Ile kosztuje przejazd autostradą A2?

Autostrada A2, nazywana również autostradą wielkopolską to jeden z najdłuższych, ale i najdroższych fragmentów szybkich dróg w Polsce. Na każdej z trzech bramek kierowca samochodu osobowego musi zapłacić 13 złotych.

Autostrada A2 jest podzielona na 3 płatne odcinki:

  • Odcinek Konin - Września
  • Odcinek Września - Poznań 
  • Odcinek Poznań - Nowy Tomyśl

Za przejazd każdym z nich pobierane są opłaty, w sumie będziemy się zatem zatrzymywać i sięgać do portfela trzykrotnie.

Opłaty dla samochodów osobowych za każdy odcinek wynosi 13 złotych (przejazd całą autostradą kosztuje 39 złotych). W tej samej grupie opłat mieszczą się również motocykle i samochody dostawcze o masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony.

Kierowcy samochodów osobowych z przyczepami i jednoosiowe ciężarówki o masie przekraczającej 3,5 tony na każdej bramce płacą 27 złotych. W sumie przejazd całą autostradą A2 będzie zatem kosztował 81 złotych.

Jeszcze więcej kosztuje przejazd A2 dla ciężarówek z przyczepami lub też ciężkich pojazdów o więcej niż dwu osiach. W taryfikatorze figuruje stawka 41 złotych za każdy z płatnych odcinków. W sumie daje to 123 złote z cały odcinek.

W tabeli opłat znajdują się też dwie kategorie dla największych aut ciężarowych (powyżej 4 osi) i dla zestawów specjalnych. Kierowcy tirów zapłacą po 63 złote na każdej z trzech bramek (w sumie 189 złotych). Ciężarówki przekraczające normy nacisku na osie i tzw. zestawy specjalne mają też specjalną stawkę - 130 złotych za każdy odcinek płatny.

Co istotne na autostradzie A2 nie obowiązuje elektroniczny system poboru opłat. Posiadanie urządzenia ViaToll nie zwalnia zatem z opłat za przejazd.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!