Historia świata. 70 tysięcy lat rozwoju cywilizacji w ośmioodcinkowej serii

Cofnijmy się w czasie o 70 tysięcy lat. Czy na Ziemi są już ludzie? Czy potrafią porozumiewać się ze sobą? Jak wyglądają, co jedzą, jak zdobywają pożywienie? Czy potrafią uszyć sobie ubrania? O narodzinach ludzkości opowiada pierwszy odcinek zrealizowanej z niezwykłym rozmachem serii „Historia świata". W kolejnych poznamy dalsze dzieje ludzkiej cywilizacji aż do dziś.Nowa seria na antenie FOKUS TV „Historia świata" przedstawia panoramę dziejów ludzkości, pokazując jej losy począwszy od jej narodzin, 70 tysięcy lat temu, po dzień dzisiejszy. Przewodnikiem w czasie i przestrzeni jest znany szkocki dziennikarz Andrew Marr, który opowiada o kluczowych momentach i postaciach w historii cywilizacji ludzkiej. Wraz z nim przypomnimy sobie najważniejsze wydarzenia w dziejach świata, przyjrzymy się największym imperiom stworzonym przez człowieka i masowym ruchom religijnym. Przywołamy w pamięci przełomowe wynalazki i największe odkrycia, jakich dokonał człowiek.

A jak to się wszystko zaczęło? W pierwszym odcinku serii przeniesiemy się do Afryki, gdzie 70 tysięcy lat temu zamieszkiwali nasi przodkowie. Pewnego dnia wyruszyli oni w drogę w poszukiwaniu nowych terytoriów, na których mogliby się osiedlić. Przekroczyli Morze Czerwone i dotarli na Półwysep Arabski. Kontynuując wędrówkę opanowywali kolejne kontynenty, odkrywając niekiedy, że na Ziemi nie są sami. Jak twierdzą naukowcy, wśród tych pierwszych podróżników znajdowała się kobieta, która stała się pramatką całej ludzkości. Kim była?

Ponad 30 tysięcy lat temu nasi przodkowie podjęli pierwszą próbę pozostawienia materialnych śladów swojego istnienia. Odnajdujemy je w jaskiniach dzisiejszej Francji – to odciski rąk i malowidła naskalne. A gdy 17 tysięcy lat temu gwałtownie ochłodził się klimat wynaleźli igłę, dzięki której mogli uszyć sobie ubrania i przetrwać trudny okres. Co było dalej? Dalsze losy ludzkości zobaczycie w kolejnych odcinkach „Historii świata".

Redakcja 23/09/2014

Zobacz też

Czy wiesz, że porywa się kobiety, żeby je ZMUSIĆ DO MAŁŻEŃSTWA? Dowiedz się, czy prawo na to zezwala? Czy wiesz, że porywa się kobiety, żeby je ZMUSIĆ DO MAŁŻEŃSTWA? Dowiedz się, czy prawo na to zezwala? Przypadki porwania i zmuszenia przemocą do zawarcia małżeństwa zdarzają się nawet w cywilizowanych krajach. Dlatego prawo nie pozostaje bierne i reguluje nawet tak niecodzienne przypadki. Ślub to sakrament, który jest oparty na wolnej woli. Wymuszenie zgody unieważnia zawarcie małżeństwa.  Kto nie może ubiegać się o zasiłek rodzinny? Kto nie może ubiegać się o zasiłek rodzinny? Zasiłek rodzinny nie przysługuje tym wszystkim rodzinom, które przekraczają kryterium dochodowe 504 zł na osobę lub 580 zł, gdy w rodzinie jest niepełnosprawne dziecko. Czasem zasiłek nie przysługuje również wtedy, gdy minimum dochodowe nie zostało przekroczone, np. dzieciom, które są na utrzymaniu całodobowych instytucji opiekuńczych, jak dom dziecka czy rodzina zastępcza, a także wtedy, gdy osobie samotnej nie zostały przyznane alimenty. Zobacz, kiedy jeszcze nie przysługuje zasiłek rodzinny na utrzymanie dziecka. Komu przysługuje zasiłek rodzinny? Komu przysługuje zasiłek rodzinny? To, czy kwalifikujesz się do zasiłku rodzinnego, zależy od twoich dochodów. Przy uwzględnianiu prawa do zasiłku rodzinnego liczy się dochód na osobę w rodzinie. Zasiłek przysługuje wtedy, gdy na członka w rodzinie nie przekracza on miesięcznie 504 zł netto, a gdy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne – 583 zł netto. Kryterium dochodowe to jednak nie wszystko. Zobacz, jakie jeszcze trzeba spełnić warunki, żeby otrzymać zasiłek rodzinny. Jak składać wnioski o świadczenia rodzinne? Jak składać wnioski o świadczenia rodzinne? Wniosek o zasiłek rodzinny składa się w urzędzie gminy, miasta, ośrodku pomocy społecznej właściwym ze względu na miejsce zamieszkania petenta. W praktyce wystarczy wyszukać najbliższy OPS i zapytać pracownika socjalnego o konkretne miejsce składania wniosków do otrzymania świadczenia rodzinnego.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!