Henryk VIII. Umysł tyrana - odc. 4 - dwulicowy, bezwzględny i konsekwentny władca na drodze do pełnej niezależności

Dworzanie, którzy pomogli Cromwellowi dać Annie nadzieję, że schizma z kościołem katolickim nie dojdzie do skutku poczują się wykorzystani. Henryk VIII nie zamierza zrezygnować z supremacji, którą dał mu konflikt z papieżem...

Niszczenie klasztorów przebiega w szybkim tempie, a zagrabione w nich łupy wpływają do kasy króla. Nawet kolegia Oxford i Cambridge są zagrożone, Henryk VIII zaś poślubia już trzecią królową - Jane Seymour. Ale niszczeniem katolicyzmu król doprowadził do izolacji Anglii za granicą i buntu w kraju. Odpowiedź Henryka VIII ukazała jego najbardziej obłudne i bezwzględne zachowania. Zwabił przywódcę buntowników do Londynu  obietnicą rozmów, a następnie skazał go na powieszenie i poćwiartowanie.

Prywatne życie Henryka było wcale nie mniej burzliwe. Śmierć Jane Seymour pozbawiła go ktoś, kogo naprawdę lubił, który dał mu męskiego potomka, którego tak pragnął. Kolejne małżeństwo zawarł z Katherine Howard - na krótko ponownie zapłonął w nim ogień pożądania, ale jej platoniczny romans z młodym dworzaninem zmienił ja w kolejną ofiarą intryg politycznych. Badania archiwalne  ujawniły całą historię  jej tragicznego losu.

Król Henryk starzał się, coraz  bardziej chory i bardziej niebezpieczny dla ludzi wokół niego. Król był coraz bardziej zajęty tworzeniem nowej angielskiej tożsamości -  niezależnego narodu, bardzo liczącego się w  Europie. Budową masywnych fortyfikacji nadbrzeżnych dał  konkretny wyraz swoich uczuć, podobnie jak rozbudową marynarki. Henryk odziedziczył angielską koronę po słabych władcach  i zmienił swoją władzę w narzędzie o niespotykanej mocy, a następnie sprawował ją tak, że odmienił na zawsze charakter Anglii i Anglików. Przy okazji nie wahał się zniszczyć każdego, kto stanął mu na drodze!

 

 

Redakcja 02/06/2014

Podobne

Henryk VIII. Umysł tyrana - odc. 4 - dwulicowy, bezwzględny i konsekwentny władca na drodze do pełnej niezależności Henryk VIII. Umysł tyrana - odc. 4 - dwulicowy, bezwzględny i konsekwentny władca na drodze do pełnej niezależności Dworzanie, którzy pomogli Cromwellowi dać Annie nadzieję, że schizma z kościołem katolickim nie dojdzie do skutku poczują się wykorzystani. Henryk VIII nie zamierza zrezygnować z supremacji, którą dał mu konflikt z papieżem... Henryk VIII. Umysł tyrana, odc. 1 - dzieciństwo i młodość przyszłego króla Anglii Henryk VIII. Umysł tyrana, odc. 1 - dzieciństwo i młodość przyszłego króla Anglii Objęcie tronu przez Henryka VIII powitano w państwie z wielką radością. Wysoki, wysportowany i przystojny osiemnastolatek był przeciwieństwem swojego ojca, srogiego, ponurego, bezwzględnego władcy. Zmiana napełniła poddanych nadzieją na lepszą przyszłość. Jednak 38 lat później, w chwili śmierci króla nikt nie miał już złudzeń co do tego, że nadzieje były płonne. W trakcie swojego panowania Henryk VIII zyskał reputację despotycznego i bezwzględnego władcy. Jak to się stało, że tak bardzo się zmienił? Henryk VIII. Umysł tyrana - odc. 2 - wojenne czyny Henryka VIII Henryk VIII. Umysł tyrana - odc. 2 - wojenne czyny Henryka VIII Objęcie tronu przez Henryka VIII powitano z wielką radością. Wysoki, wysportowany i przystojny osiemnastolatek był przeciwieństwem swojego ojca, srogiego, ponurego, bezwzględnego władcy. Zmiana napełniła poddanych nadzieją na lepszą przyszłość. Jednak 38 lat później, w chwili śmierci króla nikt nie miał już złudzeń co do tego, że nadzieje były płonne. W trakcie swojego panowania Henryk VIII zyskał reputację despotycznego i bezwzględnego władcy. Jak to się stało, że tak bardzo się zmienił? Henryk VIII. Umysł tyrana - odc. 3. Szalona miłość, która wstrząsnęła kościołem Henryk VIII. Umysł tyrana - odc. 3. Szalona miłość, która wstrząsnęła kościołem Sławne i niesławne matrymonialne perypetie Henryka VIII znane są wszystkim. Historia jego małżeństw i podbojów jest jedną z najchętniej opowiadanych narracji o miłosnych przygodach władców. O królu słyszeli wszyscy, lecz czy na pewno dobrze go znamy? Oto Henryk VIII - biografia króla Anglii w latach 1509-1547 przedstawiona w czteroodcinkowym miniserialu, w którym przewodnikiem po życiu i czynach władcy będzie historyk i znawca dynastii Tudorów David Starkey.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!