Henryk VIII. Umysł tyrana - odc. 3. Szalona miłość, która wstrząsnęła kościołem

Sławne i niesławne matrymonialne perypetie Henryka VIII znane są wszystkim. Historia jego małżeństw i podbojów jest jedną z najchętniej opowiadanych narracji o miłosnych przygodach władców. O królu słyszeli wszyscy, lecz czy na pewno dobrze go znamy? Oto Henryk VIII - biografia króla Anglii w latach 1509-1547 przedstawiona w czteroodcinkowym miniserialu, w którym przewodnikiem po życiu i czynach władcy będzie historyk i znawca dynastii Tudorów David Starkey.Jeden z międzynarodowych autorytetów jeżeli chodzi o dynastię Tudorów, znawca Henryka VIII i popularyzator wiedzy o nim David Starkey prezentuje rezultaty skrupulatnej analizy materiałów dokumentujących życie monarchy. Podróżując po Europie gromadzi rękopisy, obrazy i obiekty związane z angielskim władcą, by stworzyć obraz człowieka, jakim był Henryk VIII. Wśród badanych przez niego dokumentów znajdą się materiały takie jak osobiste listy Henryka do kobiet, które kochał, korespondencja między monarchą a buntownikami, sprawozdania finansowe oraz zapisy komponowanej przez niego muzyki. Dokumenty pozwolą lepiej poznać monarchę i ukazać go z nieznanej dotąd perspektywy, a także zrozumieć wagę decyzji, jakie podejmował i rolę, jaką odegrał w ukształtowaniu się brytyjskiego państwa.

W trzecim odcinku serii poznamy Henryka jako człowieka, który potrafił zakochać się do szaleństwa i walczyć o swoje uczucie.

Henryk zwrócił uwagę na Annę Boleyn w 1526 roku. Z początku odczuwał tylko pożądanie, które jednak z czasem przerodziło się w żarliwą miłość. Król był bliski szaleństwa. Gdy Anna odmówiła zostania jego metresą, Henryk zadecydował, że się z nią ożeni. Na drodze stali mu jednak Katarzyna - jego żona oraz papież, który odmówił anulowania małżeństwa. Batalia z Klemensem VII o unieważnienie związku trwała aż sześć lat, w trakcie których Henryk gruntownie przemyślał sobie kwestie relacji między kościołem a monarchią i podjął decyzję, by samemu stać się głową kościoła. Bo kto w istocie powinien sprawować władzę nad duszami i majątkami ludzi w jego własnym kraju? Czy rzeczywiście powinien być to papież - głowa obcego państwa?

Jakiś czas po ślubie Anna zwróciła się przeciwko ministrowi królewskiemu Thomasowi Cromwellowi. Doradca Henryka VIII wiedział, jak silny wpływ małżonka ma na Henryka i że jeśli nie podejmie zdecydowanych działań - straci wszystko. Przekonał Henryka, że to nie on, lecz Anna Boleyn jest jego największym wrogiem. W 1536 roku, 3 lata po ślubie Anna została stracona.

 

Redakcja 27/01/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!