Historia świata, odc. 5 - Epoka grabieży. Odkrycia geograficzne i narodziny kapitalizmu

Kolejny rozdział historii cywilizacji otwiera wyprawa Krzysztofa Kolumba. Wraz z nią rozpoczyna się epoka grabieży i okrucieństwa. Narody najeźdźców uzurpują sobie prawo do własności i życia napadniętych ludów. Plądrują odkryte ziemie. Ich działaniami rządzi chciwość i religijna obsesja, a konsekwencją są narodziny kapitalizmu.Szesnasty wiek był epoką odkryć i eksploracji. Niestety, śmiałe wyprawy pociągnęły za sobą cierpienie i śmierć wielu ludzi. Inni bogacili się w błyskawicznym tempie. Dorabiali się grabiąc złoto i srebro, handlując futrami i egzotycznymi przyprawami. Korsarze grasowali po morzach, grabiąc, mordując, gromadząc fortuny. I to właśnie w ten sposób piraci, łupieżcy i okrutni najeźdźcy położyli fundamenty pod dzisiejszy kapitalizm.

Krzysztof Kolumb dotarł do wybrzeży Ameryki 12 października 1492 roku. Niedługo po tym, jak postawił stopę na ziemiach Nowego Świata, konkwistadorzy splądrowali rozległe obszary Ameryki Południowej i Środkowej. Imperium Azteków unicestwił Hernan Cortes z garstką zaledwie 300 żołnierzy. Z kolei Francisco Pizarro podbił z podobną armią państwo Inków. Tak rozpoczęła się epoka wielkich grabieży, które pociągnęły za sobą zagładę wielkich cywilizacji ameryki prekolumbijskiej i zapoczątkowało epokę kapitalizmu, która trwa do dziś.

Emisja programu na antenie FOKUS TV oraz online na www.fokus.tv/player.
 

Redakcja 21/10/2014

Zobacz też

Czy wiesz, że hormony zdradzą, jak długo przetrwa miłość? Czy wiesz, że hormony zdradzą, jak długo przetrwa miłość? Miłość to nie magia, ale chemiczne procesy. Jej pojawienie się i trwanie można wytłumaczyć naukowo. Wystarczy zbadać poziom oksytocyny we krwi partnerów. Im wyższy, tym większa szansa, że stworzą związek, który przetrwa długie lata. Tak twierdzą badacze z Uniwersytetu Bar-Ilan w Izraelu. Dowiedz się wiecj o związkach hormonów z miłością! Na co zwracać uwagę kupując JACHT UŻYWANY? Jak sprawdzić MASZT i BOM? Na co zwracać uwagę kupując JACHT UŻYWANY? Jak sprawdzić MASZT i BOM? Jeżeli nie stać nas na zakup jachtu nowego, rozwiązaniem jest kupno jachtu używanego. Taka transakcja jest trudna, bowiem strona sprzedająca (co naturalne) wiele chce ukryć, a kupująca uważa, że jacht jest za drogi. Mówimy, jak sprawdzić stan masztu, okuć i olinowania stałego, by wychwycić ewentualne usterki jachtu. Kiedy pracodawca musi dostać twoje ZWOLNIENIE LEKARSKIE? Kiedy pracodawca musi dostać twoje ZWOLNIENIE LEKARSKIE? O nieobecności w pracy należy powiadomić pracodawcę najpóźniej drugiego dnia choroby. Natomiast sam druk zwolnienia lekarskiego trzeba dostarczyć szefowi w terminie 7 dni od wystawienia przez lekarza, w przeciwnym razie wypłata za czas nieobecności może być obniżona nawet o 25 procent. Na co zwracać uwagę kupując jacht używany? Żeglarstwo i kupno jachtu używanego Na co zwracać uwagę kupując jacht używany? Żeglarstwo i kupno jachtu używanego Jeżeli nie stać nas na zakup jachtu nowego, rozwiązaniem jest kupno jachtu używanego. Taka transakcja jest trudna, bowiem strona sprzedająca (co naturalne) wiele chce ukryć, a kupująca uważa, że jacht jest za drogi.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!