Henryk VIII. Umysł tyrana - odc. 3. Szalona miłość, która wstrząsnęła kościołem

Sławne i niesławne matrymonialne perypetie Henryka VIII znane są wszystkim. Historia jego małżeństw i podbojów jest jedną z najchętniej opowiadanych narracji o miłosnych przygodach władców. O królu słyszeli wszyscy, lecz czy na pewno dobrze go znamy? Oto Henryk VIII - biografia króla Anglii w latach 1509-1547 przedstawiona w czteroodcinkowym miniserialu, w którym przewodnikiem po życiu i czynach władcy będzie historyk i znawca dynastii Tudorów David Starkey.Jeden z międzynarodowych autorytetów jeżeli chodzi o dynastię Tudorów, znawca Henryka VIII i popularyzator wiedzy o nim David Starkey prezentuje rezultaty skrupulatnej analizy materiałów dokumentujących życie monarchy. Podróżując po Europie gromadzi rękopisy, obrazy i obiekty związane z angielskim władcą, by stworzyć obraz człowieka, jakim był Henryk VIII. Wśród badanych przez niego dokumentów znajdą się materiały takie jak osobiste listy Henryka do kobiet, które kochał, korespondencja między monarchą a buntownikami, sprawozdania finansowe oraz zapisy komponowanej przez niego muzyki. Dokumenty pozwolą lepiej poznać monarchę i ukazać go z nieznanej dotąd perspektywy, a także zrozumieć wagę decyzji, jakie podejmował i rolę, jaką odegrał w ukształtowaniu się brytyjskiego państwa.

W trzecim odcinku serii poznamy Henryka jako człowieka, który potrafił zakochać się do szaleństwa i walczyć o swoje uczucie.

Henryk zwrócił uwagę na Annę Boleyn w 1526 roku. Z początku odczuwał tylko pożądanie, które jednak z czasem przerodziło się w żarliwą miłość. Król był bliski szaleństwa. Gdy Anna odmówiła zostania jego metresą, Henryk zadecydował, że się z nią ożeni. Na drodze stali mu jednak Katarzyna - jego żona oraz papież, który odmówił anulowania małżeństwa. Batalia z Klemensem VII o unieważnienie związku trwała aż sześć lat, w trakcie których Henryk gruntownie przemyślał sobie kwestie relacji między kościołem a monarchią i podjął decyzję, by samemu stać się głową kościoła. Bo kto w istocie powinien sprawować władzę nad duszami i majątkami ludzi w jego własnym kraju? Czy rzeczywiście powinien być to papież - głowa obcego państwa?

Jakiś czas po ślubie Anna zwróciła się przeciwko ministrowi królewskiemu Thomasowi Cromwellowi. Doradca Henryka VIII wiedział, jak silny wpływ małżonka ma na Henryka i że jeśli nie podejmie zdecydowanych działań - straci wszystko. Przekonał Henryka, że to nie on, lecz Anna Boleyn jest jego największym wrogiem. W 1536 roku, 3 lata po ślubie Anna została stracona.

 

Redakcja 27/01/2015

Zobacz też

9 kompania. Rosyjskie mięso armatnie w Afganistanie 9 kompania. Rosyjskie mięso armatnie w Afganistanie Zrealizowany z ogromnym rozmachem megahit w reżyserii Fiodora Bondarczuka opowiada o radzieckich działaniach wojennych w Afganistanie w latach 80. XX wieku. Bohaterów poznajemy podczas ćwiczeń w obozie szkoleniowym. Młodzi chłopcy przyjechali z całego kraju, zostawili swoje rodziny i domy, aby walczyć w obronie ojczyzny. Narzekają na trudne i wyczerpujące przygotowania, choć większość z nich to prawdziwi twardziele. Nie spodziewają się jednak, że najgorsze dopiero przed nimi. Wojna po rosyjsku. Fakty i mity ws. walk w Osetii Południowej Wojna po rosyjsku. Fakty i mity ws. walk w Osetii Południowej „Wojna po rosyjsku” to niezwykły reportaż o wojnie w Osetii Południowej z 2008 roku, prowadzonej między wojskami gruzińskimi a połączonymi siłami rosyjskimi i separatystycznej Osetii. Autorzy – Olga Konska i Andriej Niekrasow – odsłaniają kulisy i historyczny kontekst tego głośnego konfliktu, ale też pokazują jak kształtuje się „fakty” pokazywane w telewizyjnych serwisach informacyjnych i na pierwszych stronach gazet. Biesy po latach: Andrzej Wajda w teatrze. Dokument o wielkim reżyserze. ZDJĘCIA, TRAILER Biesy po latach: Andrzej Wajda w teatrze. Dokument o wielkim reżyserze. ZDJĘCIA, TRAILER Film dokumentalny „Biesy po latach” odsłania kulisy realizacji fenomenalnego spektaklu „Biesy” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Przedstawienie oparte na powieści Fiodora Dostojewskiego w adaptacji Alberta Camusa to największe dokonanie Wajdy na niwie teatru; dość powiedzieć, że nie schodziło z afisza przez 14 lat! W filmie zaprezentowano archiwalne fragmenty sceniczne, wypowiedzi aktorów oraz wspomnienia Wajdy. Starożytni kosmici. Czy przed tysiącami lat Ziemię odwiedzali obcy? WIDEO Starożytni kosmici. Czy przed tysiącami lat Ziemię odwiedzali obcy? WIDEO Świat od lat elektryzują doniesienia o niezidentyfikowanych obiektach latających i bliskich spotkaniach z obcymi. Istnieją przypuszczenia, że podobne sytuacje miały miejsce w dalekiej przeszłości. Nie tylko nasi przodkowie, ale nawet dinozaury mogły mieć do czynienia z nieproszonymi gośćmi z kosmosu.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!