Historia świata. 70 tysięcy lat rozwoju cywilizacji w ośmioodcinkowej serii

Cofnijmy się w czasie o 70 tysięcy lat. Czy na Ziemi są już ludzie? Czy potrafią porozumiewać się ze sobą? Jak wyglądają, co jedzą, jak zdobywają pożywienie? Czy potrafią uszyć sobie ubrania? O narodzinach ludzkości opowiada pierwszy odcinek zrealizowanej z niezwykłym rozmachem serii „Historia świata". W kolejnych poznamy dalsze dzieje ludzkiej cywilizacji aż do dziś.Nowa seria na antenie FOKUS TV „Historia świata" przedstawia panoramę dziejów ludzkości, pokazując jej losy począwszy od jej narodzin, 70 tysięcy lat temu, po dzień dzisiejszy. Przewodnikiem w czasie i przestrzeni jest znany szkocki dziennikarz Andrew Marr, który opowiada o kluczowych momentach i postaciach w historii cywilizacji ludzkiej. Wraz z nim przypomnimy sobie najważniejsze wydarzenia w dziejach świata, przyjrzymy się największym imperiom stworzonym przez człowieka i masowym ruchom religijnym. Przywołamy w pamięci przełomowe wynalazki i największe odkrycia, jakich dokonał człowiek.

A jak to się wszystko zaczęło? W pierwszym odcinku serii przeniesiemy się do Afryki, gdzie 70 tysięcy lat temu zamieszkiwali nasi przodkowie. Pewnego dnia wyruszyli oni w drogę w poszukiwaniu nowych terytoriów, na których mogliby się osiedlić. Przekroczyli Morze Czerwone i dotarli na Półwysep Arabski. Kontynuując wędrówkę opanowywali kolejne kontynenty, odkrywając niekiedy, że na Ziemi nie są sami. Jak twierdzą naukowcy, wśród tych pierwszych podróżników znajdowała się kobieta, która stała się pramatką całej ludzkości. Kim była?

Ponad 30 tysięcy lat temu nasi przodkowie podjęli pierwszą próbę pozostawienia materialnych śladów swojego istnienia. Odnajdujemy je w jaskiniach dzisiejszej Francji – to odciski rąk i malowidła naskalne. A gdy 17 tysięcy lat temu gwałtownie ochłodził się klimat wynaleźli igłę, dzięki której mogli uszyć sobie ubrania i przetrwać trudny okres. Co było dalej? Dalsze losy ludzkości zobaczycie w kolejnych odcinkach „Historii świata".

Redakcja 23/09/2014

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!