Ile kosztuje założenie szkoły językowej?

Jeśli od wielu lat uczysz języka, pomyśl o założeniu własnej szkoły. Najpierw usiądź z ołówkiem w ręku i dobrze oszacuj wszystkie wydatki i koszty, a także policz możliwe dochody! Wbrew pozorom nie jest to aż tak kosztowne.

Chcesz otworzyć własną szkołę językową? Koszty, które poniesiesz na starcie zależą przede wszystkim od tego, ile zapłcisz za wynajęcie pomieszczeń. Sprawdź też, na jaki miesięczny zarobek, możesz liczyć.

Koszty inwestycji:

 • wynajem i wyposażenie pomieszczeń ok. 10 tys. zł
 • ewentualnie wynajęcie sal w szkole ok. 30 zł za godzinę
 • pomoce naukowe (podręczniki, słowniki) ok. 1 tys. zł
 • reklama (ulotki, bilbordy, ogłoszenia w prasie, radiu i telewizji lokalnej) ok. 1500 zł
 • strona internetowa szkoły ok. 1 tys. zł

Koszty miesięczne:

 • pracownicy (1 nauczyciel i pracownik administracyjny) ok. 3,5 tys. zł brutto (1x2,5 tys. zł oraz 1x 1 tys. zł)
 • wynajem lokalu (ok. 3 tys. zł)
 • opłaty stałe (ZUS, składki) ok. 2  tys. zł

Dochód:

Spodziewane przychody:

 • 3 grupy po 10 osób kurs podstawowy ok. 18 tys. zł (ok. 3,6 tys. miesięcznie)
 • 3 grupy po 10 osób kurs zaawansowany ok. 21 tys. zł (ok. 4,2 tys. miesięcznie)
 • 2 grupy po 8 osób przygotowująca się do certyfikatu Cambridge ok. 24 tys. zł (ok. 4,8 zł miesięcznie)

Dochód przed opodatkowaniem ok.  4,1 tys. zł
Dochód po opodatkowaniu (podatek liniowy 19 proc.) ok. 3,3 tys zł

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/11/2011

Zobacz też

Katastrofy stulecia. Gdzie doszło do największych tragedii XX wieku. 7 najgorszych katastrof Katastrofy stulecia. Gdzie doszło do największych tragedii XX wieku. 7 najgorszych katastrof Trzęsienia ziemi od setek lat pochłaniają ofiary. Mimo postępu technologicznego i doświadczenia, wciąż dochodzi do tragedii. Skutki trzęsienia ziemi bywają nie do zatarcia. Zobacz, gdzie do dziś ludzie nie mogą sobie poradzić ze stratami? ODCISKI PALCÓW dlaczego każdy ma inne? Czym zajmuje się daktyloskopia? ODCISKI PALCÓW dlaczego każdy ma inne? Czym zajmuje się daktyloskopia? Odciski palców to nic innego tylko odciski naszych linii papilarnych. Linie papilarne to wypukłe bruzdy, zwane listewkami naskórka, znajdujące się na spodniej powierzchni skóry dłoni i stóp. A więc nie tylko na opuszkach palców. Każdy człowiek ma je inne, jedynie u bliźniąt jednojajowych są identyczne lub stanowią lustrzane odbicie. Dlaczego każdy człowiek ma jedyne na świecie odciski palców, jak można to wykorzystać? Czy wiesz, że zasoby wody pitnej się kończą? Na jak długo wystarczy nam wody? Czy wiesz, że zasoby wody pitnej się kończą? Na jak długo wystarczy nam wody? Obchody Światowego Dnia Wody, które przypadają co roku 22 marca, są okazją, by zrobić bilans zasobów wody pitnej, jakimi dysponujemy na ziemi. Z wyliczeń naukowców wynika, że przez powiększającą się z roku na rok liczbę ludności na świecie już w 2050 r. mogą się kończyć zasoby wody. Jakie są NAJZIMNIEJSZE miejsca Ziemi? Jakie są NAJZIMNIEJSZE miejsca Ziemi? Przed nami zima, podobno, sądząc z zachowania zwierząt, wyjątkowo zimna. Czy sprawdzą się pełne obaw prognozy przewidujące, że tej zimy Polską zatrzęsie, to się dopiero okaże. Są jednak miejsca, gdzie przywykłym do marznięcia mieszkańcom kilka stopni mniej nie robi różnicy.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!