Ile wynosi premia gwarancyjna? Czy trzeba zapłacić od niej podatek?

Budujesz dom albo kupujesz mieszkanie? A może chcesz tylko wymienić okna? Jeśli masz w szufladzie starą książeczkę mieszkaniową, możesz wystąpić o wypłatę premii gwarancyjnej. Kilka tysięcy złotych na pewno się przyda.

O premię gwarancyjną mogą się ubiegać tylko posiadacze książeczek mieszkaniowych wystawionych do 23 października 1990 r.

Wysokość premii gwarancyjnej

Wysokość premii gwarancyjnej zależy od długości okresu oszczędzania na książeczce, wysokości zgromadzonego wkładu, wpłat wniesionych w poszczególnych latach, obowiązujących w tym czasie wskaźników przeliczeniowych 1 m² powierzchni użytkowej oraz ceny 1 m² powierzchni użytkowej ogłoszonej przed kwartałem złożenia wniosku o likwidację książeczki.

Premię oblicza się według skomplikowanego wzoru zawartego w ustawie o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych. Może wynieść od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Średnia wysokość wypłaconej premii wyniosła nieco ponad 7 tys. zł.

Jak sprawdzić, ile dostaniesz

W każdym momencie (nie tylko wtedy, gdy wnioskujemy o wypłatę) można zwrócić się o wyliczenie wysokości zgromadzonych środków i przysługującej premii w oddziale PKO BP obsługującym książeczki mieszkaniowe. Pierwsze wyliczenie (wydanie zaświadczenia o wysokości zgromadzonych środków) jest bezpłatne, za drugie i kolejne trzeba zapłacić po 35 zł.

Czy wykazać premię w PIT

Otrzymanej premii gwarancyjnej nie uwzględniamy w zeznaniu rocznym, bowiem w art. 52a ust 1. pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolniono od podatku dochodowego odsetki i premie gwarancyjne od wkładów zgromadzonych na książeczkach mieszkaniowych.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!