Inteligentny i czysty jak świnia: kąpiele w błocie to ochrona skóry! WIDEO

Gdy poznasz nieznane fakty z życia świń, zorientujesz się, że powiedzenie „ty świnio!” powinno zamiast wyzwiskiem, stać się komplementem. Świnie są bardziej inteligentne niż psy – pod względem bystrości umysłu przypominają raczej małpy. Mają też doskonały węch...
Zdjęcie z artykułu: Inteligentny i czysty jak świnia: kąpiele w błocie to ochrona skóry! WIDEO
Inteligentny i czysty jak świnia: kąpiele w błocie to ochrona skóry! WIDEOźródło:Pixel-mixer Marcel Langthim/Pixabay, domena publiczna

Kto tylko trafi na wyspę Big Major Spot w archipelagu Bahamów, przeciera oczy ze zdumienia. Mieszka tu stadko wolnych świń, które całe dnie spędzają na... plaży. Skąd się tu wzięły? Prawdopodobnie dawno, dawno temu pierwsze prosiaki zostały tu przywiezione przez żeglarzy. Mieli po nie wrócić, by je zjeść, ale widać zapomnieli.

Trudno uwierzyć, że wielu uważa świnie za brudasy. Tymczasem świnia, jeśli tylko nie mieszka w przyciasnym chlewie, zawsze starannie rozdziela miejsce, w którym śpi, od tego, gdzie się załatwia. A kąpiele błotne służą świniom do ochrony wrażliwej, pozbawionej gruczołów potowych skóry przed działaniem promieni słonecznych i pasożytami.

Naukowcy od lat wiedzą, że świnie szybko się uczą i są bardzo inteligentne. Podobno ich poziom umysłowy można porównać do 3-letniego dziecka. Wyprzedzają pod tym względem psy, a niektóre zadania wykonują nawet na poziomie szympansów. Już w latach 90. przeprowadzono badanie, w którym świnie za pomocą ryjka miały poruszać kursorem na ekranie komputera, gdy pojawiał się tam po raz drugi ten sam kształt. Nauczyły się tego równie szybko jak małpy.

Świnie szybko uczą się też rozpoznawać własne odbicie w lustrze. Mają ponadto doskonały węch, przez co bywają zatrudniane do wykrywania materiałów wybuchowych czy narkotyków. Ostatnio głośno zaś było o pewnej świni z Chin, która znalazła sposób na ucieczkę z transportu do rzeźni. Wspięła się po kracie na pace jadącej ciężarówki i wyskoczyła na drogę. Nie tylko przeżyła, ale i oszczędzono jej życie.

Zofia Dąbrowska 29/03/2017

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!