Hipopotam kawałek po kawałku – co dzieje się z ciałem hipopotama po jego śmierci?

Zambia. Rzeka Luangawa. To właśnie tu, w samym sercu dzikiej Afryki Mark Evans przeprowadził pasjonujący eksperyment – przez dwa tygodnie obserwował ciało zdechłego hipopotama, żeby dowiedzieć się, co dokładnie będzie się działo ze zwłokami olbrzyma i jak dzikie zwierzęta poradzą sobie z jego konsumpcją.Lamparty, lwy, krokodyle, hieny, miodowe borsuki, krokodyle, marabuty. Nad brzegami rzeki Luangawy w Zambii żyją niezliczone gatunki dzikich afrykańskich zwierząt. Dzień po dniu, wszystkie bez wyjątku, muszą zdobywać pożywienie, walcząc z konkurencją i z nie zawsze sprzyjającą im przyrodą.

Zdechły hipopotam to nie lada gratka dla wielu z żyjących tam stworzeń! Jakie strategie zastosują, żywiąc się jego mięsem? Kto jako pierwszy skosztuje jego skóry? Jak przybyłe na miejsce zwierzęta dotrą do smacznego hipopotamiego mięsa? Którym z uczestników uczty uda się nie tylko najeść się do syta, ale także zabrać trochę smacznego pożywienia na zapas?

W trakcie pasjonującego eksperymentu, polegającego na trwającej dwa tygodnie obserwacji zdechłego hipopotama, Mark Evans, któremu towarzyszyła grupa naukowców i specjalistów, odkrył szereg nieznanych dotąd zaskakujących zachowań dzikich afrykańskich zwierząt, poznał strategie, jakie stosują zdobywając pożywienie, a przede wszystkim przekonał się, jak inteligentne potrafią być dzikie afrykańskie drapieżniki.

Redakcja 16/11/2014

Zobacz też

Robert Lewandowski - kim jest, co osiągnął? Borussia Dortmund-Real Madryt Robert Lewandowski - kim jest, co osiągnął? Borussia Dortmund-Real Madryt Robert Lewandowski  -  „Lewy” jak nazywają go koledzy z drużyny ma wszystko czego potrzebuje wielkiej klasy napastnik: świetne warunki fizycznie, znakomity przegląd pola, i dobrą technikę użytkową. Ostatnim meczem (24.04.2013) Borussia Dortmund - Real Madryt pokazał, że jest wielkim strzelcem - jego  4 gole sprawiły, że mówiąc o meczu półfinałowym mówi się: mecz Lewandowski-Real Madryt Jak czyścić srebro? Domowe sposoby na czyszczenie srebra Jak czyścić srebro? Domowe sposoby na czyszczenie srebra Czym należy czyścić srebro? Biżuteria i srebrne sztućce, nawet gdy nie są używane, tracą połysk, okrywają się ciemnym nalotem. Co zrobić, by przywrócić im blask? Jest na to kilka prostych sposobów. Prezentujemy domowe sposoby na czyszczenie srebra. Sprawdź proste metody. Podróż na Marsa w jedną stronę. Poszukiwani ochotnicy. Jaki cel wyprawy na Marsa? Podróż na Marsa w jedną stronę. Poszukiwani ochotnicy. Jaki cel wyprawy na Marsa? Lot na Marsa w jedną stronę, bez możliwości powrotu. Zadanie: zasiedlić planetę - to niebywała okazja dla odważnych ludzi. Holenderska firma poszukuje śmiałków, którzy byliby gotowi polecieć na Marsa. Mówimy jaki jest cel wyprawy na Marsa? Jak uchronić psa przed boreliozą i innymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze? Jak uchronić psa przed boreliozą i innymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze? Jeśli jeszcze nie zaszczepiliśmy psa przed kleszczami, trzeba pamiętać, żeby przed każdym spacerem dokładnie zabezpieczyć naszego pupila. Jak uchronić psa przed kleszczami? Jakie preparaty i inne środki bezpieczeństwa są wskazane? Czy warto szczepić psa?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!