Ile zarabia rezydent biura podróży? Jak zostać rezydentem biura podróży?

Rezydenci biur podróży z reguły zarabiają powyżej średniej krajowej. Żeby zostać rezydentem biura podróży trzeba mieć średnie wykształcenie i znać języki. Jak zostać rezydentem i na jakie zarobki można liczyć?

Zarobki rezydentów są bardzo różne, ale średnio zarabia się około 4 tys. złotych miesięcznie. Podobno rekordziści potrafią zarobić nawet 12 tys. złotych. Podstawowa stawka jaką otrzymuje rezydent to z reguły 1,5 – 2 tys. złotych. Reszta to prowizje od wycieczek fakultatywnych prowadzonych przez rezydenta w czasie wyjazdu. Wokół tych prowizji narosło wiele legend, mówiących o zawrotnych sumach, które rezydenci zarabiają na turystach.

Jakie są obowiązki rezydenta?

W rzeczywistości prowizja od każdego uczestnika wynosi od 3 do 5 proc. wartości fakultatywnej wycieczki. Dlatego rezydent, żeby wyjść na swoje musi również być zręcznym handlowcem. Zwłaszcza, że praca rezydenta nie jest lekka. Każdy turysta chce czuć się wyjątkowo, a rezydent musi być do jego dyspozycji 24 godziny na dobę. Zawsze uśmiechnięty, w dobrym humorze i z odpowiedzią na każde pytanie. A turyści bywają różni i potrafią grymasić. Rezydent odpowiada nie tylko za dobre samoppoczucie klientów w trakcie pobytu, ale też za transport z i na lotnisko.

Dba o właściwy standard wypoczynku turystów w hotelu i organizuje wycieczki fakultatywne oraz inne zajęcia i rozrywki. W razie niedogodności musi zadbać o poprawę menu w hotelowej restauracji albo wywalczyć naprawę klimatyzacji w pokoju.

Co musi umieć rezydent?

Żeby zostać rezydentem biura podróży trzeba mieć co najmniej średnie. Rezydent musi znać języki. Biegły angielski to oczywiście niezbędne minimum. Im większą liczbą języków władamy, tym lepiej.

Dobrze, kiedy kandydat na rezydenta biura podróży dobrze znał geografię i historię popularnych regionów turystycznych. Żeby dostać pracę rezydenta musimy się również wylegitymować ukończonym kursem pilota wycieczek. Rezydent nie może być osoba karaną. To praca dla ludzi otwartych i komunikatywnych.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 03/07/2012

Zobacz też

Kim jest WOJCIECH MANN, dziennikarz muzyczny, radiowiec i tekściarz, który zrezygnował z SZANSY NA SUKCES? Kim jest WOJCIECH MANN, dziennikarz muzyczny, radiowiec i tekściarz, który zrezygnował z SZANSY NA SUKCES? Autor wielu programów muzycznych i rozrywkowych, konferansjer, tekściarz, tłumacz i autor książek. Chyba nie ma drugiego dziennikarza darzonego taką sympatią przez słuchaczy i widzów. Inteligentny i bezpretensjonalny, z charakterystycznym poczuciem humoru. Człowiek orkiestra, marka sama w sobie, gwarancja jakości. Po prostu - Wojciech Mann.  CO TO JEST wrestling? Andrzej Gołota w wrestlingu czy MMA? JAKIE SĄ ZASADY wrestlingu? CO TO JEST wrestling? Andrzej Gołota w wrestlingu czy MMA? JAKIE SĄ ZASADY wrestlingu? Wrestling to sport cieszący się dużą popularnością w Stanach Zjednoczonych. Jest to widowiskowe show podczas, którego zawdonicy walczą na ringu. Główną zasadą meczów jest to, że wyniki są z góry ustalone są przez tzw. bookerów, którzy wybierają zawodników i ich charakter - czyli ustalają, który z nich wygra walkę. Ile kosztuje trumna? Gdzie i za ile kupić trumnę przez internet? Ile kosztuje trumna? Gdzie i za ile kupić trumnę przez internet? Według portalu gazeta.pl, Katarzyna W., matka półrocznej Madzi z Sosnowca, przed śmiercią dziecka szukała w internecie informacji o cenach trumien. Tak ustaliła prokuratura po przeszukaniu komputera kobiety. Informacje takie można wyszukać w sieci. Mówimy jak szukać cennika trumień w internecie. Gdzie szukać informacji o pochówku.  Aleksandra Kurzak – kim jest polski sopran, który podbił świat opery? Aleksandra Kurzak – kim jest polski sopran, który podbił świat opery? Aleksandra Kurzak to światowej sławy sopranistka. Jest młodą Polką, pochodzi z Wrocławia. Mając zaledwie 27 lat, wystąpiła w Metropolitan Opera w Nowym Jorku i Royal Opera House Covent Garden w Londynie, dwóch najbardziej prestiżowych scenach świata. Jej kalendarz zapełniony jest trzy lata naprzód! Dowiedz się więcej o Aleksandrze Kurzak.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!