Hiroshima: dzień po – wspomnienia ofiar i materiały z archiwów amerykańskiej armii związane ze zrzuceniem bomby atomowej

Bombardowanie atomowe Hiroszimy w dniu 6 sierpnia 1945 roku na zawsze zmieniło świat. W pierwszej chwili po wybuchu bomba zabiła aż trzydzieści procent populacji miasta, czyli około 80 tysięcy mieszkańców. Film „Hiroshima: dzień po" przedstawia wspomnienia ofiar i materiały z archiwów dokumentujące tamte dni.
„Hiroshima: dzień po" to dokument, przedstawiający historię pierwszej bomby atomowej z perspektywy osobistych i całkowicie różnych punktów widzenia: świadectwa osób ocalałych oraz personelu wojskowego wysłanego do Hiroszimy. Dramatyczne wspomnienia świadków i materiały z archiwów amerykańskiej armii odsłaniają grozę zniszczeń i cierpienia po wybuchu bomby atomowej.

W filmie zabierze głos m.in. Amerykanin Morris Jeppson, który osobiście uczestniczył w akcji i był obecny na pokładzie samolotu Enola Gay B-29 lecącego do Japonii. W 1945 roku miał 23 lata. Wysłuchamy też relacji Japończyków, którzy w chwili wybuchu mieli po kilkanaście lat: Shigeko Sasamori i Takashi Tanemori. Swoją historię opowie również Koko Tanimoto Kondo, która w dniu wybuchu była zaledwie ośmiomiesięcznym niemowlęciem. Detonacja bomby pozostawiła w jej organizmie nieusuwalny ślad. Dowiemy się wreszcie, jak funkcjonuje program ABCC, w ramach którego regularnym badaniom poddawane jest 120 tysięcy osób, które przeżyły wybuch bomby oraz gromadzone są informacje o zmianach, jakie w organizmie ludzkim spowodowała eksplozja.


 

Redakcja 25/08/2014

Zobacz też

Róże, tulipany, storczyki czy konwalie - jakimi kwiatami obdarować kobietę? Róże, tulipany, storczyki czy konwalie - jakimi kwiatami obdarować kobietę? Nieważne, czy zamierzasz obdarować kobietę jednym kwiatem czy bukietem wartym fortunę. Ważne, by gest sprawił radość. Większość pań lubi kwiaty i z przyjemnością przyjmie je bez względu na nich rodzaj. Jednak warto się postarać, by bukiet wsbudził zachwyt, a nie konsternację. Jakie kwiaty wybrać, jak je zaprezentować, by dały wiele radości osobie obdarowanej NOWY IPAD - jakie nowości wprowadziła firma APPLE? Co się zmieniło w tablecie? NOWY IPAD - jakie nowości wprowadziła firma APPLE? Co się zmieniło w tablecie? Nowy iPad zaprezentowany przez Apple będzie oferowany pod marką iPad, a nie jak wcześniej przypuszczano iPad 3 czy iPad HD. Jakie zmiany wprowadziła firma  Apple do tabletu? Co w nim nowego? Włodzimierz Smolarek - sylwetka piłkarza reprezentacji Polski i trenera młodzieżówki Feyenoordu. Kim był ojciec Ebiego Smolarka? Włodzimierz Smolarek - sylwetka piłkarza reprezentacji Polski i trenera młodzieżówki Feyenoordu. Kim był ojciec Ebiego Smolarka? Włodzimierz Smolarek zmarł 7 marca 2012 roku, był jednym z najwybitniejszych zawodników w historii polskiej piłki. Już za życia stał się legendą drużyn takich jak Widzew Łódź czy Feyenoord Rotterdam. Polscy fani kochali Smolarka za ambicję i wielkie serce do walki na boisku. Jaki był Włodzimierz Smolarek? Poznaj sylwetkę ojca Ebiego Smolarka.  Życzenia na Dzień Chłopaka. Czego życzyć koledze, czego ukochanemu? Życzenia na Dzień Chłopaka. Czego życzyć koledze, czego ukochanemu? Dzień Chłopaka 30 września to moment, gdy należy pomyśleć o zaprzyjaźnionych i bliskich sercu młodych panach. Zobacz, jak złożyć życzenia mężczyźnie. Poznaj zabawne wierszyki, które idealnie nadają się do wysłania w jednym SMS-ie! Oto jak zabawnie napisać do chłopaka.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!