Historia świata, odc. 4 - W stronę światła. Wielkie imperia średniowiecza

Co działo się na świecie między IX a XV wiekiem? O wiele lepiej niż te odległe, ginące w pomroce dziejów czasy, zapisały się w naszej pamięci wieki odrodzenia, bliższe nam czasy romantyzmu, czy okres wojen napoleońskich. Jednak błędem byłoby sądzić, że w owej epoce bieg historii na chwilę się zatrzymał. Wprost przeciwnie. Powstały wówczas wielkie średniowieczne imperia, pierwsze uniwersytety i gotyckie katedry. Kwitły nauki i sztuka.
W czasach zwanych pełnym średniowieczem powstało wiele dzisiejszych państw - w tym Polska i Rosja, bujnie rozwijały się miasta i nauki. Powstały pierwsze uniwersytety i gotyckie katedry, a Marco Polo ponownie przetarł dla Europy szlak na Daleki Wschód.

Na początku naszej podróży w pełne średniowiecze tropem Wikinga Olega Mądrego docieramy do Kijowa. Celem tego ambitnego wojownika było przejęcie kontroli nad przepływem dóbr ze Skandynawii na południe Europy i Bliski Wschód - w tym celu zamierzał opanować tereny, łączące północ z południem. W roku 882 zdobył Kijów.

Ponad pół wieku po śmierci Olega pogański władca Kijowa Włodzimierz Wielki zdecydowała się przyjąć jedną z dominujących wówczas na terenach Europy i Azji religii - chrześcijaństwo. Jako symboliczny moment chrztu Rusi przyjmuje się rok 988.

Podczas gdy Wikingowie otwierali szlaki handlowe umożliwiające swobodny przepływ towarów z północy na południe, islam otworzył drzwi do wymiany idei ze wschodu na zachód. Imperium stworzone przez przedstawicieli islamu liczyło wówczas ponad trzydzieści milionów ludzi i rozciągało się od obszarów dzisiejszego Pakistanu po Półwysep Iberyjski. Jego powierzchnia była większa niż obszar Imperium Rzymskiego.

W państwie islamskim kwitły nauki. Prężnie rozwijały się między innymi matematyka i astronomia. W roku 827 zespół islamskich uczonych rozpoczął pracę na pustyni Sindżar w Iraku, mające na celu stworzenie mapy świata. Grupą kierował Abu Abdullah Muhammad ibn Musa al-Chuwarizmi, perski matematyk, astronom, geograf i kartograf. To właśnie on stworzył algorytmy i formuły matematyczne, które stały się dzisiaj fundamentem programowania komputerowego.

Wkrótce w Azji i Europie pojawił się kolejny ekspensywny lud - nie znających litości, barbarzyńscy Mongołowie, na których czele stał Czyngis-chan. Wkrótce opanowali oni gigantyczne obszary Azji i Europy, zaprowadzając na nich Pax Mongolica. Co było dalej?

W dalszej części naszej podróży w czasie wraz z Marco Polo udamy się w podróż w głąb Azji, zawitamy też do ówczesnego Egiptu, a także do Bizancjum. Nasza podróż zakończy się w refektarzu klasztoru przy Santa Maria delle Grazie w Mediolanie, gdzie Leonardo da Vinci maluje Ostatnią Wieczerzę - fresk, na którym wyczytać można znaki zwiastujące nadejście nowych czasów.


 

Redakcja 14/10/2014

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!