Ile kosztuje PRĄD? Dlaczego płacimy wysokie rachunki?

Energia elektryczna drożeje, to chyba nikogo już nie dziwi, bo dzieje się tak ze wszystkim dookoła. Z czego to wynika i ile faktycznie kosztuje nas prąd? Dlaczego tak dużo płacimy za prąd?

Podwyżki cen energii to między innymi efekt inflacji i rosnących cen węgla (w Polsce prąd powstaje przede wszystkim z niego) wynikających z coraz większego popytu na to paliwo (głównie w Chinach). Oprócz tego producenci energii ponoszą coraz większe koszty z powodu wprowadzania opłat za emisję zanieczyszczeń i konieczności inwestowania gigantycznych kwot w urządzenia umożliwiające wytwarzanie jej ze źródeł odnawialnych.

Kto decyduje o podwyżkach?

Z początkiem 2012 roku rachunki za prąd wzrosły w Polsce o 5% (w niektórych rejonach o 7%). Na razie nad wielkością podwyżek czuwa Urząd Regulacji Energetyki, który dba o to, by podwyżki cen dla odbiorców indywidualnych nie były większe, niż wynika to ze wzrostu kosztów przedsiębiorstw energetycznych. Jak mówi Agnieszka Głośniewska z URE - Na razie nie ma wystarczająco dobrych warunków, by urząd zdecydował się na całkowite urynkowienie cen prądu, jednak w ciągu kilku lat tak się zapewne stanie. Wtedy może być naprawdę drogo-

Dlaczego tak dużo płacimy za prąd?

Oprócz opłaty za samą energię, na koszty korzystania z niej składają się jeszcze nie mniej istotne opłaty za jej dystrybucję i przesył, oraz opłata abonamentowa wynikająca z kosztów obsługi handlowej. Koszty energii są uzależnione od miejsca zamieszkania - sprzedawcę energii możemy wybrać dowolnie, jesteśmy za to związani ze spółką dystrybucyjną (OSD), która działa na terenie, na którym korzystamy z prądu. Każda z tych firm ma własną taryfę, a w niej różne stawki opłat. Opłaty za dystrybucję zależą od miejsca zamieszkania. Ze względu na opłaty stałe (między innymi abonament) koszt kilowatogodziny prądu zależy od ilości pobranej energii (im więcej, tym niższa cena za jednostkę). Obliczenia komplikuje też fakt, że sprzedawcy energii i spółki dystrybucyjne oferują po kilka taryf (oprócz podstawowych G11 i G12) różniących się stawkami opłat uzależnionymi od pory dnia i nocy oraz godzinami ich obowiązywania. Wobec tego koszty energii w każdym przypadku mogą być nieco inne.

Taryfa nocna i taryfa dzienna 

Na podstawie taryf obowiązujących od stycznia 2012 roku oszacowaliśmy, że cena energii w taryfie całodobowej G11, to około 0,35 zł/kWh (ceny wszystkich producentów są podobne), a opłata za jej dystrybucję, to średnio 0,24 zł/kWh (różnice sięgają kilkunastu groszy), czyli w sumie 0,59 zł. W taryfie dwustrefowej G12 energia kosztuje średnio około 0,42 zł/kWh w dzień i 0,25 zł/kWh w nocy, a jej dystrybucja odpowiednio 0,26 zł  i 0,08 zł/kWh, co daje w sumie średni koszt 0,68 zł/kWh w dzień i 0,33 zł/kWh w nocy. Do tego dochodzą jeszcze opłaty stałe - od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie, w zależności od częstotliwości odczytów liczników i stawek dystrybutora.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 12/12/2011

Zobacz też

Co to jest teleprompter? Dlaczego jest nieodzowną pomocą dla dziennikarzy i polityków? Co to jest teleprompter? Dlaczego jest nieodzowną pomocą dla dziennikarzy i polityków? Bezbłędne i płynne relacje telewizyjnych dziennikarzy, przemówienia polityków wygłaszane bez jednego zająknięcia, dynamiczne zapowiedzi programów... Dzięki godnej podziwu pamięci? O nie. Mamy tu do czynienia z nieocenioną pomocą telepromptera. KOBIETA I PIŁKA NOŻNA. Jak sprawić, by twoja dziewczyna polubiła piłkę nożną? KOBIETA I PIŁKA NOŻNA. Jak sprawić, by twoja dziewczyna polubiła piłkę nożną? Piłka nożna nie jest ulubioną rozrywką kobiet, co jak wiadomo kłóci się z zamiłowaniem wielu mężczyzn. Wszystko to ma jednak podłoże psychologiczne. Amerykańscy psycholodzy radzą, jak sprawić, by wasze kobiety polubiły oglądanie futbolu! SABLEWSKA - MENADŻERKA GWIAZD. Kim Jest Maja Sablewska? Jakie sukcesy osiągnęła? SABLEWSKA - MENADŻERKA GWIAZD. Kim Jest Maja Sablewska? Jakie sukcesy osiągnęła? Maja Sablewska, znana w świecie polskiego show-biznesu, jako dobra menedżerka muzyczna, to także osobowość telewizyjna, znawczyni mody, ekspertka od stylizacji. Współpracowała ze sławami polskiej sceny: Dodą i Edytą Górniak. Co jeszcze osiągnęła? ZASADY KORZYSTANIA Z URLOPU TACIERZYŃSKIEGO. Zobacz, co musisz wiedzieć o urlopie ojcowskim? ZASADY KORZYSTANIA Z URLOPU TACIERZYŃSKIEGO. Zobacz, co musisz wiedzieć o urlopie ojcowskim? Urlop ojcowski, popularnie zwany tacierzyńskim, będzie wydłużony: zamiast 1 tygodnia, jak dotychczas, ojciec będzie mógł spędzić z dzieckiem 2 tygodnie. Zmiany będą obowiązywały od 1 stycznia 2012r. Do tej pory z urlopu tacierzyńskiego w 2010r. skorzystało 17,2 tys mężczyzn, a w pierwszym półroczu 2011r. aż 8,6 tys. kolejnych! Przeczytaj, co trzeba zrobić, aby dostać urlop ojcowski.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!