Ile kosztuje PRĄD? Dlaczego płacimy wysokie rachunki?

Energia elektryczna drożeje, to chyba nikogo już nie dziwi, bo dzieje się tak ze wszystkim dookoła. Z czego to wynika i ile faktycznie kosztuje nas prąd? Dlaczego tak dużo płacimy za prąd?

Podwyżki cen energii to między innymi efekt inflacji i rosnących cen węgla (w Polsce prąd powstaje przede wszystkim z niego) wynikających z coraz większego popytu na to paliwo (głównie w Chinach). Oprócz tego producenci energii ponoszą coraz większe koszty z powodu wprowadzania opłat za emisję zanieczyszczeń i konieczności inwestowania gigantycznych kwot w urządzenia umożliwiające wytwarzanie jej ze źródeł odnawialnych.

Kto decyduje o podwyżkach?

Z początkiem 2012 roku rachunki za prąd wzrosły w Polsce o 5% (w niektórych rejonach o 7%). Na razie nad wielkością podwyżek czuwa Urząd Regulacji Energetyki, który dba o to, by podwyżki cen dla odbiorców indywidualnych nie były większe, niż wynika to ze wzrostu kosztów przedsiębiorstw energetycznych. Jak mówi Agnieszka Głośniewska z URE - Na razie nie ma wystarczająco dobrych warunków, by urząd zdecydował się na całkowite urynkowienie cen prądu, jednak w ciągu kilku lat tak się zapewne stanie. Wtedy może być naprawdę drogo-

Dlaczego tak dużo płacimy za prąd?

Oprócz opłaty za samą energię, na koszty korzystania z niej składają się jeszcze nie mniej istotne opłaty za jej dystrybucję i przesył, oraz opłata abonamentowa wynikająca z kosztów obsługi handlowej. Koszty energii są uzależnione od miejsca zamieszkania - sprzedawcę energii możemy wybrać dowolnie, jesteśmy za to związani ze spółką dystrybucyjną (OSD), która działa na terenie, na którym korzystamy z prądu. Każda z tych firm ma własną taryfę, a w niej różne stawki opłat. Opłaty za dystrybucję zależą od miejsca zamieszkania. Ze względu na opłaty stałe (między innymi abonament) koszt kilowatogodziny prądu zależy od ilości pobranej energii (im więcej, tym niższa cena za jednostkę). Obliczenia komplikuje też fakt, że sprzedawcy energii i spółki dystrybucyjne oferują po kilka taryf (oprócz podstawowych G11 i G12) różniących się stawkami opłat uzależnionymi od pory dnia i nocy oraz godzinami ich obowiązywania. Wobec tego koszty energii w każdym przypadku mogą być nieco inne.

Taryfa nocna i taryfa dzienna 

Na podstawie taryf obowiązujących od stycznia 2012 roku oszacowaliśmy, że cena energii w taryfie całodobowej G11, to około 0,35 zł/kWh (ceny wszystkich producentów są podobne), a opłata za jej dystrybucję, to średnio 0,24 zł/kWh (różnice sięgają kilkunastu groszy), czyli w sumie 0,59 zł. W taryfie dwustrefowej G12 energia kosztuje średnio około 0,42 zł/kWh w dzień i 0,25 zł/kWh w nocy, a jej dystrybucja odpowiednio 0,26 zł  i 0,08 zł/kWh, co daje w sumie średni koszt 0,68 zł/kWh w dzień i 0,33 zł/kWh w nocy. Do tego dochodzą jeszcze opłaty stałe - od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie, w zależności od częstotliwości odczytów liczników i stawek dystrybutora.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 12/12/2011

Zobacz też

Jak dobrać oponę na koło zapasowe? Jak dobrać oponę na koło zapasowe? Większość kierowców doskonale zdaje sobie sprawę, że opony w samochodzie trzeba wymieniać co jakiś czas, ze względu na ich zużycie. Wielu jednak zapomina o ogumienia na kole zapasowym lub dojazdowym. Jak dobrać odpowiednią oponę na taki "zapas"? Czy trzeba specjalnie dbać o opony? Czy to przedłuży ich "życie"? Czy trzeba specjalnie dbać o opony? Czy to przedłuży ich "życie"? Zużyte i zniszczone opony to przede wszystkim znacznie mniejsze bezpieczeństwo jazdy. Jeśli podczas gwałtownego hamowania nie chcesz skończyć w bagażniku auta przed Tobą, sprawdź jak przedłużyć żywotność opon. Eksploatacja opon. Jak dbać o opony? Wyważanie kół samochodu - co daje? Dlaczego warto doważać opony? Kiedy doważać koła? Wyważanie kół samochodu - co daje? Dlaczego warto doważać opony? Kiedy doważać koła? Koła w samochodzie powinny być równo wyważone. Doważanie kół nie daje konkretnych profitów, ale ich niewyważenie będzie miało bardzo negatywne konsekwencje. Kierowcy często o tym zapominają, a potem zastanawiają się, czemu tak często muszą zmieniać opony naprawiać zawieszenie. Mówimy, co robić, by w samochód wkładać mniej pieniędzy. Odmowa przyjęcia mandatu. Kiedy można odmówić przyjęcia mandatu i jakie są tego konsekwencje? Odmowa przyjęcia mandatu. Kiedy można odmówić przyjęcia mandatu i jakie są tego konsekwencje? Nikt z nas nie lubi dostawać mandatów. Jest to szczególnie bolesne wtedy, gdy nie do końca zgadzamy się z jego zasadnością lub wysokością kary. Jednak w takim wypadku warto pamiętać o tym, że mandatu możemy po prostu nie przyjąć. Z czym się to wiąże? Czy odmowa przyjęcia mandatu zawsze się opłaca?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!