Historia świata, odc. 3 - wielkie systemy religijne i wielkie imperia starożytności

Trzeci odcinek „Historii świata" poświęcony jest narodzinom wielkich systemów religijnych i temu, w jakich relacjach pozostawały one z kształtującymi się w starożytności wielkimi imperiami. Konfucjanizm, buddyzm, chrześcijaństwo, islam i inne religie kształtowały się w tym samym okresie, w którym rodziły się wielkie imperia starożytności, wspomagając je w rozwoju lub stojąc do nich w opozycji.
Trzeci odcinek „Historii świata" rozpoczyna się w Chinach, w chwili powstania chińskiego państwa, w III w. p.n.e. Panowanie pierwszej chińskiej dynastii Qin rozpoczęło się w 221 roku p.n.e., a chińskim Mieszkiem I był Qin Shi Huang. Pierwszy cesarz Chin był władcą okrutnym i nie znającym litości. Imperium, liczącym 42 miliony mieszkańców, rządził twardą ręką. Bezlitośnie eliminował opozycję i prześladował wyznawców konfucjanizmu, którzy krytykowali stosowane przez niego metody sprawowania władzy. W 213 roku zarządził wielkie palenie ksiąg konfucjańskich oraz egzekucję 460 wyznawców tej religii.

Chciał rządzić nie tylko za życia, ale również i po śmierci - to właśnie on kazał sobie wyrzeźbić Terakotową Armię, złożoną z 7500 figur naturalnej wielkości, która miała zapewnić mu panowanie w zaświatach. Zabrał ją ze sobą do grobu - do gigantycznego mauzoleum, które było jednym z największych przedsięwzięć budowlanych, jakie zainicjował.

Z Chin przenosimy się do Indii, gdzie mniej więcej w tym samym okresie historycznym rządził Aśoka, władca indyjskiego imperium Maurjów, pochodzący z dynastii, której po raz pierwszy udało się zjednoczenie znacznych obszarów subkontynentu indyjskiego.

Aśoka był przeciwieństwem Qin Shi Huanga. Jako wyznawca buddyzmu zarządził w swoim królestwie politykę pojednania, współczucia i unikania przemocy. Zakazał handlu niewolnikami, w całym kraju za jego rządów powstała sieć szkół i szpitali dla biednych. Pragnął głosić dobrą nowinę na całym świecie, a wysłani przez niego do innych krajów buddyjscy misjonarze dotarli do Wietnamu, Sri Lanki i wybrzeży Morza Śródziemnego.

Z Indii wędrujemy nad Morze Śródziemne. W Egipcie poznamy królową Kleopatrę, żyjącą w I w. p.n.e. i uważającą się za reinkarnację bogini Izis. Z kolei na Bliskim Wschodzie spotkamy dwójkę prekursorów chrześcijaństwa - pierwszego męczennika i pierwszego misjonarza tej religii - świętego Szczepana i świętego Pawła.

Następnie zawitamy na Półwysep Arabski, gdzie począwszy od połowy VII wieku rosła w siłę nowa religia - islam. W ciągu zaledwie około 120 lat po śmierci proroka Mahometa, wyznawcom tego systemu religijnego udało się opanować wielkie obszary lądu - od centralnej Azji aż po Półwysep Iberyjski. Poznamy tam Bilala Ibn Rabaha - jednego z pierwszych wyznawców islamu i pierwszego muezina. Wielkie systemy religijne i wielkie imperia rozwijały się w starożytności także w obu Amerykach. Na koniec przeniesiemy się do Ameryki Południowej, gdzie przyjrzymy się kulturze Nazca.

 

Redakcja 07/10/2014

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!