Historia świata odc. 1: Walka o przetrwanie. Trudne początki ludzkości w serialu Historia świata!

Historia świata to brytyjska seria dokumentalna ukazująca 70 tysięcy lat rozwoju ludzkości. Przewodnikiem jest znany szkocki dziennikarz Andrew Marr. Opowie o kluczowych momentach i postaciach w historii naszej cywilizacji. W pierwszym odcinku obejrzymy trudne początki ludzkości.W pierwszym odcinku serialu Historia świata, noszącym tytuł Walka o przetrwanie, będziemy mogli prześledzić historię naszych przodków, począwszy od naszych początków w Afryce 70.000 lat temu. Zobaczymy, jak koczownicze plemiona ludzi osiedlały się, stawały rolnikami, tworzyły wioski, a w końcu budowały miasta.

Wędrówkę śladami naszych przodków rozpoczynamy w południowoafrykańskim Cederberg Park, gdzie zaczynamy rozumieć, że trudne warunki środowiskowe zmuszały ludzi do wędrówek pozwalających im przetrwać. W Europie wędrujemy śladami neandertalczyków i nie tylko Odkrywamy niezwykłe malowidła w jaskiniach Gargas we francuskich Pirenejach, które powstały prawie 30.000 lat temu. Widzimy też jedną z pierwszych w historii igieł z kości – znalezioną w jaskiniach Cro-Magnon.

Następny przystanek to rzeka Tygrys, we wschodniej Turcji, gdzie po raz pierwszy ludzie rozpoczęli uprawę roślin ze specjalnie dobranych nasion, przyczyniając się do rewolucji rolnictwa. Rolnictwo pozwoliło na tworzenie pierwszych miast, takich jak Çatalhöyük w Turcji. Po odwiedzinach w pierwszych miastach zapoznamy się z pierwszymi projektami inżynierskimi - udamy się do Chin, aby zobaczyć, jak przez cesarza Da Yu ujarzmiona została Rzeka Żółta.

Chwilę poświęcimy rozwojowi pisma, dowiemy się też jak przebiegało życie codzienne w starożytnym Egipcie. W Dier-El Medina zwiedzimy ruiny starożytnej miejscowości , w której mieszkali budowniczowie królewskich grobowców.
Zwiedzając ruiny Knossos na Krecie, dowiemy się jak pierwsze cywilizacje próbowały pokonać siły natury.


 

Redakcja 18/06/2015

Zobacz też

Kim jest ARTUR SOBIECH, zdobywca jedynego gola w sparingowym meczu z ŁOTWĄ? Kim jest ARTUR SOBIECH, zdobywca jedynego gola w sparingowym meczu z ŁOTWĄ? 22 maja 2012 roku, na niespełna miesiąc przed rozpoczęciem Euro 2012 reprezentacja Polski rozegrała mecz towarzyski z Łotwą. Choć wielu nie widziało sensu w tego typu występie, bo kadra Franciszka Smudy nie zagrała w najmocniejszym składzie, a więc nie było nawet szans poćwiczyć trenowanych schematów, to jest jeden piłkarz, który na pewno zszedł z boiska usatysfakcjonowany - Artur Sobiech. Gracz Hannoveru 96 strzelił jedyną bramkę w tym meczu, dając Polsce zwycięstwo. Kim jest napastnik Polski i gdzie gra na co dzień?  Czego NIE ROBIĆ na DZIAŁCE? Czyli jak odpoczywać, aby inni też mogli odpocząć... Czego NIE ROBIĆ na DZIAŁCE? Czyli jak odpoczywać, aby inni też mogli odpocząć... Na wiosnę i w lecie działki położone w środku miasta wygladają jak baśniowe ogrody. Wśród różnorodnych odcieni zieleni delikatnie bieleją korony drzew owocowych usiane tysiącami kwiatów. Zakwitają tulipany, wystrzelając z ziemi wszystkimi kolorami tęczy. Co zrobić gdy dostaniesz wypowiedzenie zmieniające? Czy zmiana warunków oznacza rozwiązanie umowy o pracę? Co zrobić gdy dostaniesz wypowiedzenie zmieniające? Czy zmiana warunków oznacza rozwiązanie umowy o pracę? Pracodawca ma prawo obniżyć ci pensję albo zaproponować pracę na pół etatu zamiast całego, ale musi wręczyć tzw. wypowiedzenie zmieniające. Dowiedz się, co możesz wtedy zrobić. Zygmunt Błaszczykowski, ojciec Kuby Błaszczykowskiego. Kim był? Zygmunt Błaszczykowski, ojciec Kuby Błaszczykowskiego. Kim był? 23 maja 2012 zmarł Zygmunt Błaszczykowski, ojciec Kuby Błaszczykowskiego. To, że kojarzycie nazwisko wcale nie jest przypadkiem. Człowiek ten był ojcem kapitana reprezentacji Polski i gracza Borussii Dortmund - Jakuba Błaszczykowskiego. Kim jest i czy zrobił coś, dzięki czemu powinien być znany?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!