Ile kosztuje przejazd autostradą A4?

Od 1 czerwca 2012 zaczęły być naliczane opłaty za przejazd autostradą A4. Na odcinku Wrocław - Gliwice liczącym 164 km kierowcy muszą zapłacić za każdy kilometr. Ile będą musieli płacić motocykliści, a ile kierujący osobówkami?

Ile kosztuje przejazd A4?

1 czerwca 2012 roku ruszyło pobieranie opłat za przejazd autostradą A4 na odcinku Wrocław-Gliwice. Kierujący pojazdami osobowymi, mikrobusami i dostawczymi o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony będą musieli uiścić opłatę w wysokości 10 groszy. Trasa z Wrocławia do Gliwic liczy 164 km, jak łatwo policzyć, koszt takiej wyprawy to aż 16,40 zł.

Tańsze jest poruszanie się po A4 jednośladem - motocykliści zapłacą 5 gr za kilometr. Po podsumowaniu liczby kilometrów wychodzi, że kierujący jednośladami silnikowymi zapłacą w sumie 8,20 zł za ten odcinek.

Jak zapłacić za autostradę A4?

Opłat można dokonywać kartami bankowymi oraz gotówką. Opłaty będą pobierane w polskich złotych (bilon i banknoty) oraz w euro (tylko banknoty). Reszta zawsze wydawana jest w złotych.

Alternatywą dla płatności kartami lub gotówką jest nowoczesny system viaAUTO, będący rozwinięciem systemu viaTOLL przeznaczonego dla samochodów ciężarowych. Kierowcy, którzy nie chcą marnować czasu każdorazowo na bramkach, mogą kupić specjalne urządzenie. Czujnik wielkości pudełka zapałek po zamontowaniu na przedniej szybie pozwala wjechać szybciej na autostradę, a przy zjeździe automatycznie uiszcza odpowiednią opłatę.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/06/2012

Zobacz też

Cuda przyrody, odc. 1 – za co piloci mogą być wdzięczni żyrafom? Nowa, fascynująca seria na antenie FOKUS TV! Cuda przyrody, odc. 1 – za co piloci mogą być wdzięczni żyrafom? Nowa, fascynująca seria na antenie FOKUS TV! Znany widzom z programu Top Gear Richard Hammond rozpoczyna swoją kolejną wielką wyprawę. Tym razem jego reporterska ciekawość zawiedzie go do świata przyrody. Będzie tam szukał rozwiązań, które stały się inspiracją dla naukowców i wynalazców. Romuald Koperski, kandydat do Rady Miasta Gdańska, który chwali Putina - kim jest? Romuald Koperski, kandydat do Rady Miasta Gdańska, który chwali Putina - kim jest? Romuald Koperski to znany podróżnik i pianista, który pobił rekord Guinessa dając najdłuższy koncert forepianowy na świecie. Kandyduje z listy SLD do Rady Miasta Gdańska, a przy okazji chwali rządy Putina w wywiadach i na swoim profilu społecznościowym. Kamila Kweczke - kim jest autorka strony czytamyetykiety.pl? Kamila Kweczke - kim jest autorka strony czytamyetykiety.pl? Kamila Kweczke to dietetyczka, która prowadzi popularną stronę czytamyetykiety.pl. Analizuje na niej zawartość produktów spożywczych dostępnych na polskim rynku. Sekrety katakumb w Palermo – badacze odkrywają tajemnice zmumifikowanych ciał z klasztornej krypty we włoskim mieście Sekrety katakumb w Palermo – badacze odkrywają tajemnice zmumifikowanych ciał z klasztornej krypty we włoskim mieście W niedzielę, 2 listopada, o godzinie 20:50 FOKUS TV zaprasza widzów na pierwszy z filmów dokumentalnych otwierający cykl poświęcony współczesnemu kościołowi katolickiemu. W inaugurującym serię dokumencie „Sekrety katakumb w Palermo” badacze odkrywają tajemnice zmumifikowanych ciał z klasztornej krypty w jednym z włoskich miast. Wśród zmarłych jest m.in. słynna „Śpiąca Królewna" - dziewczynka, pochowana w 1920 roku, której zwłoki zachowały się w idealnym stanie.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!