Historia świata. 70 tysięcy lat rozwoju cywilizacji w ośmioodcinkowej serii

Cofnijmy się w czasie o 70 tysięcy lat. Czy na Ziemi są już ludzie? Czy potrafią porozumiewać się ze sobą? Jak wyglądają, co jedzą, jak zdobywają pożywienie? Czy potrafią uszyć sobie ubrania? O narodzinach ludzkości opowiada pierwszy odcinek zrealizowanej z niezwykłym rozmachem serii „Historia świata". W kolejnych poznamy dalsze dzieje ludzkiej cywilizacji aż do dziś.Nowa seria na antenie FOKUS TV „Historia świata" przedstawia panoramę dziejów ludzkości, pokazując jej losy począwszy od jej narodzin, 70 tysięcy lat temu, po dzień dzisiejszy. Przewodnikiem w czasie i przestrzeni jest znany szkocki dziennikarz Andrew Marr, który opowiada o kluczowych momentach i postaciach w historii cywilizacji ludzkiej. Wraz z nim przypomnimy sobie najważniejsze wydarzenia w dziejach świata, przyjrzymy się największym imperiom stworzonym przez człowieka i masowym ruchom religijnym. Przywołamy w pamięci przełomowe wynalazki i największe odkrycia, jakich dokonał człowiek.

A jak to się wszystko zaczęło? W pierwszym odcinku serii przeniesiemy się do Afryki, gdzie 70 tysięcy lat temu zamieszkiwali nasi przodkowie. Pewnego dnia wyruszyli oni w drogę w poszukiwaniu nowych terytoriów, na których mogliby się osiedlić. Przekroczyli Morze Czerwone i dotarli na Półwysep Arabski. Kontynuując wędrówkę opanowywali kolejne kontynenty, odkrywając niekiedy, że na Ziemi nie są sami. Jak twierdzą naukowcy, wśród tych pierwszych podróżników znajdowała się kobieta, która stała się pramatką całej ludzkości. Kim była?

Ponad 30 tysięcy lat temu nasi przodkowie podjęli pierwszą próbę pozostawienia materialnych śladów swojego istnienia. Odnajdujemy je w jaskiniach dzisiejszej Francji – to odciski rąk i malowidła naskalne. A gdy 17 tysięcy lat temu gwałtownie ochłodził się klimat wynaleźli igłę, dzięki której mogli uszyć sobie ubrania i przetrwać trudny okres. Co było dalej? Dalsze losy ludzkości zobaczycie w kolejnych odcinkach „Historii świata".

Redakcja 23/09/2014

Zobacz też

DOMINIK ŻYCKI MÓWI: Jak buduje się dziś nowoczesne pomosty? Zobacz, jak są urządzone nowoczesne mariny! DOMINIK ŻYCKI MÓWI: Jak buduje się dziś nowoczesne pomosty? Zobacz, jak są urządzone nowoczesne mariny! Kiedy wpływamy do portu o bezpieczeństwie i wygodzie postoju w nim decyduje jakość pomostów, do których zacumujemy. Gdy powstają nowe porty i mariny ich właściciele powinni zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni dobór tych urządzeń. Jakie są nowoczesne pomosty? DOMINIK ŻYCKI RADZI: JAK NAWIGOWAĆ w normalnym PC-cie? DOMINIK ŻYCKI RADZI: JAK NAWIGOWAĆ w normalnym PC-cie? W każdym rejsie morskim niezbędne jest prowadzenie precyzyjnej nawigacji, to podstawa naszego bezpieczeństwa. Na współczesnych jachtach turystycznych instalowane są wyspecjlizowane urządzenia nawigacyjne, wyposażone w niezbędne na danym akwenie mapy. DOMINIK ŻYCKI RADZI: Nawigacja z iPhone'm. JAK NAWIGOWAĆ z produktem Apple na morzu? DOMINIK ŻYCKI RADZI: Nawigacja z iPhone'm. JAK NAWIGOWAĆ z produktem Apple na morzu? Powszechność dostępu do wszelkiego rodzaju smartfonów spowodowała, że zaczęto wykorzystywać je jako pomoce nawigacyjne. Dlatego oprogramowanie kultowego odtwarzacza multimedialnego iPhone jest stale rozszerzane. Jedną z najnowszych aplikacji jest stworzony specjalnie dla żeglarzy „myLog”. DOMINIK ŻYCKI RADZI: JAK ekologicznie WALCZYĆ z zarastaniem dna? JAK CHRONIĆ jacht? DOMINIK ŻYCKI RADZI: JAK ekologicznie WALCZYĆ z zarastaniem dna? JAK CHRONIĆ jacht? Farby i lakiery od lat uważane są za produkty nieekologiczne. Kto żeglował, ten pewnie zwrócił uwagę na to, że dna wszystkich jachtów i wszlekiego rodzjau łódek są od spodu pomalowane specjalną farbą zabezpieczającą przed porastaniem, czyli przyklejaniem się glonów, i przyczepianiem skorupiaków.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!