Ile ALKOHOLU mogą wypić KIEROWCY w EUROPIE? Dopuszczalna ilość promili w różnych krajach europejskich

Jeśli planujemy podróż samochodem po Europie, warto sprawdzić, na ile lampek wina do kolacji możemy sobie pozwolić przed powrotem za kółko. Dozwolona ilość promili zmienia się bowiem w zależności od tego, w jakim kraju się znajdujemy, dlatego warto wcześniej sprawdzić, ile można wypić przed jazdą.

Jeśli nie należycie do abstynentów i od czasu do czasu lubicie się rozluźnić kieliszkiem czegoś mocniejszego, pamiętajcie, że nawet najmniejsza ilość alkoholu we krwi może zaburzyć odbiór rzeczywistości i rozregulować nasze zmysły. Z tego powodu w krajach europejskich prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwym jest zabronione, ponieważ znacznie zwiększa prawdopodobieństwo zaistnienia wypadku drogowego. Jednak definicji bycia nietrzeźwym jest kilka, w zależności od tego, w jakim kraju się znajdujemy.

Wskaźnik BAC

Przyjętym w większości krajów sposobem określenia trzeźwości jest pomiar stężenia alkoholu we krwi. Oznacza ono zawartość etanolu w ustalonej jednostce krwi i jest określane jako stosunek wagi do objętości. Najczęściej stosowaną miarą jest stosunek miligramów etanolu na mililitr krwi (mg/ml), stosowany w większości krajów europejskich. Jest to tzw. wskaźnik BAC (blood alcohol concentration). Wartość BAC zależy od ilości spożytego alkoholu, zakresu czasu, w jakim był spożywany, ale także od metabolizmu, wagi, płci, zdrowia i diety.

BAC może się zatem różnić u dwóch różnych osób, mimo że wypiją one tyle samo. Obecnie najbardziej powszechnie stosowaną metodą określenia stężenia alkoholu we krwi jest pomiar zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Główną zaletą analizy zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu jest łatwość jego przeprowadzenia i uzyskanie natychmiastowego wyniku w jednostkach miary BAC.

Dozwolona ilość promili w państwach europejskich

Państwa europejskie ustalają limity wskaźnika BAC, których przekroczenie jest niedozwolone, jeśli zamierzamy prowadzić pojazd, i mogą się wiązać z karą grzywny, odebraniem prawa jazdy czy nawet karą ograniczenia wolności. Limity te różnią się jednak w zależności od Kraju. I tak oto dopuszczalne w Europie limity stężenia alkoholu we krwi to:

0.8 mg/ml: Wielka Brytania i Malta,
0.2 mg/ml: Szwecja, Polska, Estonia, Finlandia,
0.0 mg/ml: Czechy, Węgry, Rumunia, Słowacja,
0.5 mg/ml: państwa Unii Europejskiej, które nie zostały wyszczególnione wcześniej w zestawieniu.

Limity BAC w państwach europejskich niebędących członkami UE:

0.5 mg/ml: Szwajcaria, Chorwacja, Turcja
0.3 mg/ml: Białoruś, Mołdawia, Serbia, Bośnia i Hercegowina,
0.2 mg/ml: Norwegia
0.1 mg/ml: Albania
0.0 mg/ml: Rosja

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!