Ile kosztuje przejazd autostradą A4?

Od 1 czerwca 2012 zaczęły być naliczane opłaty za przejazd autostradą A4. Na odcinku Wrocław - Gliwice liczącym 164 km kierowcy muszą zapłacić za każdy kilometr. Ile będą musieli płacić motocykliści, a ile kierujący osobówkami?

Ile kosztuje przejazd A4?

1 czerwca 2012 roku ruszyło pobieranie opłat za przejazd autostradą A4 na odcinku Wrocław-Gliwice. Kierujący pojazdami osobowymi, mikrobusami i dostawczymi o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony będą musieli uiścić opłatę w wysokości 10 groszy. Trasa z Wrocławia do Gliwic liczy 164 km, jak łatwo policzyć, koszt takiej wyprawy to aż 16,40 zł.

Tańsze jest poruszanie się po A4 jednośladem - motocykliści zapłacą 5 gr za kilometr. Po podsumowaniu liczby kilometrów wychodzi, że kierujący jednośladami silnikowymi zapłacą w sumie 8,20 zł za ten odcinek.

Jak zapłacić za autostradę A4?

Opłat można dokonywać kartami bankowymi oraz gotówką. Opłaty będą pobierane w polskich złotych (bilon i banknoty) oraz w euro (tylko banknoty). Reszta zawsze wydawana jest w złotych.

Alternatywą dla płatności kartami lub gotówką jest nowoczesny system viaAUTO, będący rozwinięciem systemu viaTOLL przeznaczonego dla samochodów ciężarowych. Kierowcy, którzy nie chcą marnować czasu każdorazowo na bramkach, mogą kupić specjalne urządzenie. Czujnik wielkości pudełka zapałek po zamontowaniu na przedniej szybie pozwala wjechać szybciej na autostradę, a przy zjeździe automatycznie uiszcza odpowiednią opłatę.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!