Hipopotam kawałek po kawałku – co dzieje się z ciałem hipopotama po jego śmierci?

Zambia. Rzeka Luangawa. To właśnie tu, w samym sercu dzikiej Afryki Mark Evans przeprowadził pasjonujący eksperyment – przez dwa tygodnie obserwował ciało zdechłego hipopotama, żeby dowiedzieć się, co dokładnie będzie się działo ze zwłokami olbrzyma i jak dzikie zwierzęta poradzą sobie z jego konsumpcją.Lamparty, lwy, krokodyle, hieny, miodowe borsuki, krokodyle, marabuty. Nad brzegami rzeki Luangawy w Zambii żyją niezliczone gatunki dzikich afrykańskich zwierząt. Dzień po dniu, wszystkie bez wyjątku, muszą zdobywać pożywienie, walcząc z konkurencją i z nie zawsze sprzyjającą im przyrodą.

Zdechły hipopotam to nie lada gratka dla wielu z żyjących tam stworzeń! Jakie strategie zastosują, żywiąc się jego mięsem? Kto jako pierwszy skosztuje jego skóry? Jak przybyłe na miejsce zwierzęta dotrą do smacznego hipopotamiego mięsa? Którym z uczestników uczty uda się nie tylko najeść się do syta, ale także zabrać trochę smacznego pożywienia na zapas?

W trakcie pasjonującego eksperymentu, polegającego na trwającej dwa tygodnie obserwacji zdechłego hipopotama, Mark Evans, któremu towarzyszyła grupa naukowców i specjalistów, odkrył szereg nieznanych dotąd zaskakujących zachowań dzikich afrykańskich zwierząt, poznał strategie, jakie stosują zdobywając pożywienie, a przede wszystkim przekonał się, jak inteligentne potrafią być dzikie afrykańskie drapieżniki.

Redakcja 16/11/2014

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!