roku.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!