Ingvar Kamprad - założyciel Ikei: kim jest co osiągnął, rodzina, życie prywatne

Ingvar Kamprad, założyciel sieci sklepów IKEA, wzbudza skrajne emocje. Niektórzy go nienawidzą, u innych wzbudza zachwyt. Kim jest znany szwedzki przemysłowiec i miliarder Ingvar Kamprad? Dowiedz się więcej o kontrowersyjnym biznesmenie.

Ingvar Kamprad - kim jest?

Ingvar Kamprad to szwedzki przemysłowiec i biznesmen, założyciel miedzynarodowej sieci sklepów IKEA. Kamprad urodził się w 1926 roku w Smalandii, w Szwecji. Wychowywał się na rodzinnej farmie w Elmtaryd, w parafii Agunnaryd. Dziadkowie przemysłowca byli Niemcami, którzy wyemigrowali i osiedlili się w Szwecji, dlatego Kamprad ma również korzenie germańskie.

Ingvar Kamprad od dziecka był bardzo przedsiębiorczy i sam zarabiał na własne potrzeby. Anegdota głosi, że mały Ingvar sprzedawał okolicznym mieszkańcom zapałki, które podobno sam dostarczał do domów. Już jako mały chłopiec odkrył, że może kupować zapałki po cenie hurtowej w Sztokholmie i sprzedawać je z zyskiem w rodzinnej miejscowości. Z czasem powiększył swój asortyment o nasiona, ołówki, długopisy i własnoręcznie wykonywane ozdoby choinkowe.

>>> Jak osiągnąć sukces, taki jak Ingvar Kamprad, założyciel sieci sklepów IKEA? KLIKNIJ!


W wieku 17 lat Ingvar Kamprad założył firmę IKEA - nazwa jest akronimem wyrazów: Ingvar, Kamprad, Elmtaryd, Agunnaryd. Początkowo firma sprzedawała jedynie ozdoby i dodatki do wyposażenia domów, a także lekkie przedmioty takie jak: rajstopy, ołówki, długopisy, później poszerzyła asortyment o meble - wszystkie zamówia były jednak realizowane drogą wysyłkową. 

Przełom w działalności firmy nastąpił w 1951 roku, kiedy to Kamprad postawił na wyjątkową innowacyjność. Zaproponował klientom, by kupowali meble i sami dowozili je do swoich domów, a także składali meble z poszczególnych, łatwych w kompletowaniu elementów. Późniejszy dowóz mebli w częściach pozwolił zaoszczędzić aż 80 procent kosztów transportu - był to początek IKEI, jaką znamy dzisiaj.

Wraz ze wzrostem popularności sklepów IKEA, wzrosła również konkurencja i zawiść innych przedsiębiorców. Tartaki odmawiały dostaw drewna, firmy spedycyjne nie chciały współpracować, a inne firmy oskarżały IKEA o zaniżanie cen i psucie rynku. Jednak Ingvar Kamprad potraktował sytuację jako nowe wyzwanie - problemy oznaczają nowe możliwości - zwykł mawiać Kamprad. Szybko przeniósł produkcję do Polski, gdzie znalazł tanią siłę roboczą i wysokiej jakości materiały. Właśnie wtedy postanowił transportować meble w częściach, w płaskich małych paczkach.

Ingvar Kamprad od lat zajmował czołowe miejsca na liście najbogatszych ludzi na świecie. W 2013 roku zrezygnował z funkcji prezesa spółki IKEA, a prowadzenie firmy oddał w ręce swoich trzech synów. Kamprad jest nietypowym człowiekiem i nietypowym milionerem. Większość udziałów IKEA oddał w posiadanie fundacji INGKA, która jest najbogatszą fundacją działającą na świecie. Wraz z żoną Margarethą mieszka w Lozannie, w Szwajcarii, w domu nie przypominającym posiadłości miliarderów, jeździ autobusami i ubiera się w sieciówkach. Podobno największe szaleństwo na jakie sobie pozwala, to kupno, od czasu do czasu, nowego krawata, czy zjedzenie kawioru.

Wokół Ingvara Kamprada krąży również wiele kontrowersji. Założyciel IKEI to dawny sympatyk nazizmu (za finansowe wspieranie organizacji faszystowskich przeprosił w książce swego autorstwa i w otwartym liście do pracowników). Kamprad to także były alkoholik i ''skąpiec''. Przeciwnicy przemysłowca wyrzucają mu np. że założył fundację, która jest jedynie zabezpieczeniem aktywów spółki IKEA. Synowie Kamprada przy pomocy wynajętych prawników przejęli dużą część majątku ojca, twierdząc, że ukrywał on przed nimi dochody z koncernu.

Obecnie sklepy sieci IKEA znajdują się w Ameryce Północnej, Europie, Azji i Australii. Rocznie IKEA odwiedzana jest przez 410 milionów klientów z 33 krajów świata.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!