Historia świata odc. 1: Walka o przetrwanie. Trudne początki ludzkości w serialu Historia świata!

Historia świata to brytyjska seria dokumentalna ukazująca 70 tysięcy lat rozwoju ludzkości. Przewodnikiem jest znany szkocki dziennikarz Andrew Marr. Opowie o kluczowych momentach i postaciach w historii naszej cywilizacji. W pierwszym odcinku obejrzymy trudne początki ludzkości.W pierwszym odcinku serialu Historia świata, noszącym tytuł Walka o przetrwanie, będziemy mogli prześledzić historię naszych przodków, począwszy od naszych początków w Afryce 70.000 lat temu. Zobaczymy, jak koczownicze plemiona ludzi osiedlały się, stawały rolnikami, tworzyły wioski, a w końcu budowały miasta.

Wędrówkę śladami naszych przodków rozpoczynamy w południowoafrykańskim Cederberg Park, gdzie zaczynamy rozumieć, że trudne warunki środowiskowe zmuszały ludzi do wędrówek pozwalających im przetrwać. W Europie wędrujemy śladami neandertalczyków i nie tylko Odkrywamy niezwykłe malowidła w jaskiniach Gargas we francuskich Pirenejach, które powstały prawie 30.000 lat temu. Widzimy też jedną z pierwszych w historii igieł z kości – znalezioną w jaskiniach Cro-Magnon.

Następny przystanek to rzeka Tygrys, we wschodniej Turcji, gdzie po raz pierwszy ludzie rozpoczęli uprawę roślin ze specjalnie dobranych nasion, przyczyniając się do rewolucji rolnictwa. Rolnictwo pozwoliło na tworzenie pierwszych miast, takich jak Çatalhöyük w Turcji. Po odwiedzinach w pierwszych miastach zapoznamy się z pierwszymi projektami inżynierskimi - udamy się do Chin, aby zobaczyć, jak przez cesarza Da Yu ujarzmiona została Rzeka Żółta.

Chwilę poświęcimy rozwojowi pisma, dowiemy się też jak przebiegało życie codzienne w starożytnym Egipcie. W Dier-El Medina zwiedzimy ruiny starożytnej miejscowości , w której mieszkali budowniczowie królewskich grobowców.
Zwiedzając ruiny Knossos na Krecie, dowiemy się jak pierwsze cywilizacje próbowały pokonać siły natury.


 

Redakcja 18/06/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!