Ile zarabia rezydent biura podróży? Jak zostać rezydentem biura podróży?

Rezydenci biur podróży z reguły zarabiają powyżej średniej krajowej. Żeby zostać rezydentem biura podróży trzeba mieć średnie wykształcenie i znać języki. Jak zostać rezydentem i na jakie zarobki można liczyć?

Zarobki rezydentów są bardzo różne, ale średnio zarabia się około 4 tys. złotych miesięcznie. Podobno rekordziści potrafią zarobić nawet 12 tys. złotych. Podstawowa stawka jaką otrzymuje rezydent to z reguły 1,5 – 2 tys. złotych. Reszta to prowizje od wycieczek fakultatywnych prowadzonych przez rezydenta w czasie wyjazdu. Wokół tych prowizji narosło wiele legend, mówiących o zawrotnych sumach, które rezydenci zarabiają na turystach.

Jakie są obowiązki rezydenta?

W rzeczywistości prowizja od każdego uczestnika wynosi od 3 do 5 proc. wartości fakultatywnej wycieczki. Dlatego rezydent, żeby wyjść na swoje musi również być zręcznym handlowcem. Zwłaszcza, że praca rezydenta nie jest lekka. Każdy turysta chce czuć się wyjątkowo, a rezydent musi być do jego dyspozycji 24 godziny na dobę. Zawsze uśmiechnięty, w dobrym humorze i z odpowiedzią na każde pytanie. A turyści bywają różni i potrafią grymasić. Rezydent odpowiada nie tylko za dobre samoppoczucie klientów w trakcie pobytu, ale też za transport z i na lotnisko.

Dba o właściwy standard wypoczynku turystów w hotelu i organizuje wycieczki fakultatywne oraz inne zajęcia i rozrywki. W razie niedogodności musi zadbać o poprawę menu w hotelowej restauracji albo wywalczyć naprawę klimatyzacji w pokoju.

Co musi umieć rezydent?

Żeby zostać rezydentem biura podróży trzeba mieć co najmniej średnie. Rezydent musi znać języki. Biegły angielski to oczywiście niezbędne minimum. Im większą liczbą języków władamy, tym lepiej.

Dobrze, kiedy kandydat na rezydenta biura podróży dobrze znał geografię i historię popularnych regionów turystycznych. Żeby dostać pracę rezydenta musimy się również wylegitymować ukończonym kursem pilota wycieczek. Rezydent nie może być osoba karaną. To praca dla ludzi otwartych i komunikatywnych.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 03/07/2012

Zobacz też

ZNACZENIE IMION jacy są mężczyźni, których imiona zaczynają się na P. Co znaczą imiona: Pankracy, Patryk, Paweł, Piotr, Przemysław? ZNACZENIE IMION jacy są mężczyźni, których imiona zaczynają się na P. Co znaczą imiona: Pankracy, Patryk, Paweł, Piotr, Przemysław? Mężczyźni których imiona zaczynają się na literę P - kochają towarzystwo pań, ba – są oddani kobietom - ale przydzielają im rolę dekoracyjną – zdecydowanie bardziej szanują mężczyzn i to z nimi spędzają czas, oddając się tradycyjnym rozrywkom: polowaniom, meczom piłki nożnej, rybom. Nastawieni patriotycznie chętnie biorą udział w rozmaitych obchodach. ZNACZENIE IMION jacy są mężczyźni, których imiona zaczynają się na O. Co znaczą imiona: Olgierd, Oliwier, Onufry, Oskar, Otto? ZNACZENIE IMION jacy są mężczyźni, których imiona zaczynają się na O. Co znaczą imiona: Olgierd, Oliwier, Onufry, Oskar, Otto? Mężczyźni na literę O - silni, wytrwali, mają szczęście w interesach oraz łatwość w podrywaniu atrakcyjnych kobiet – z tego powodu wielu im zazdrości. Panowie, których imiona zaczynają się na O przedstawiają cały wachlarz charakterów, od prostolinijnych humanistów po twardych cyników, nie da się ich łatwo zdefiniować. Jacy są mężczyźni, których imiona zaczynają się na O ZNACZENIE IMION. Jacy są mężczyźni, których imiona zaczynają się na N. Co znaczą imiona: Natan, Nataniel, Nikon, Noe, Norbert ZNACZENIE IMION. Jacy są mężczyźni, których imiona zaczynają się na N. Co znaczą imiona: Natan, Nataniel, Nikon, Noe, Norbert Mężczyźni, którzy noszą imiona na literę N, na ogół cieszą się dobrym zdrowiem, okazałą sylwetką i filmową urodą. Mają jednak trudne charaktery – zbyt uparcie bronią swojego zdania, nawet jeśli wiedzą, że nie mają racji. Bywa, że uciekają się do rękoczynów. ZNACZENIE IMION. Jacy są mężczyźni, których imiona zaczynają się na M. Co znaczą imiona Maciej, Maksymilian, Marcin, Marek, Marian, Mariusz, Mateusz, Michał, Mikołaj? ZNACZENIE IMION. Jacy są mężczyźni, których imiona zaczynają się na M. Co znaczą imiona Maciej, Maksymilian, Marcin, Marek, Marian, Mariusz, Mateusz, Michał, Mikołaj? Mężczyźni których imię zaczyna się na literę M są weseli, uczynni, entuzjastycznie nastawieni do seksu, niestety... z wieloma.  Ale – co ciekawe – każdą kobietę traktują jak tę jedną jedyną. I rzeczywiście, w danej chwili tak myślą! Pożądają przygód, lubią „jechać” na adrenalinie. Mają skłonności do hazardu. Co znaczą imiona na M?

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!