Ile może zarobić żołnierz rezerwy? Czym są Narodowe Siły Rezerwowe?

Narodowe Siły Rezerwowe to formacja wojskowa, w skład której wchodzą żołnierze rezerwy, którzy ochotniczo zawarli kontrakt na pełnienie służby wojskowej. Czy warto zostać żołnierzem rezerwy? Jakie prawa przysługują rezerwistom i na jakie wynagrodzenie mogą liczyć?
Zdjęcie z artykułu: Ile może zarobić żołnierz rezerwy? Czym są Narodowe Siły Rezerwowe?
Ile może zarobić żołnierz rezerwy? Czym są Narodowe Siły Rezerwowe?źródło:pixabay.com/ skeeze

Kto tworzy Narodowe Siły Rezerwowe?

Narodowe Siły Rezerwowe to formacja wojskowa powołana w 2010 r. W jej skład wchodzą ochotnicy, którzy zawarli kontrakt na pełnienie służby wojskowej. Żołnierze rezerwy są do dyspozycji władz państwowych w przypadku realnych zagrożeń militarnych i niemilitarnych, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Każdy zasób żołnierzy rezerwy posiada przydział kryzysowy (nadawany na okres od 2 do 6 lat) na określone stanowiska w jednostkach wojskowych. W 2010 r. do Narodowych Sił Rezerw zamiast oczekiwanych 20 tysięcy zebrano jedynie tysiąc ochotników. Najprawdopodobniej głównym powodem tak niskiego zainteresowania NSR jest mało atrakcyjne wynagrodzenie.

Zarobki i warunki kontraktu

Za jeden dzień służby rezerwista otrzyma 80 zł wynagrodzenia. Po podpisaniu kontraktu z Narodowymi Siłami Rezerwowymi, żołnierz nie może zostać zwolniony z pracy. Ponadto każdemu żołnierzowi rezerwy, przysługuje prawo wojskowej opieki medycznej, ubezpieczenie od ewentualnych wypadków, mogących zaistnieć podczas wykonywania takich zadań jak ćwiczenie umiejętności strzeleckich lub podejmowanie akcji ratunkowych.

Jakie zadania stoją przed żołnierzami rezerw?

Podstawowym zadaniem Narodowych Sił Rezerwowych jest zapewnienie bezpieczeństwa kraju i potrzeb obrony państwa. Rezerwy służą też jako wsparcie jednostek wojskowych podczas zarządzania kryzysowego, np. w zwalczaniu skutków klęsk żywiołowych czy akcjach poszukiwawczych. Ponadto żołnierze NSR mogą służyć jako uzupełnienie stanowisk wojskowych w strukturach polskich kontyngentów wojskowych, stacjonujących za granicą Polski.

.. Wszystko o serialu Weterani. Wyrwani śmierci

Redakcja 12/06/2017

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!