Ile kosztują święta? Ile trzeba na nie pracować?

Polacy wydadzą w tym roku na Boże Narodzenie średnio około 1 160 zł. Sprawdziliśmy, jak długo trzeba pracować, żeby w tym roku wyprawić święta.

Żeby opłacić świąteczne wydatki, statystyczny Polak zarabiający średnią krajową (2 700 zł na rękę) będzie musiał pracować prawie cały tydzień, ale lekarz specjalista zaledwie dwa dni, a profesor medycyny już tylko niecałe pięć godzin. Wszystko zależy od zawodu i osiąganych zarobków.

Ile kosztują święta?

Jak wynika z najnowszego raportu firmy Deloitte „Wydatki Świąteczne 2014”, w tym roku na Boże Narodzenie zamierzamy wydać 13 proc. więcej niż w ubiegłym roku, czyli około 1 160 zł. Zdobycie pieniędzy na świąteczne wydatki najwięcej czasu na zajmie kasjerowi w hipermarkecie, który za swoją pracę średnio dostaje na rękę 1400 zł. Żeby zarobić na koszty świąt, będzie musiał przepracować więcej niż pół miesiąca (prawie 17 dni). Prawie tyle samo wysiłku muszą włożyć w wyprawienie Świąt nauczyciel kontraktowy czy pracownik produkcji, którzy zarabiają mniej więcej tyle samo i potrzebują na to około dwóch tygodni.

>>> Wszystko o świętach Bożego Narodzenia [KLIKNIJ!]

Około tygodnia będą pracować na wydatki świąteczne osoby zatrudnione na stanowisku księgowej, kierowcy TIR czy handlowca. Sędzia potrzebuje już tylko 3 dni, natomiast osobom zarabiającym powyżej 10 tys. złotych netto, żeby zarobić na Święta, wystarczy od kilku do kilkunastu godzin. Do tego grona można zaliczyć lekarzy, profesorów medycyny czy prezesów spółek giełdowych.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!