II wojna światowa – zobaczcie, co się działo na zapleczu frontu!

II wojna światowa, wojna stuletnia, potop szwedzki, Wojna Dwóch Róż... O najsłynniejszych konfliktach zbrojnych w historii świata na pewno wszyscy słyszeliście. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, co działo się na ich zapleczu? FOKUS TV zaprasza na serial produkcji rosyjskiej „Konwój PQ-17", który odsłania jedną z mniej znanych kart z historii II wojny światowej.


Czy przyszła Wam kiedyś do głowy myśl, że równie fascynujące, jak wydarzenia rozgrywające się na scenach teatrów wojennych może się okazać to, co dzieje się za ich kulisami? Wyprodukowany w 2004 roku w Rosji serial „Konwój PQ-17" zamiast na bitwach i strategii wojennej skupia się na jednym z mniej powszechnie znanych wątków z dziejów największego konfliktu zbrojnego XX wieku. Jest to opowieść o konwoju ze sprzętem wojennym, jaki alianci wysłali do Związku Radzieckiego drogą morską w 1942 roku. Konwój liczący ponad 70 okrętów wyruszył z z Islandii i miał dostarczyć armii radzieckiej blisko 300 samolotów, 500 czołgów, 4300 wozów bojowych i transporterów oraz ponad 150 ton innego sprzętu. Czy konwojowi udało się dotrzeć do celu jego przeznaczenia i co wydarzyło się po drodze? 

Redakcja 30/04/2015

Zobacz też

Jachty niezwykłe (4) Lady Anne. 100 lat piękna jachtu Lady Anne. Jaka jest historia jachtu Lady Anne? Jachty niezwykłe (4) Lady Anne. 100 lat piękna jachtu Lady Anne. Jaka jest historia jachtu Lady Anne? Lady Anne wybacz mi. No i nie zdążyłem złożyć damie życzeń urodzinowych... Fatalnie, bo to była okrągła 100. rocznica! Może jednak mi Lady Anne z wielkodusznością istot wybitnych wybaczy, bo wielbicielom powinno się darować - nawet wypominanie lat... Jaka jest historia niezwykłego jachtu Lady Anne? Jachty niezwykłe (3) MANITOU. Pływający Biały Dom Johna F. Kennnedy'ego. Historia jachtu MANITOU Jachty niezwykłe (3) MANITOU. Pływający Biały Dom Johna F. Kennnedy'ego. Historia jachtu MANITOU MANITOU to jacht, którym pływał John F. Kennnedy. W wierzeniach Indian Ameryki Północnej istniały magiczne siły stwórcze przenikające całą przyrodę i będące sprawcami jej zjawisk. Nazwali je manitou. Tę rdzennie amerykańską nazwę nadano jednemu z najbardziej znanych jachtów XX w. Historia jachtu MANITOU. Najszybszy samochód kombi na świcie? Jaki jest NAJLEPSZY SAMOCHÓD KOMBI Najszybszy samochód kombi na świcie? Jaki jest NAJLEPSZY SAMOCHÓD KOMBI Najszybsze kombi świata jakie jest? Jeśli chce się w ekspresowym tempie przewieźć rodzinę, bagaż i psa na wczasy za pomocą własnych czterech kółek, to jest na to sposób - Audi. Marka z czterema pierścieniami w logo od kilkunastu lat tworzy najszybsze dostępne na rynku auta typu kombi - Audi RS6 Avant. Jachty niezwykłe (2) hai HALIBUT. Rekin zwany HALIBUTEM. Historia jachtu o imieniu Halibut Jachty niezwykłe (2) hai HALIBUT. Rekin zwany HALIBUTEM. Historia jachtu o imieniu Halibut Nasz bohater HALIBUT to polski hai, czyli - po niemiecku - rekin. Taką konstrukcję opracowano przed drugą wojną w Finlandii, a potem rozprzestrzeniła się po całym Bałtyku jako jacht do pływań po morskich wodach osłoniętych i szkierach. W przedwojennej Polsce haie wodowane były m.in. w Gdyni i Tczewie. Jak ocalał Halibut?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!