Historia świata odc. 2: Epoka imperiów. Powstawanie i upadki wielkich imperiów

Serial Historia świata, w którym przewodnikiem w czasie i przestrzeni jest znany szkocki dziennikarz Andrew Marr, opowiada o kluczowych momentach i postaciach w historii naszej cywilizacji. Tym razem Marr pokaże nam historię wielkich starożytnych imperiów.

Odcinek drugi serialu Historia świata opowiada historię pierwszych imperiów, które położyły podwaliny pod współczesny świat. Od Asyryjczyków i brutalnego króla Sennacheryba, do ogromnego imperium Aleksandra Wielkiego, zdobywcy całego Bliskiego Wschodu. Okrutne wojny toczyły się na całym obszarze od Morza Śródziemnego do Chin.

W tym odcinku zwiedzimy również hebrajskie miasto Lakisz, gdzie odkryto asyryjskie rampy oblężnicze. Poznamy też tajemnice imperium Fenicjan, którzy do poszerzanie granic swojego terytorium wykorzystywali łodzie…, alfabet i handel.

W korycie rzeki z Paktol, odkryjemy, jak złoto i srebro króla Krezusa, który był jednym z najbogatszych ludzi w historii, zostały wykorzystane do wytworzenia pierwszych w świecie złotych monet o niezawodnej wadze i czystości.

W ruinach Sardes, dawnej stolicy Lidii (dzisiejsze terytorium Turcji), poznamy opowieść o spotkaniu króla Krezusa z perskim królem Cyrusem Wielkim. Zaczniemy wiec przyglądać Persom, którzy później zaatakowali Grecję. Studiując historię bitwy pod Maratonem zobaczymy, jak wojskowa taktyka pomogła odeprzeć ataki nawet najsilniejszych armii.

Skoro już będziemy w Maratonie, nie zaszkodzi poznać początki olimpiady i maratonu, biegu żołnierzy z powrotem do Aten, aby bronić swego miasta. Odwiedzimy też miejscowość Pella w Grecji, gdzie zwiedzimy były pałac Aleksandra Wielkiego, a także odwiedzimy liceum w Atenach, szkołę Arystotelesa - nauczyciela Aleksandra. Zwiedzimy też starożytną Agorę i Akropol.

Poznamy też początki wielkich religii monoteistycznych: żydowskiej i buddyzmu, który zaoferował nowy sposób życia – bez przemocy.

 

 

Redakcja 22/06/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!