Henryk VIII. Umysł tyrana - odc. 3. Szalona miłość, która wstrząsnęła kościołem

Sławne i niesławne matrymonialne perypetie Henryka VIII znane są wszystkim. Historia jego małżeństw i podbojów jest jedną z najchętniej opowiadanych narracji o miłosnych przygodach władców. O królu słyszeli wszyscy, lecz czy na pewno dobrze go znamy? Oto Henryk VIII - biografia króla Anglii w latach 1509-1547 przedstawiona w czteroodcinkowym miniserialu, w którym przewodnikiem po życiu i czynach władcy będzie historyk i znawca dynastii Tudorów David Starkey.Jeden z międzynarodowych autorytetów jeżeli chodzi o dynastię Tudorów, znawca Henryka VIII i popularyzator wiedzy o nim David Starkey prezentuje rezultaty skrupulatnej analizy materiałów dokumentujących życie monarchy. Podróżując po Europie gromadzi rękopisy, obrazy i obiekty związane z angielskim władcą, by stworzyć obraz człowieka, jakim był Henryk VIII. Wśród badanych przez niego dokumentów znajdą się materiały takie jak osobiste listy Henryka do kobiet, które kochał, korespondencja między monarchą a buntownikami, sprawozdania finansowe oraz zapisy komponowanej przez niego muzyki. Dokumenty pozwolą lepiej poznać monarchę i ukazać go z nieznanej dotąd perspektywy, a także zrozumieć wagę decyzji, jakie podejmował i rolę, jaką odegrał w ukształtowaniu się brytyjskiego państwa.

W trzecim odcinku serii poznamy Henryka jako człowieka, który potrafił zakochać się do szaleństwa i walczyć o swoje uczucie.

Henryk zwrócił uwagę na Annę Boleyn w 1526 roku. Z początku odczuwał tylko pożądanie, które jednak z czasem przerodziło się w żarliwą miłość. Król był bliski szaleństwa. Gdy Anna odmówiła zostania jego metresą, Henryk zadecydował, że się z nią ożeni. Na drodze stali mu jednak Katarzyna - jego żona oraz papież, który odmówił anulowania małżeństwa. Batalia z Klemensem VII o unieważnienie związku trwała aż sześć lat, w trakcie których Henryk gruntownie przemyślał sobie kwestie relacji między kościołem a monarchią i podjął decyzję, by samemu stać się głową kościoła. Bo kto w istocie powinien sprawować władzę nad duszami i majątkami ludzi w jego własnym kraju? Czy rzeczywiście powinien być to papież - głowa obcego państwa?

Jakiś czas po ślubie Anna zwróciła się przeciwko ministrowi królewskiemu Thomasowi Cromwellowi. Doradca Henryka VIII wiedział, jak silny wpływ małżonka ma na Henryka i że jeśli nie podejmie zdecydowanych działań - straci wszystko. Przekonał Henryka, że to nie on, lecz Anna Boleyn jest jego największym wrogiem. W 1536 roku, 3 lata po ślubie Anna została stracona.

 

Redakcja 27/01/2015

Zobacz też

Czy rozmiar biustu ma wpływ na życie erotyczne? Czy wielkość ma wpływ na jakość i ilość? Czy rozmiar biustu ma wpływ na życie erotyczne? Czy wielkość ma wpływ na jakość i ilość? Tak. Wielkość piersi ma ogromy wpływ na życie erotyczne kobiet. W końcu to ich rozmiar decyduje o kobiecości, kobiecość o atrakcyjności erotycznej, ona zaś o występowaniu lub niewystępowaniu życia erotycznego i w przypadku występowania o tym, czy jest udane, czy nie. Jak się nie dać omamić takim uproszczonym sądom? Jak się dać zwieść popularnym a nie zawsze mądrym przekonaniom? Jak  rozmiar biustu wpływa na życie erotyczne? Jak flirtować? 10 sposobów na flirtowanie Jak flirtować? 10 sposobów na flirtowanie Flirtowanie to sztuka, jednak sztuka nietrudna. Warto więc poznać jej tajniki, które z pewnością ułatwią ci zbliżenie się do interesującego cię mężczyzny. Jak flirtować aby stać się mistrzynią kokieterii? Poznaj 10 sposobów, które sprawią, że żaden mężczyzna ci się nie oprze. KIM JEST para architektów - Natalia Nguyen i Tomasz Roy-Szabelewski? KIM JEST para architektów - Natalia Nguyen i Tomasz Roy-Szabelewski? Natalia Nguyen i Tomasz Roy-Szabelewski to prowadzący nowego programu TVN „Pan i Pani House”. Mają oni za zadanie pomóc małżeństwom i parom w remoncie i atrakcyjnej aranżacji domu, zakładając przy tym, że budżet oferowany przez uczestników jest bardzo ograniczony. Kim są prowadzący program "Pan i Pani House"? Chłodziarka czy chłodziarkozamrażarka - która lodówka lepsza? Chłodziarka czy chłodziarkozamrażarka - która lodówka lepsza? Lodówka posłuży ci dłużej niż samochód. Zanim ją kupisz, rozważ wszystkie za i przeciw. Zdefiniuj swoje potrzeby i sprawdź koszty.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!