Hiroshima: dzień po – wspomnienia ofiar i materiały z archiwów amerykańskiej armii związane ze zrzuceniem bomby atomowej

Bombardowanie atomowe Hiroszimy w dniu 6 sierpnia 1945 roku na zawsze zmieniło świat. W pierwszej chwili po wybuchu bomba zabiła aż trzydzieści procent populacji miasta, czyli około 80 tysięcy mieszkańców. Film „Hiroshima: dzień po" przedstawia wspomnienia ofiar i materiały z archiwów dokumentujące tamte dni.
„Hiroshima: dzień po" to dokument, przedstawiający historię pierwszej bomby atomowej z perspektywy osobistych i całkowicie różnych punktów widzenia: świadectwa osób ocalałych oraz personelu wojskowego wysłanego do Hiroszimy. Dramatyczne wspomnienia świadków i materiały z archiwów amerykańskiej armii odsłaniają grozę zniszczeń i cierpienia po wybuchu bomby atomowej.

W filmie zabierze głos m.in. Amerykanin Morris Jeppson, który osobiście uczestniczył w akcji i był obecny na pokładzie samolotu Enola Gay B-29 lecącego do Japonii. W 1945 roku miał 23 lata. Wysłuchamy też relacji Japończyków, którzy w chwili wybuchu mieli po kilkanaście lat: Shigeko Sasamori i Takashi Tanemori. Swoją historię opowie również Koko Tanimoto Kondo, która w dniu wybuchu była zaledwie ośmiomiesięcznym niemowlęciem. Detonacja bomby pozostawiła w jej organizmie nieusuwalny ślad. Dowiemy się wreszcie, jak funkcjonuje program ABCC, w ramach którego regularnym badaniom poddawane jest 120 tysięcy osób, które przeżyły wybuch bomby oraz gromadzone są informacje o zmianach, jakie w organizmie ludzkim spowodowała eksplozja.


 

Redakcja 22/06/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!