Ile nóg ma stonoga?

Pytanie z pozoru banalne, jedno z tych stawianych przez dzieci... ale jaka jest właściwa odpowiedź? To o tyle interesujące, że trzeba sobie wreszcie jasno powiedzieć - nie ma takie zwierzęcia jak stonoga ze stoma nogami! Owszem istnieją stonogi, ale mają zaledwie... 14 nóg.
Zdjęcie z artykułu: Ile nóg ma stonoga?
Ile nóg ma stonoga?źródło:pixabay.com/ reylin

Problem ze stonogą polega głównie na tym, że zoologia takiego zwierzęcia... nie zna. Potoczna nazwa stosowana bywa w związku z kilkoma różnymi zwierzętami.

Stonoga czy stonóg?

Nieprawidłowo odmienionej nazwy stonoga można użyć w odniesieniu do stonoga murowego. Ten niewielki skorupiak o szarym pancerzu zamieszkuje ciemne, wilgotne środowiska – można go często znaleźć pod kamieniami, w kłodach butwiejącego drewna, pod obumarłą korą drzew itp. Najczęściej żywi się na wpół  butwiejącymi resztkami roślin oraz szczątkami zwierząt. Rzadziej - świeżymi roślinami. Stonóg ma od 10 do 12 par odnóży, ale tylko 7 par (a więc 14 “nóżek”) służy do chodzenia.

Wij czy stonoga?

Niekiedy stonogami nazywa się też wije drewniaki, również żyjące w próchniejącym drewnie, ściółce, pomiędzy kamieniami czy w szczelinach murów. Wije te mają zazwyczaj 15 par odnóży – przynajmniej w postaci dorosłej, bo młodsze osobniki miewają 6 do 8 par.

Kogo twórcy mieli na myśli?

Prawdziwymi rekordzistami w kategorii "liczba odnóży" są krocionogi. Chyba o nich pisał Brzechwa oraz inni pisarze, a rysowali ilustratorzy bajek dla dzieci. Jednak w przypadku krocionogów podanie właściwej odpowiedzi o liczbę nóg jest jeszcze trudniejsze, nie tylko dlatego, że znanych jest wiele gatunków tej gromady. Dodatkową trudność sprawia fakt, że wije rosnąc, zwiększają liczbę odnóży. Wkrótce po wykluciu mają tylko 3 pary, ale jako dorosłe mogą pochwalić się kompletem nawet czterystu "nóg". Zainteresowani tymi zwierzętami hobbyści, hodują w terrariach niektóre gatunki, wśród nich olbrzyma seszelskiego, osiągającego niemal 30 cm długości.

.. Po co wielbłądom garby?

Redakcja 05/05/2017

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!