Huragany odc. 1 - Horror na Jersey Shore, czyli huragan Sandy

Huragan Sandy, największy huragan w historii,  dotarł do wybrzeży New Jersey w 29 października 2012. Jak doszło do tak potężnego huraganu na północy USA, w rejonie rzadko atakowanym przez tego rodzaju wiatry? Zobacz pierwszy odcinek serii Huragany!
Zdjęcie z artykułu: Huragany odc. 1 - Horror na Jersey Shore, czyli huragan Sandy
Huragany odc. 1 - Horror na Jersey Shore, czyli huragan Sandyźródło:mat. promocyjne dystrybutora

Zazwyczaj sztormy, powstające daleko na północy tracą po drodze do wybrzeży energię i kończą swój żywot w morzu. A te powstające na południu nie docierają do gęsto zaludnionych północno-wschodnich  regionów USA. Sandy rozpoczęła swoje życie jako klasyczny pochodzący z południa huragan, bo powstała w połowie października nad wodami Morza Karaibskiego. Jak więc doszło do tego, że spustoszyła okolice Nowego Jorku? Sandy rosła, przeszła m.in. przez Haiti. Jamajkę, Kubę i Bahamy, zabijając po drodze 67 osób i powodując ogromne szkody. Następnie skręciła na północ, napędzana silnym wiatrem strumieniowym i przetaczała się wzdłuż wschodniego wybrzeża USA.

Dlaczego Sandy nie straciła impetu nad morzem? Akurat w momencie, gdy Sandy próbowała przebić się na północ, wielki wyż znajdujący się nad Grenlandią ją zablokował. Niż rozpoczął ekspansję na zachód, co zdarza się niezwykle rzadko. Sandy ewoluowała w supersztorm. W rejonie gęsto zaludnionych wysp barierowych fale miały 9 metrów, a wiatr wiał z prędkością ponad 120 km na godzinę. Zobacz najbardziej dramatyczne historie ludzkie w czasie ataku huraganu Sandy na wybrzeże USA.


 

Redakcja 01/09/2015

Zobacz też

BOŻE CIAŁO. Na czym polega ta tradycja? Co Kościół czci w Boże Ciało? BOŻE CIAŁO. Na czym polega ta tradycja? Co Kościół czci w Boże Ciało? Boże Ciało to nie tylko wolny czwartek 4 czerwca 2015 r. To ważne święto kościelne. Jaka to uroczystość? Co w Kościele upamiętnia Boże Ciało? Kim jest PRISCILLA CHAN - obecnie pani ZUCKERBERG, żona miliardera i założyciela Facebooka? Kim jest PRISCILLA CHAN - obecnie pani ZUCKERBERG, żona miliardera i założyciela Facebooka? Mark Zuckerberg 19 maja 2012 ożenił się, czym zaskoczył większość gości zaproszonych na przyjęcie w jego domu. Ci ostatni myśleli, że zostali zaproszeni na świętowanie wejścia Facebooka na giełdę i ukończenia przez dziewczynę Marka – Priscillę Chan, studiów medycznych na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco. Kim jest Priscilla Chan – żona miliardera? Co to jest schizma? Czy apostazja to schizma? WIDEO Co to jest schizma? Czy apostazja to schizma? WIDEO Schizma, herezja i apostazja to ważne pojęcia w krytycznym podejściu do wiary. Nie każdy schizmatyk i heretyk pragnie apostazji, czyli oderwania się od wiary katolickiej. Apostata z kolei może, ale nie musi być heretykiem, czyli głosicielem poglądów sprzecznych z nauką Kościoła, z którego pragnie wystąpić. Na czym polega APOSTAZJA? Akt i procedura apostazji czyli wystąpienie z Kościoła co to takiego? Dlaczego pierwsza Polka urodzona dzięki in vitro mówi o apostazji? Na czym polega APOSTAZJA? Akt i procedura apostazji czyli wystąpienie z Kościoła co to takiego? Dlaczego pierwsza Polka urodzona dzięki in vitro mówi o apostazji? Współcześnie Kościół katolicki nie cieszy się tak duża popularnością jak kiedyś. Coraz więcej osób jest wierzącymi, ale niepraktykującymi. Część wiernych zaś całkowicie odsunęło się od religii i zdecydowało się na apostazję. Co to takiego? Na czym polega? Na czym polega procedura apostazji? Dlaczego pierwsza Polka urodzona dzięki metodzie in vitro, Agnieszka Ziółkowska, planuję apostazje?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!